"Στοπ" στου Ζωγράφου για Πανιώνιο
Ο Φιλαθλητικός επικράτησε του Πανιωνίου με 68-63 κι έτσι υποχρέωσε τους "κυανέρυθρους" στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Συνεχίζει αήττητο το Ηράκλειο, όλη η δράση στον Βορρά.
Ο Φιλαθλητικός έκανε την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής, επικρατώντας του Πανιωνίου με 68-63 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Κώστα Σορώτου στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.
Από 'κει και πέρα, το Ηράκλειο επιβλήθηκε της Νίκης Αμαρουσίου με 77-63 κι έκανε το "τρία στα τρία" παραμένοντας έτσι στην κορυφή της κατάταξης ενώ ο Παπάγος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά το 74-67 επί του Αμύντα.
Στην πρώτη του επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για φέτος και με "όπλο" την άμυνα, ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε της Ένωσης Ιλίου με 72-63.
Όμιλος Νότου - 3η αγωνιστική
Φιλαθλητικός – Πανιώνιος 68-63
Παπάγος – Αμύντας 74-67
Κορωπί – Πανελευσινιακός 85-81
Ιωνικός Νικαίας – Ένωση Ιλίου 72-63
Κρόνος Αγ.Δημ – Χολαργός 66-73
Ίκαρος Ν.Σμ. – Έσπερος 67-72
Ηράκλειο – Νίκη Αμαρουσίου 77-63
Προμηθέας Χαλ. – Εργοτέλης 67-61
Φιλαθλητικός - Πανιώνιος 68-63
Διαιτητές: Πόντας – Καλογερόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-43, 56-49, 68-63.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 12 (3), Πανταζής, Κεφαλάς, Λιακόπουλος 3 (1), Βαρνάβας 8, Σαμοθράκης 5, Λυμπερόπουλος 8 (2), Λεγκίκας 4, Τραφαλής 6, Αγγελόπουλος 2, Γκαβασιάδης 20 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σορώτος): Γαρμπής, Παπαρέγκας 4, Βλάχος 6(1), Κόκκαλης 9, Ζώρζος 7(1), Μίχαλος 7(1), Φιλιππάκος 14(2), Τσιάκος 7, Αναγνωστάκης 9.
Παπάγος - Αμύντας 74-67
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος – Μαραμής.
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-31, 53-44, 74-67.
ΠΑΠΑΓΟΣ (Καλογήρου): Οινοκομάκης 3 (1), Βιδάλης 6 (2), Σιμόπουλος, Αποστολίδης 5 (1), Δέδες 9, Διαμαντόπουλος 16 (1), Σιούτης 5 (1), Υφαντής 3, Δορκοφίκης 15 (1), Ρουμπέας, Τζιβελέκας 12 (3), Αρσένης.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 11, Ρούσσος, Διαμαντόπουλος 17, Ματζούρος 2, Βαρδιάνος 9 (3), Τίμης 2, Κουκουνιάς 8, Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 2, Καμπούρης 4.
Κορωπί - Πανελευσινιακός 85-81
Διαιτητές: Ζακεστίδης - Κάρδαρης.
Τα δεκάλεπτα: 28-20, 53-45, 68-56, 85-81
ΚΟΡΩΠΙ (Καρακώστας): Ντάσης 3 (1), Μελάς 4, Κούσουλας 27 (5), Καράμπελας, Υφαντής 8, Τύρλας 12, Στούκας 10, Αμπαράς 3 (1), Σκλάβος 3, Χρύσης 7, Αγαδάκος 18 (2), Σαρλής
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 17, Μιχαλούτσος 1, Ηλιάδης Β., Μποχωρίδης 28 (6), Ντέντας 4, Σπηλιόπουλος, Ηλιάδης Ν. 6 (2), Δούκας, Μπένος 1, Ματζιώρης 24 (4)
Ιωνικός Νικαίας - Ένωση Ιλίου
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 44-36, 55-54, 72-63.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Κούτουλας 4, Ντιμπ 5, Μπολάτογλου, Μούκας 8 (2 τριπ.), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 21, Λυκογιάννης 14, Βεσκούκης 10 (1 τριπ.), Γιαννίκος 6 (2 τριπ.).
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Μπέλλας Γιαν. 4, Καπινιάρης 24 (1 τριπ.), Τσολάκης 6, Μπασδέκης 3 (1 τριπ.), Μπέλλας Οδ. 17, Σκορδάς 4, Κόκκας 5.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Χολαργός 66-73
Διαιτητές: Διμπινούδης-Μηλαπίδης.
Τα δεκαλέπτα: 16-19, 35-46, 49-56, 66-73.
ΚΡΟΝΟΣ (Σαββάτης): Μπάλας 9, Στραγανιώτης 1, Μητσάκης 11, Ξούρας 4, Κόης 4, Ζούκας 9, Αντωνόπουλος 2, Φρουσκλιάς 9, Ανδρεάτος 2, Γιαννόπουλος 2, Ματαλιώτακης 11, Περαντωνάκης 2.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Χατζηπανηγύρης): Λάππας 11, Δρόσος 1, Παπάς 4, Αγόρης 10, Καρτέρης 2, Μουμπάρακ 14,Καραμπάς 5, Γραμματίκας 6, Κιαπέκος 4, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 16.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Έσπερος ΑΟΠΑ 67-77
Διαιτητές: Κοντίλης–Λιότσος
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-36, 51-51, 67-77
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 16, Μιχαλόπουλος 4, Δορκοφίκης 9 (2), Παπαβασιλείου, Βούζας 2, Τζέμης 3, Βουρλίτης 11 (1), Σταμάτης 14 (3), Κάνας, Δαρμογιάννης 4, Αντωνούτσος, Σακελλαρόπουλος 4.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Κατσαΐτης, Φραντζής, Στυλίδης 10 (3), Μαγιντόμπε 1, Ροκανάς, Κελεσίδης 1, Γιαλελής, Αγγελόπουλος 8, Καραβανάς 9, Γκόβας 28 (2), Ψαρόπουλος 12 (2), Μακρής 5 (1).
