ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Αγχώθηκε αλλά διπλασίασε τις νίκες

Η Εθνική Νεανίδων μπορεί να αγχώθηκε, όμως στο τέλος επικράτησε με 72-64 (59-59κ.α.) του Λουξεμβούργου στην παράταση κι έτσι τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου της. Ακολουθούν αγώνες κατάταξης

Μετά την Ισλανδία η Εθνική Νεανίδων κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο και το Λουξεμβούρο στο παιχνίδι που έριχνε την αυλαία της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νεανίδων της Β' κατηγορίας που διεξάγεται στη Ρουμανία. Η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη επικράτησε στην παράταση με 72-64 (59-59κ.α.), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να την βοηθήσει να μπει μέσα στην πρώτη δυάδα του Β' ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τερμάτισε στην 3η θέση κι έτσι δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει την επιστροφή του στην Α' κατηγορία. Επόμενος αγώνας για το ελληνικό συγκρότημα είναι κόντρα στην Ελβετία, καθώς πλέον θα παίξει σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη (28-28). Στην επανάληψη όμως το Λουξεμβούργο κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά και να προηγηθεί με 33-42.

Η συνέχεια όμως ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη. Με δίποντο της Γεροστεργίου ανακτήσαμε το προβάδισμα στο σκορ (51-50 στο 34’) και βρεθήκαμε με αέρα πέντε πόντων (59-54) δυο λεπτά πριν την λήξη. Κάποιες άστοχες επιθετικές επιλογές και μερικές αμυντικές ολιγωρίες επέτρεψαν στο Λουξεμβούργο να οδηγήσει το ματς στην παράταση (59-59).

Εκεί η Εθνική Ομάδα αποφασισμένη να πάρει την νίκη γοήτρου επέβαλε απόλυτα την κυριαρχία της και έφτασε μάλλον άνετα στο τελικό 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 28-28, 43-48, 59-59 (κ.α.), 72-64.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκαράκη, Στεφάνου, Κολλάτου 14, Ντάνου 17 (3), Δημητριάδου 6, Παπαρδέλα 1, Γεροστεργίου 4, Τζιώτζιου, Βιτζηλαίου 12 (1), Δανδουλάκη 18.

Λουξεμβούργο: Μάνγκεν 2, Μπάουμ 2, Ντίτγκεν 7, Γιέμινγκ 7 (1), Γκοέργκεν 24 (2), Γκένιετς 4, Πάουλι, Νίλες, Γκρουσκόβνιακ, Ρίες 7, Γιαμπλονόβσκι 11, Στέφεν.

Στον άλλο αγώνα του Β’ Ομίλου η Ρουμανία κέρδισε με 63-56 την Ισλανδία. Ρεπό είχε η Δανία. Έτσι, η τελική βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Ρουμανία 4-0 8

2. Δανία 3-1 7

3. Ελλάδα 2-2 6

4. Λουξεμβούργο 1-3 5

5. Ισλανδία 0-4 4