ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Πολωνία 71-80

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Πολωνία. Ηττήθηκε με 71-80 στην παράταση (65-65 κ.α.), στην προσπάθειά της για την παραμονή στην α' κατηγορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Αύριο (14/7, 22.00) με Σλοβενία.

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurobasket U20 και πλέον παλεύει για την παραμονή της στην α' κατηγορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ, μέσω αγώνων κατάταξης .

Η αρχή έγινε απόψε (13/7) κόντρα στην Πολωνία, εκεί όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 71-80 στην παράταση (65-65 κ.α.).

Η ελληνική ομάδα "έτρεξε" επιμέρους σκορ 12-2 και έστειλε τη διαφορά στο +9 (61-52) λίγο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι Πολωνοί έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με 2/2 βολές του Ντζιέρζακ στα 11.8" για το τέλος. Στον χρόνο που απέμενε ο Χριστοδούλου προσπάθησε με λέι απ να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα, αλλά κόπηκε από τον Τζέσζκε.

Στην παράταση οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν στο σκορ. Η Πολωνία εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια, πήρε κεφάλι στο σκορ (71-67) και παρέμεινε σταθερά σε θέση οδηγού, ως το τέλος της αναμέτρησης.

Αύριο (14/7, 22.00) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 35-23, 49-46, 65-65 κ.α., 71-80 στην παρ.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 17 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 23, Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 7,Θεοδώρου 8, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 4, Σταμάτης 6, Σπυρόπουλος 4.

Πολωνία: Νιζιόλ 22 (3), Κονοπάτζκι 3, Τσζοσνόβσκι, Βαντόβσκι 12 (1), Ντζιέρζακ 12,Τζέσζκε 8, Βιτίνσκι 23 (2), Προύεφερ.