ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Έμεινε στην Α' Κατηγορία η Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε τη Σουηδία (77-64) και εξασφάλισε την παραμονή στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Καμπερίδη, που βοήθησε στην ανατροπή της κατάστασης στο τρίτο δεκάλεπτο.

Χάρη στα εντυπωσιακά ποσοστά της τρίτης περιόδου και το μεγάλο τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη στα 2'06'' για το τέλος, η Εθνική Νέων Ανδρών βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τη Σουηδία () και να εξασφαλίσει την παραμονή στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέφυγε τα (πολύ) χειρότερα με τη νίκη επί της σκανδιναβικής ομάδας, ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση στη 13η θέση και έστειλε τη σημερινή της αντίπαλο στη Β' Κατηγορία. Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, η "γαλανόλευκη" επέστρεψε στο παρκέ με περίσσια ενέργεια και εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων. Αυτό ήταν το μυστικό για να ανατραπεί η κατάσταση και να βρεθεί στο +13 (47-60) στο 30ο λεπτό του αγώνα, έχοντας 5/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε σε μονοψήφια επίπεδα με τέσσερα λεπτά για το τέλος, αλλα τρεις σερί καλές άμυνες και ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη έβαλαν τέλος στις φιλοδοξίες ανατροπής από τη σουηδική ομάδα. Ο 20χρονος φόργουορντ ήταν κι αυτός που έκανε τη διαφορά -σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια- δεδομένου ότι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (με 5/10 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά από ένα καλό πρώτο πεντάλεπτο, η Ελλάδα είδε τη Σουηδία να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να περιορίζει αισθητά τη δημιουργία των κοντών. Με εξαίρεση άλλωστε όσα έκαναν στο λόου ποστ ο Βασίλης Χρηστίδης και ο Μιχάλης Λούντζης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε ξεκάθαρες επιλογές, που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αποτελεσματικές.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε από τα άσχημα ποσοστά στα σουτ τριών πόντων μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Με 2/12 τρίποντα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν ήταν εύκολο να ανοίξει τη σουηδική άμυνα, με το -3 (33-36) της ανάπαυλας να είναι πάντως... θετικό νέο για την Ελλάδα. Κυρίως γιατί οι ατομικές ενέργειες του Δημήτρη Μωραΐτη έδωσαν τη λύση σε κάποια σημεία.

Το ντέρμπι κατέληξε σε επιθετικό μονόλογο της Εθνικής Νέων Ανδρών στην τρίτη περίοδο, χάρη στα υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Με 4/9 δίποντα και 5/7 τρίποντα (τα τρία από τον Γιώργο Καμπερίδη), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε μέχρι το +13 (47-60) στο 30ο λεπτό, δείχνοντας πως έχει τον απόλυτο έλεγχο. Κι έτσι ήταν, αφού -με εξαίρεση ένα τρίλεπτο στην τελευταία περίοδο- το μομέντουμ δεν άλλαξε χέρια.

Το +18 του 32ου λεπτού μπορεί να περιορίστηκε στο μισό με τέσσερα λεπτά για το τέλος, αλλά και πάλι η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν η ενδεδειγμένη. Τρεις καλές άμυνες και ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη, ουσιαστικά έβαλαν τον επίλογο στην ιστορία, δεδομένου ότι η διαφορά πήγε πάλι στο +12 με 2'06'' για το φινάλε. Η Ελλαδα έφτασε εν τέλει στη νίκη με +13 (64-77) και εξασφάλισε την παρουσία της στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού, εν αντιθέσει με τη Σουηδία που υποβιβάστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 47-60, 64-77.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Σβένσον): Κλάρανς 21 (7/15 σουτ, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσεράποβιτς 3 (1/9 τρίποντα), Έντουαρντσον 21 (3/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουκ 2, Σταρκ 5 (1), Άπελγκρεν, Ντίμπα 5 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόχανσον 5, Λάρσον 2, Πέτερσον (0/4 σουτ), Στάμερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αγραβάνης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρηστίδης 16 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 20 (1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λούντζης 14 (4/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π., Καλαϊτζάκης Γ. 5 (1), Κουρέπης 4, Μωραΐτης 11 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Πιλάβιος, Τάταρης.

Ομαδικά στατιστικά - Σουηδία: 14/27 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 12/14 βολές, 41 ριμπάουντ (32+9), 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 17/40 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 43 ριμπάουντ (35+8), 11 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.