ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημιουργεί σερί η Εθνική Εφήβων, 81-78 την Φινλανδία

Η Εθνική Εφήβων έκανε το 2/2 στο EuroBasket U18, επικρατώντας της Φινλανδίας (81-78) στη διοργάνωση που φιλοξενείται στην Μπρατισλάβα. Κοντά στην πρωτιά στον Γ' Όμιλο η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου.

Το 2/2 στο EuroBasket U18 έκανε η Εθνική Εφήβων στην Μπρατισλάβα, κερδίζοντας τη Φινλανδία (81-78) στο ντέρμπι του σημερινού προγράμματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στο +16 (46-30) στο τέλος α' μέρους, αλλά οι "μπλε" έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στη συνέχεια, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής στο τελευταίο λεπτό. Η συνέπεια των διεθνών μας έκαναν αυτό που έπρεπε στις βολές που εκτέλεσαν στην τελευταία περίοδο (18/22), για να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Έτσι όπως διαμορφώθηκαν τα δεδομένα λοιπόν (κι εφόσον η Λιθουανία κάνει το καθήκον της απόψε απέναντι στην Σλοβενία, που είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου), η Ελλάδα θα τερματίσει στην πρώτη θέση του Γ' Ομίλου εφόσον κερδίσει τη "λιέτουβα" την Τρίτη (1/8, 21:15). Σε περίπτωση ήττας, θα είναι δεύτερη αν ηττηθεί μέχρι -11, ενώ από εκεί και πέρα θα ολοκληρώσει την α' φάση της διοργάνωσης, ούσα στην τρίτη θέση.

Ο MVP

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πήρε από νωρίς την μπαγκέτα της Εθνικής Εφήβων, ειδικά από την στιγμή που ο Δημήτρης Μωραΐτης φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και πήγε στον πάγκο. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (με 3/5 δίπ., 3/8 τρίπ., 8/10 βολ.), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 λάθη και σε 33'34'' συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Δημήτρης Μωραΐτης δεν σκόραρε εντός παιδιάς (0/8 σουτ), αλλά βοήθησε πολύ στις βολές, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14/16 βολές, διατηρώντας μπροστά στο σκορ την Ελλάδα μέχρι το φινάλε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Εθνική Εφήβων έμεινε "όρθια" στο φινάλε χάρη στη συνέπεια που έδειξε στις ελεύθερες βολές. Μπορεί το 68% (34/50) με το οποίο τελείωσαν οι διεθνείς το παιχνίδι να μην είναι κολακευτικό, αλλά αυτό που μετράει είναι τι έγινε στην τελευταία περίοδο. Εκεί όπου οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου είχαν 18/22 βολές!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εκκίνηση δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για την Εθνική Εφήβων, από την άποψη πως ο Δημήτρης Μωραΐτης πήγε γρήγορα στον πάγκο φορτωμένος με φάουλ. Η Φινλανδία συνέχισε με την ίδια ένταση που είχε στο χθεσινό (29/7) παιχνίδι κόντρα στη Λιθουανία, αλλά γρήγορα υποχώρησε. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ξεχώρισε στο παρκέ με τον πληθωρικό τρόπο παιχνιδιού του, οδηγώντας την Ελλάδα στο +4 (19-15) του α' δεκαλέπτου, στο οποίο οι αντίπαλοί μας είχαν μόλις 5/15 σουτ.

Οι ελληνικές "μηχανές" συνέχισαν να δουλεύουν με εντατικούς ρυθμούς, την ώρα που το περιφερειακό σουτ έγινε σύμμαχος. Μετά την αρχική αστοχία (των 0/5 τριπόντων), ήρθαν πέντε σερί εύστοχες προσπάθειες από τα 6μ75, με τη διαφορά να φτάνει στο +16 (46-30) στο τέλος του α' μέρους. Με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη σε ρόλο απόλυτου πρωταγωνιστή, αφού είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ήδη μέχρι την ανάπαυλα, την ώρα που η Ελλάδα κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, έχοντας εννέα περισσότερα (28 έναντι 19), μα πάνω απ όλα κάνοντας δικά της σχεδόν τα μισά "σκουπίδια" που διεκδικήθηκαν στο φινλανδικό καλάθι (12 έναντι 13).

Στο β' μέρος η Φινλανδία αντέδρασε, περιορίζοντας πολύ γρήγορα το ελληνικό προβάδισμα. Με τους Τουόμο Αντικάινενη και Αντρέ Γκούσταβσον να παίρνουν πρωτοβουλίες, η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (58-52) στο τέλος της γ' περιόδου, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να παραμένει δίχως εντός παιδιάς καλάθι. Στην τελευταία περίοδο όμως, έκανε εξαιρετική δουλειά στο κομμάτι των βολών, όπως άλλωστε κι όλοι οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου.

Με 18/22 βολές στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα (εν αντιθέσει με τις 16/28 βολές μέχρι το 30ο λεπτό), η Ελλάδα έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε, με το +3 (81-78) της επικράτησής της να αφήνει πάντως γλυκόπικρη γεύση, αφού χάθηκε η ευκαιρία να βρεθεί από σήμερα (30/7) "αγκαλιά" με την πρώτη θέση τον Γ' Όμιλο. Πλέον για να τερματίσει στην κορυφή αυτού, θα πρέπει να κερδίσει τη Λιθουανία την Τρίτη (1/8, 21:15). Αν, τώρα, χάσει μέχρι -11 θα είναι δεύτερη, ενώ σε περίπτωση ήττας με μεγαλύτερη διαφορά, θα πέσει στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 23 (3 τρίπ., 10 ριμπ., 3 ασ.), Μωραΐτης 14 (0/8 σουτ, 14/16 βολ.), Καμπερίδης 8 (2), Καλαϊτζάκης Π. 9, Δούβλης 1, Πιλάβιος 9 (1), Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 3 (1), Καμπουρίδης 5, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Πιλαγιαμάκι 8 (1), Αντικάινεν 7 (1), Χέινονεν 14 (1), Γκούσταβσον 27 (4), Βάνινεν, Γιάντουνεν 5 (9 ριμπ.), Σιριαμάκι 2, Λιούκο, Γιάκολα 8, Βίλα, Ταχβανάινεν 7 (1).