ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ήττα στις λεπτομέρειες

Η Εθνική Εφήβων σε ένα ματς με εναλλαγές στο σκορ ηττήθηκε από τους Σέρβους με 74-69, παραμένοντας όμως στο παιχνίδι της πρόκρισης στους "8". Κορυφαίος ο Κώστας Μήτογλου από τους διεθνείς μας.

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από τη Σερβία με 74-69 για την δεύτερη αγωνιστική της β' φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που γίνεται στην Τουρκία. Οι διεθνείς μας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (17-15), αλλά μετά από διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ η... μπίλια κάθισε στην πλευρά των Σέρβων, οι οποίοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα και εξασφάλισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά.

Παρακολουθείστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Σερβία...

Η Εθνική πλέον για να περάσει στην επόμενη φάση θα πρέπει να κερδίσει το Μαυροβούνιο την τελευταία αγωνιστική, ενώ αν η Τουρκία επικρατήσει της Ισπανίας θα τσεκάρει από σήμερα (29/7) το "εισιτήριο" της για τα προημιτελικά.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά του ματς να προηγηθούν με 4-7, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πάβλοβιτς. Ο Τσαλμπούρης μείωσε σε 6-7 για να πάρουν οι διεθνείς μας προβάδισμα στο σκορ με 15-13. Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 17-15, έπειτα από εύστοχο σουτ δύο πόντων του Σταμάτη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να διατηρεί τα ηνία του ματς. Οι Σέρβοι, όμως πέρασαν μπροστά με τον Λαζάρεβιτς για να ισοφαρίσει ο Μουράτος σε 27-27. Ο Σταμάτης έκανε το 31-30 και ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε αέρα τριών πόντων στους Έφηβους (33-30). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τον Σταμάτη να διαμορφώνει το σκορ (37-32).

Στην τρίτη περίοδο, οι Σέρβοι κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με καλάθι του Πένο, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος για την ομάδα του (50-52). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στον σκορ, αλλά οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 74-69, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Κώστας Μήτογλου, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ. Ο Πένο από τη Σερβία είχε τους τελευταίους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-32, 50-52, 69-74.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 26 (1), Μουράτος 5, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής 3, Σταμάτης 6, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2).

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο 12 (1), Σίμιτς 2, Τσάραπιτς, Όστοϊτς 2, Τζόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντόκοβιτς 11 (1), Λαζάρεβιτς 16 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 4, Βούτσετιτς 10, Κάρατζιτς.