Ηράκλειο – Νίκη Αμαρουσίου 77-63
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Καρακάσης.
Τα δεκάλεπτα:13-17, 34-29, 57-47, 77-63.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Μεταξωτός 2, Πρωτογεράκης 2, Φραγκιαδάκης, Αυγενικός 10, Σπυριδάκης 2, Καραδολάμης 14 (2), Κουπίδης 20 (3), Μαραγκάκης 8, Αντωνογιαννάκης, Λιανός 15 (1), Κυρίτσης, Πάλλης 4.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωλέτσης): Τσεκένης Ι., Οικονομόπουλος 18 (1), Θωμόπουλος 2, Παυλίσεβιτς 16 (2), Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 8, Ατζάμογλου, Σταθόπουλος 5, Σαλτουρίδης 1, Τσεκένης Α. Μούγιος 7, Μαύρος 2.
Προμηθέας Χαλανδρίου – Εργοτέλης 64-57
Διαιτητές: Κυριακόπουλος – Φάκαρος
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-32, 49-52, 64-57
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος 2, Καραθανασόπουλος, Σαμιώτης 2, Αλεξόπουλος 3, Τασιόπουλος 14(1 τριπ., 6 ασιστ, 4 ριμπ.), Καρούζος 13 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Παπαπαθανασόπουλος, Ζερβός 11 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ρώσης 1, Ανδρουλάκης 12 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Μαλούκος 7 (12 ριμπ).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθανάκης, Ξενάκης 8 (1), Χασάπης, Σακελλαράκης 6, Καρακωνσταντάκης 7 (1), Βασιλειάδης, Τσερκιτζόγλου 10 (1), Πετράκης 14 (2), Σκληβας 8, Καραλής 4.
Η κατάταξη (έπειτα από 3 αγώνες)
1. Ηράκλειο 6 / 3-0
2. Προμηθέας Χαλανδρίου 5 / 2-1
3. Πανιώνιος 5 / 2-1
4. Ένωση Ιλίου 5 / 2-1
5. Παπάγος 5 / 2-1
6. Χολαργός 5 / 2-1
7. Φιλαθλητικός 5 / 2-1
8. Εργοτέλης 4 / 1-2
9. Έσπερος Πατρών 4 / 1-2
10. Κορωπί 4 / 1-2
11. Νίκη Αμαρουσίου 4 / 1-2
12. Αμύντας 3 / 1-1*
13. Πανελευσινιακός 3 / 1-1*
14. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 3 / 0-3
15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 3 / 0-3
16. Ιωνικός Νικαίας 2 / 1-0**
* Ένα ματς λιγότερο
** Δύο ματς λιγότερα
Η επόμενη αγωνιστική (4η, 25/10)
Αμύντας-Φιλαθλητικός
Πανελευσινιακός-Παπάγος
Ενωση Ιλίου-Κορωπί
Χολαργός-Ιωνικός Νίκαιας
Εσπερος Πατρών-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Νίκη Αμαρουσίου-Ικαρος Νέας Σμύρνης
Ηράκλειο-Προμηθέας Χαλανδρίου
Πανιώνιος-Εργοτέλης
Όμιλος Βορρά - 3η αγωνιστική
Πιερικός Αρχέλαος–Στρατώνι 57-62
Αίολος Αστακού–ΓΣΛ 1928 80-61
Αγρίνιο–Καστοριά 56-55
ΑΕΛ–Ιωνικός Ιωνίας 86-66
Ερμής Λαγκαδά–Πολύγυρος 60-50
Ευκαρπία–Ανατόλια 73-56
Τιτάνες Παλαμά–Άργος Ορεστικό 88-75
Ρεπό: ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Πιερικός Αρχέλαος – Στρατώνι 57-62
Διαιτητές: Φουτζήλας–Τζιβελεκίδου
Τα δεκάλεπτα:19-20, 34-38, 53-53, 57-62.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Χατζηιωάννου): Τσιλιγκαρίδης, Γκοντόπουλος 21(4), Τοπούζης 8, Γκογκίδης 8(2), Παπαδόπουλος 4, Ζησόπουλος 2, Παρμακτσίδης 4, Ασημάκης 9(1), Οικονόμου 1.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 9(1), Δήμου 6(2), Δεληγιάννης 2, Γεωργάκης 7(1), Πασαλίδης 2, Φλιάτης Ι. 11, Αρνίδης 8(2), Φλιάτης Γ. 3, Χαντζίδης 4, Δασκαλόπουλος 10.
Αίολος Αστακού – ΓΣΛ 1928 80-61
Διαιτητές: Παφίλης-Τσιαπλής
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-34, 62-45, 80-61.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 10(2), Μακρής, Παππάς 13(2), Κατσαρές 9(1), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 22(2), Κιτσούλης 12(1), