ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ιδανικό ξεκίνημα οι... σούπερ κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων έκανε τα δύσκολα εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε το Ισραήλ 60-47, με τις Χατζηλεοντή και Κριμίλη να εντυπωσιάζουν.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό... Η Εθνική Κορασίδων έκανε εντυπωσιακό ποδαρικό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα β' κατηγορίας που ξεκίνησε σήμερα στα Σκόπια, καθώς νίκησε το Ισραήλ 60-47 και έκανε παράλληλα το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η Χατζηλεοντή (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, αλλά και 8 λάθη) και η Κριμίλη (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίες από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο απλοποίησε τα πράγματα χάρις σε ένα σερί 15-0 από το 20' έως το 29', ξεφεύγοντας σε εκείνο το σημείο με διαφορά 15 πόντων (47-32). Όταν το Ισραήλ βρήκε στόχο έπειτα από 8'47'' ανομβρίας, τα κορίτσια του Μπακογεώργου είχαν αποκτήσει ήδη σημαντικό προβάδισμα.

Η ελληνική ομάδα διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά της στο τέταρτο δεκάλεπτο (53-34 στο 31') και δεν απειλήθηκε ποτέ από τις Ισραηλινές, φτάνοντας έτσι σε μία πολύ σημαντική νίκη. Η Εθνική μάζεψε 14 ριμπάουντ παραπάνω και δεν της στοίχισαν ούτε τα 26 λάθη που έκανε, ούτε και οι 12 χαμένες ελεύθερες βολές στο παιχνίδι (18/30).

Επόμενη αντίπαλος για την Εθνική θα είναι αύριο το απόγευμα (17:30) η Ισλανδία, η οποία ηττήθηκε νωρίτερα από το Λουξεμβούργο με 56-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 34-49, 47-60

Ισραήλ: Χάγκαγκ, Σλους 3, Καρς 8 (4ρ., 4ασ., 3κλ.), Αμάρ, Ζίμερινγκ 2, Σνίτσερ 3, Γκαρζόν 8, Ζίπελ, Σλες 6, Έισνερ 10, Κοέν 1, Μπαργκάλ 4.

Ελλάδα: Σεμερτζάκη, Καρακασίδου 2, Βαντσιούρη 4 (7ρ.), Κοντραφούρη 6, Κριμίλη 19 (5/13σ.), Μπενέκη 4, Χατζηλεοντή 21 (7/12σ., 9ρ., 8λ.), Αναστασοπούλου 4 (5ρ., 4ασ., 3κλ.).