ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Διέλυσε την Ρουμανία η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην αδύναμη Ρουμανία και έχοντας 4 παίκτες με διψήδιο αριθμό πόντων πήρε μία άνετη νίκη με 111-60, φτάνοντας τις 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο Ευρωμπάσκετ Β' Κατηγορίας της Σόφιας.

Άνετη και ωραία η Εθνική Παίδων, πήρε την τρίτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ Β' κατηγορίας της Σόφιας, διαλύοντας με 111-60 την Ρουμανία.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της, ξεφεύγοντας με 28-15 στην πρώτη περίοδο. Δεν έμεινε όμως εκεί, παράσ την δεύτερη περίοδο ξέσπασε, καταφέρνοντας χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 34-12 να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 62-27! Ήταν ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι βρισκόταν στον απόλυτο έλεγχό της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Παίδων απλώς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας διαρκώς την διαφορά, η οποία έφτασε κάποια στιγμή ακόμα και τους 54 πόντους (!) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 111-60, κυριαρχώντας στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες.

Ο Τσουμάνης με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ της ομάδας, με τον Ρογκαβόπουλο να προσθέτει 17 πόντους, τον Κλωνάρα 13 πόντους και τον Σωτηρίου 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 62-27, 94-44, 111-60

ΕΛΛΑΔΑ: Ρογκαβόπουλος 17 (3), Τσουμάνης 20 (1 τρ., 12 ρ.), Καραϊσκος 5 (1), Κλωναράς 13, Βλάσιος 4, Κωστίκας 4, Λαναράς 5, Κάδρας 8, Σιδεροηλίας 9, Σταυρακούκας 8, Σωτηρίου 11 (1), Ταζόπουλος 7 (1)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Γαβριλόια 14 (2), Ραντουλέσκου, Δημητρέσκου 11 (1), Λούνγκου 10 (1), Καρκοάνα, Γκράσου, Πεντσίου 2, Γιουνίτου, Βαλεάνου 8, Βασίλε 8 (2), Ντούιτσα 5, Κοτοάρα 2