ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Απειλείται με υποβιβασμό η Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία (77-64) στον πρώτο αγώνα κατάταξης, κάτι που σημαίνει πως απειλείται με υποβιβασμό στη Β' Κατηγορία. Απαραίτητο το 2/2 στο φινάλε του Πανευρωπαϊκού του Κέμνιτζ!

Παρά το καλό πρώτο δεκάλεπτο που έκανε (με αποτέλεσμα το +9), η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία (77-64) και πλέον απειλείται ευθέως με υποβιβασμό στη Β' Κατηγορία, ένα μόλις χρόνο μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα "Δύο Αοράκια".

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν απογοητευτικό μετά την ανάπαυλα, σημείωσε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην τρίτη περίοδο (9) και χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ για ένα ακόμη παιχνίδι (37 έναντι 48), είδε την ομάδα από το Νησί να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη που ισοδυναμεί με σωτηρία.

Πλέον, αυτό που απαιτείται προκειμένου να μην έρθει ο υποβιβασμός στη Β' Κατηγορία είναι να γίνει το 2/2 στα εναπομείναντα παιχνίδια -εν αναμονή των υπόλοιπων αγώνων, για να προκύψουν οι πιθανοί αντίπαλοι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο τρόπος με τον οποίο ξεκίνησε ο αγώνας δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως η Ελλάδα θα φύγει ηττημένη από το γήπεδο. Με καλή άμυνα, διαρκές τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο και έλεγχο των ριμπάουντ, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε προβάδισμα εννέα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13).

Με 5/20 εντός παιδιάς, η Μεγάλη Βρετανία είχε μεγάλο πρόβλημα να ακολουθήσει τον ελληνικό ρυθμό, αλλά όσο περνούσε η ώρα έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Σε τέτοιο σημείο που δεν άργησε να μαζέψει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Αυτή τη φορά, η αστοχία ήταν... ελληνικό πρόβλημα. Οι διεθνείς μας σκόραραν με μεγαλύτερη δυσκολία, την ώρα που η Μεγάλη Βρετανία χτυπούσε από την περιφέρεια -κάτι που δεν είναι το... φόρτε της.

Η ουσία είναι πως η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους στο ημίχρονο (38-34), πριν προκύψει η αντεπίθεση διαρκείας των παικτών του Μαρκ Στούτελ, την ίδια ώρα που εκείνοι του Γιάννη Καστρίτη άρχισαν να σημαδεύουν όλο και περισσότερο το σίδερο.

Το γεγονός πως σημείωσαν μονοψήφιο αριθμό πόντων (9) στην τρίτη περίοδο είναι ενδεικτικό της εικόνας που είχαν στο παρκέ, με τα 2/14 εντός παιδιάς να επιτρέπουν στη Μεγάλη Βρετανία να φέρει... τούμπα το παιχνίδι. Το προβάδισμα πέρασε πλέον σε βρετανικά χέρια -και μάλιστα διψήφιο- για το -12 (47-59) της Ελλάδας.

Παρά την προσπάθεια που έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν υπήρχε γυρισμός. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους της "γαλανόλευκης" να διατηρηθούν σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε, με την ήττα της Ελλάδας να σημαδοτοτεί την ανάγκη της για το 2/2 στα τελευταία παιχνίδια της διοργάνωσης προκειμένου να αποφευχθεί ο υποβιβασμός στη Β' Κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 34-38, 59-47, 77-64.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Στούτελ): Μποάκι - Γιάντομ 14 (4/12 σουτ, 13 ριμπάουντ), Έιτλ - Ροκ (0/8 σουτ), Χένρι 10 (3), Ουάτσον - Γκέιλ 14 (2), Ουίτλ 20 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φούλερ 8 (6 ριμπάουντ), Λίνο 11 (3), Ράσελ (0/5 σουτ), Σπενς.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αγραβάνης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 14 (5/10 δίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 λάθη), Καλαϊτζάκης Π. 7 (1), Καμπερίδης 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης Γ. 2 (1/5 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουρέπης 4 (2/7 δίποντα), Μωραΐτης 5 (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 4 (5 ασίστ), Πιλάβιος, Τάταρης 9 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Μεγάλη Βρετανία: 14/41 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 16/23 βολές, 48 ριμπάουντ (28+20), 20 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 18/40 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 13/20 βολές, 37 ριμπάουντ (31+6), 19 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.