ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Βοσνία 84-90

Η εθνική μας ηττήθηκε και από τη Βοσνία στο τουρνουά στο Ουλμ (90-84). Οι Τελέτοβιτς, Ντέντοβιτς σημείωσαν 46 πόντους, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ενώ 1:03'' ο Κώστας Καϊμακόγλου δέχτηκε χτύπημα στη μύτη, χωρίς να έχει κάτι ανησυχητικό

Η εθνική μας ομάδα ηττήθηκε για δεύτερη φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο τουρνουά του Ουλμ, αυτή την φορά από την Βοσνία με 90-84.

Οι διεθνείς μας είχαν το προβάδισμα στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα έστω και δύσκολα, όμως στην τέταρτη περίοδο οι Βόσνιοι, με μεγάλους πρωταγωνιστές του ματς τους Τελέτοβιτς, Ντέντοβιτς κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Βοσνία...

Οι δύο παίκτες της Βοσνίας σημείωσαν 46 πόντους (27 ο Τελέτοβιτς, 19 ο Ντέντοβιτς) και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Άτυχη στιγμή για την εθνική το χτύπημα που δέχτηκε ο Κώστας Καϊμακόγλου στην προστατευτική μάσκα που φορούσε στη μύτη 1,03'' πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο οποίος πάντως δεν έχει κάτι το ανησυχητικό.

Από την εθνική μας ο Νίκος Ζήσης είχε 14 πόντους και οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Γιώργος Πρίντεζης από 13. Οι διεθνείς αντιμετωπίζουν αύριο (25/08) στις 15:30 τη Γερμανία στο τελευταίο τους φιλικό στο τουρνουά της Ουλμ.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Βόσνιοι με τον Μίρζα Τελέτοβιτς προηγήθηκαν με ένα πόντο, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (4-8). Ο Πρίντεζης μείωσε σε 6-8 και ο Ντέντοβιτς σημείωσε το το 6-10. Ο Ζήσης πέτυχε το 9-10 και ο Παπανικολάου έδωσε το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (11-10.) .

Ο Τελέτοβιτς με ακόμα ένα τρίποντο σημείωσε το 11-13 και ο Ντέντοβιτς αύξησε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους τέσσερις πόντους (11-15). Ο Ράιτ με 1/2 βολές έκανε το 12-16 και ο Μάσιτς με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους επτά πόντους για τη Βοσνία (12-19). Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έφερε την εθνική μας σε απόσταση αναπνοής (18-19) και ο Ράιτ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 18-21. Ο Μπράμος ισοφάρισε με τρίποντο σε 21-21 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 22-21, έπειτα από 1/2 βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Με την έναρξη της δεύτερη περιόδου, ο Ράιτ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Βοσνία, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ισοφάρισε σε 24-24. Ο Τελέτοβιτς που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση σημείωσε το 24-26, ενώ ο Γκόρντιτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (30-33) για να μειώσει στον πόντο ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο Μπράμος σημείωσε στη συνέχεια το 34-33 και ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην εθνική μας (36-33). Ο Στιπάνοβιτς μείωσε σε 36-35 και ο Ντέντοβιτς έκανε το 36-37 για τη Βοσνία. Ο Ζήσης πέτυχε το 38-37, ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 40-37, με τον Τελέτοβιτς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να ισοφαρίζει (40-40). Ο Πρίντεζης με δύο τρίποντα έκανε το 46-40, ο Τελέτοβιτς μείωσε σε 46-43 για να κλείσει το ημίχρονο με 48-45, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κώστας Καϊμακόγλου έκανε το 50-47, ενώ ο Σινάνοβιτς μείωσε σε 50-49. Ο Καϊμακόγλου και πάλι ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για να μειώσει ξανά ο Ράιτ. Ο Ντέντοβιτς έδωσε το προβάδισμα στη Βοσνία και ο Τελέτοβιτς πέτυχε το 55-58. Ο Κώστας Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 58-58 στο 25' και ο Ράιτ έκανε το 58-60. Ο Ντέντοβιτς έκανε το 61-62 για να ισοφαρίσει ο Ζήσης ένα λεπτό αργότερα σε 65-65.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στην εθνική μας 67-65 και ο Γκόρντιτς με 1/2 μείωσε σε 69-66. Ο Σουτάλο μείωσε σε 71-69, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 73-72, ενώ ξανά ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 75-72. Ο Τελέτοβιτς μείωσε σε 75-74 και ο Κώστας Καϊμακόγλου με τρίποντο πέτυχε το 78-74.

Ο Ντέντοβιτς μείωσε σε 78-76, ενώ και πάλι ο Βόσνιος ισοφάρισε σε 78-78. Ο Μπάβτσιτς έκανε το 80-83, με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 82-83. Ο Ράιτ αύξησε την διαφορά στους τρεις πόντους, ενώ ο Στιπάνοβιτς σημείωσε το 84-89 κι ενώ 1:03'' πριν το τέλος ο Καϊμακόγλου δέχτηκε χτύπημα στη μύτη.

Η Βοσνία τελικά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 90-84, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές του Ράιτ στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 48-45, 71-69, 84-90.

Ελλάδα (Τρινκέρι): Βασιλειάδης, Μπουρούσης, Ζήσης 14(1), Σπανούλης 8, Περπέρογλου, Παπανικολάου 12(2), Μαυροκεφαλίδης 13, Βουγιούκας 2, Καϊμακόγλου 12(2), Μπράμος 7(1), Πρίντεζης 13(3), Σλούκας 3(1).

Βοσνία (Πέτροβιτς): Πάσαλιτς, Μάσκιτς 3(1), Στιπάνοβιτς 4, Σουτάλο 8(2), Ράιτ 18(1), Μπάβτσιτς 2, Γκόρντιτς 3, Κικάνοβιτς 2, Τελέτοβιτς 27(7), Ντέντοβιτς 19, Σινάνοβιτς 4.