ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Αγγλία 77-52

Με την άμυνα να αποτελεί το μεγαλύτερο "όπλο" της, η Εθνική Παίδων επικράτησε της Αγγλίας (77-52) στον "τελικό" παραμονής και εξασφάλισε την παρουσία της στην Α' Κατηγορία για το επόμενο καλοκαίρι. Νταμπλ νταμπλ από τον Γιανναρά.

Το παιχνίδι με την Αγγλία ήταν... δίχως επιστροφή για την Εθνική Παίδων, η οποία χρειαζόταν τη νίκη για να παραμείνει στην Α' Κατηγορία. Παίζοντας μάλιστα εντυπωσιακή άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, κατάφερε να πετύχει τον στόχο της, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση εν τέλει των Άγγλων (77-52).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ένα από τα θέματα που απασχολούσαν πριν το τζάμπολ ήταν ο βαθμός ετοιμότητας του Μωραΐτη, ο οποίος εν τέλει έδωσε το παρών. Μπορεί βέβαια να μην ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, αλλά η παρουσία του και μόνο στην πεντάδα ανέβαζε την ποιότητα της "γαλανόλευκης".

Στα του αγώνα τώρα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για κάτι παραπάνω από μία περίοδο -την πρώτη. Η Ελλάδα είχε ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-14) χάρη στην εξαιρετική έως τότε παρουσία του Καμπουρίδη (είχε 8 πόντους), αλλά η Αγγλία απάντησε άμεσα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, για να προηγηθεί με +6 (19-25) στο 13ο λεπτό. Αυτό ήταν! Από εκεί κι έπειτα, οι παίκτες του Νίκου Τούφα κυριάρχησαν στο παρκέ.

Όχι με τον... τετριμμένο τρόπο που μπορείτε να νομίσετε, αλλά επί της ουσίας. Η υπεροχή τους καταγράφηκε μάλιστα στο ταμπλό, αφού το -6 (19-25) του 13' μετατράπηκε σε +20 (51-31) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ήτοι, η Ελλάδα "έτρεξε" επιμέρους σκορ 31-6 σε διάστημα 17'22'' αγώνα. Για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε, θα σας πούμε ότι οι Άγγλοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο στα πρώτα 9'03'' της τρίτης περιόδου, πριν σκοράρει με δύο βολές ο Ιβόβο.

Η διαφορά είχε πάρει την ανιούσα, φτάνοντας μέχρι το +29 (60-31) στο 33ο λεπτό και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Η Αγγλία δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει κάτι διαφορετικό, πέραν του να παρακολουθεί τις εξελίξεις στις δύο πλευρές του παρκέ. Η Εθνική Παίδων συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, την ώρα που η αντίπαλός της αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Με αυτά και με αυτά, η Ελλάδα έφτασε με άνεση στην επικράτηση, με το τελικό +25 (77-52) να "σφραγίζει" την παραμονή της Εθνικής Παίδων στην Α' Κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 36-29, 51-31, 77-52.

ΕΛΛΑΔΑ (25/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 18 λάθη, 16 κλεψίματα, 5 τάπες): Γιανναράς 10 (1 τρίπ., 11 ασ.), Μωραΐτης 8, Κάπρης 10, Καλαϊτζάκης 8 (1), Δημητράκας 3 (1), Ψάρας, Φωτόπουλος 10 (1), Δομπρογιάννης 5 (1), Καμπουρίδης 17, Λιούνης, Μέλιος 3, Βλαγκόγιας 3.

ΑΓΓΛΙΑ (14/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 12/23 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 23 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες): Ράουντ 2, Κουίλεϊ 4, Κλίαρι 19 (3), Φούλερ 5, Ογκόρο, Ιβόβο 8 (1), Μποάκι 7, Σέιβερϊ - Ρίτσαρντς, Έντουαρτς, Σάρμαν, Μπριγκς 7.