ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 59-60

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από τη Βοσνία με 59-60 κι έτσι κουβαλάει δυο ήττες στην επόμενη φάση του Eurobasket U18. Κακό μπάσκετ από την ελληνική ομάδα που διαμαρτύρεται για φάουλ στην τελευταία φάση (VIDEO).

Η Εθνική Εφήβων βρέθηκε πίσω στο σκορ με 59-60 στα 3'05" για τη λήξη του αγώνα με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει ως το τέλος του αγώνα κι έτσι γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο Eurobasket U18 που διεξάγεται στον Βόλο.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Οι διεθνείς απέδωσαν κακό μπάσκετ, στηρίχτηκαν στα ξεσπάσματα των Χρηστίδη (στο α' ημίχ.), Χαραλαμπόπουλου (στο β'), έκαναν πολλά λάθη ενώ "φωνάζουν" για την τελευταία φάση του αγώνα, υποστηρίζοντας ότι οι διαιτητές δεν σφύριξαν φάουλ του Γκέγκιτς στο σουτ του Σκουλίδα. Έτσι η Εθνική Εφήβων μεταφέρει δυο ήττες στην επόμενη φάση όπου προκρίθηκε μαζί με τις Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Λιθουανία.

Στον νέο όμιλο της β’ φάσης του Ευρωπαϊκού στο Βόλο, η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει τις Ιταλία, Τουρκία και Ρωσία.

Η Εθνική Εφήβων παρουσίασε δυο πρόσωπα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με +8 όταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 13-5 στα 1'14" πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο. Οι Βόσνιοι αντέδρασαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με το γκολ-φάουλ του Άτιτς και τα τρίποντα των Άλεκσιτς, Μέμιτς (13-14). Το σερί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης έφτασε στο 14-0 όταν ο Άλεκσιτς σκόραρε εκ νέου πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 13-19, στο 12'41"!

Παρ' όλα αυτά, η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Χρηστίδη, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους στο β' δεκάλεπτο και αποκατέστησε την τάξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Την ίδια στιγμή, ο Χαραλαμπόπουλος ήταν αρκετά νευρικός, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 0/7 σουτ εντός πεδιάς (0/4 δίπ., 0/3 τρίπ., σε 18'46" συμμετοχής)! Αρχικά, λοιπόν, η Ελλάδα έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 21-19 με καλάθι του Λούντζη ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-30. Από την άλλη πλευρά, η τριπλέτα των Μέμιτς (7π.), Άλεκσιτς (6π.) και Γκέγκιτς (6π.) προσπαθούσε να κρατήσει όρθια τη Βοσνία.

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χαραλαμπόπουλο να διαμορφώνει το 42-30! Ο ίδιος παίκτης έκανε το 47-34 ενώ Παπαγιάννης και Σκουλίδας έδωσαν λύσεις επιθετικά για το 51-42, στο 30'. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχτηκε σερί 10-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου αλλά προηγήθηκε ξανά, με 55-52. Οι Βόσνιοι αντέδρασαν και πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Άτιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το 59-60 στα 3'05" για τη λήξη του αγώνα. Καμία από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε ξανά ως το τέλος...

Ακολούθησαν λάθη επί λαθών και από τις δυο πλευρές, με τον Λούντζη να αστοχεί σε βεβιασμένη επίθεση στα 13.6" για τη λήξη. Οι διεθνείς έκαναν γρήγορο φάουλ στον Μανίγκαφιτς, ο οποίος αστόχησε και στις δυο βολές! Ο Σκουλίδας πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση όμως αστόχησε, με τους διεθνείς να διαμαρτύρονται ότι δεν δόθηκε το φάουλ του Γκέγκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9 (4 α), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (10ρ), Χρηστίδης 16, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 4 ασ.).

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Τρμπιτς): Άλεκσιτς 9, Ντούρμο, Άτιτς 10, Γκέγκιτς 15, Ντζέντοβιτς 5, Μανίγκαφιτς 12, Μέμιτς 9, Πέναβα, Χάντζιτς, Πίριτς