ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Ιταλία 63-52

Η Ελλάδα επιβλήθηκε της Ιταλίας με 63-52 και διατηρεί "ζωντανές" τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket U18 που διεξάγεται στον Βόλο.

Η Εθνική Εφήβων μετέφερε δυο ήττες στη β' φάση του Eurobasket U18 κι έτσι δεν είχε περιθώρια για νέες απώλειες. Σήμερα (27/7), λοιπόν, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε εύκολα της Ιταλίας με 63-52, με κορυφαίους τους Χαραραλαμπόπουλο, Παπαγιάννη και Σκουλίδα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η ελληνική ομάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στην Ιταλία. Βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πίεσε στην άμυνα, πήρε πόντους με το περιφερειακό σουτ και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ο Σκουλίδας έκανε το 13-8 (5'12") με δυο σερί τρίποντα κι εν συνεχεία έδωσε τη σκυτάλη στον Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος πήρε προσπάθειες, κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το 24-11 με το οποίο ολοκληρώθηκε το α' δεκάλεπτο. Σκουλίδας (10π.) και Χαραλαμπόπουλος (9π.) σκόραραν το 79.1% των πόντων της Ελλάδας σε αυτό το διάστημα!

Η Εθνική Εφήβων συνέχισε με το γκάζι πατημένο στην επίθεση ενώ τα τρίποντα των Λούντζη, Χαραλαμπόπουλου έκαναν το 30-11 (12'35"). Το +19 ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ελληνική ομάδα που βρήκε λύσεις απέναντι στη ζώνη των Ιταλών, αποδίδοντας εξαιρετικά και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Ο Παπαθεοδώρου πέρασε στον πάγκο τον Παπαγιάννη για να δώσει "ανάσες" στον διεθνή σέντερ ενώ οι Ιταλοί αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου που έκλεισε στο 32-22. Η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μέρος με 4/9 τρίποντα (0/4 η Ιταλία) και 23 ριμπάουντ, αντί 16 των αντιπάλων της.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (36-28, 24') ωστόσο η τριπλέτα των Σκουλίδα, Χαραλαμπόπουλου και Παπαγιάννη ανέβασε στροφές για την Ελλάδα που προηγήθηκε με 45-28, στα 27'54". Μάλιστα ο Θανάσης Ντουζίδης εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (52-30, 29'02") για την Εθνική Εφήβων! Η Ιταλία έκανε σερί 12-0 και μείωσε σε 52-42 ωστόσο η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 32-22, 52-33, 63-52.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (9 ριμπ., 3 ασ,), Ντουζίδης 3, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 17 (6 ριμπ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 2, Σκορδάς, Παπαγιάννης 13 (10 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 16 (7 ριμπ., 3 ασ.)

Ιταλία (Καμπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 3, ΛαΤόρε 4, Κάντι 4, Τσεζάνα 3, Κόστα 5, Καρότι 4, Μπολπίν, Μορέτι, Μπουκαρέλι, Τοτέ, Γκουρίλια, Νουοχουότσα.