ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Δομινικανή Δημοκρατία 70-65

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Δομινικανής Δημοκρατίας με 70-65 στα Δυο Αοράκια κι έκανε το 2-0 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U-19. Κορυφαίοι οι Σταμάτης (17π.) και Παπαγιάννης (7π., 13ριμπ.).

Η Δομινικανή Δημοκρατία ζόρισε την Ελλάδα όμως η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 70-65 και συνεχίζει αήττητη τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ηράκλειο. Επόμενος αντίπαλος για τους διεθνείς μας, η Σερβία (30/6).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-65 με τον Φελίζ στα 21" για τη λήξη, εν συνεχεία ο Μήτογλου κέρδισε φάουλ και ευστόχησε μόνο σε μια βολή όμως ήταν αυτός που "κλείδωσε" τη νίκη κάνοντας το 69-65 στα 12" πριν από τη λήξη. Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα θα είναι η επίσης αήττητη Σερβία (30/06, 20.30), για την κορυφή του ομίλου. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με τους Μήτογλου, Μουράτο, Σκουλίδα, Σταμάτη και Παπαγιάννη απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία που έψαχνε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, μετά την ήττα (77-82) στην πρεμιέρα από τη Σερβία. Παρ' όλα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν λύσεις με το σουτ πίσω από τα 6μ.75, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα σε αυτό το διάστημα.

Οι δυο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (22-21 στο 10). Δεν άλλαξε η κατάσταση στη δεύτερη περίοδο, με τη Δομινικανή Δημοκρατία να ξεφεύγει με 29-26 και την ελληνική ομάδα να ισορροπεί άμεσα την κατάσταση (31-31 και 34-36). Το ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο έστειλε τη διαφορά στο +9 (52-43) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν ξανά τη διαφορά. Η διαφορά έπεσε στον πόντο (66-65) όμως η Ελλάδα κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65

Ελλάδα: Τολιόπουλος 10, Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9 (2), Μήτογλου 14 (1), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5 (1), Τσαλμπούρης, Μπίλλης, Σταμάτης 17 (2), Παπαγιάννης 7 (13ρ.), Χαραλαμπόπουλος.

Δομινικανή Δημοκρατία (Ροζάριο): Φλόρες 14 (2), Μάτος, Πολάνσο 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεθ 5, Φελίζ 12 (1), Ροντρίγκεζ 15, Αραούχο 12 (2), Βαλέρα, Πένα, Νούνεζ 3 (1).