ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ήττα για τις Κορασίδες

Με 58-65 η Εθνική Ομάδα Κορασίδων γνώρισε την ήττα από την Τουρκία στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ουγγαρίας.

Την ήττα με 58-65 γνώρισε η Εθνική Ομάδα των Κορασίδων από την Τουρκία στην 2η αγωνιστική του Α' Ομίλου του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ουγγαρίας.

Από την αρχή του αγώνα η Τουρκία επέβαλλε τον ρυθμό της, παίρνοντας ήδη το 5' προβάδισμα 12 πόντων (5-17). Η ελληνική ομάδα βελτίωσε σταδιακά την απόδοση της κλείνοντας στο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα(20-19). Στην δεύτερη περίοδο, η Τουρκία κυριάρχησε ολοκληρωτικά "τρέχοντας" ένα σερί 12-2 μέσα σε 8 λεπτά, και διαμόρφωσε το σκορ από 24-35 σε 26-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα κορίτσια του Θάνου Σόφτη έδωσαν την μάχη τους, δεν κατάφεραν όμως να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 4 πόντους ( 33-37 στο 25' και 55-59 στο 38'). Η αναμέτρηση έκλεισε το 58-65 υπέρ της Τουρκίας, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να "πληρώνει" την αστοχία που παρουσίασε στις ελεύθερες βολές (10/26) αλλά και την κυριαρχία της Τουρκίας στα ριμπάουντ( 27 έναντι 50).

Δεκάλεπτα: 20-19, 26-35, 38-47, 58-65.

Ελλάδα (Σόφτσης): Τζουγκράκη 9(1). Βιντζηλαίου 10, Τσουκαλά 3(1), Αλεξίου 7, Κολλάτου 20(2), Δημητριάδου, Παπαρδέλα, Γεροστεργίου 6, Αναστασοπούλου, Τσιχλάκη, Δανδουλάκη 3.

Στον άλλο αγώνα του Α΄Ομίλου: Ρωσία-Πορτογαλία (19.15)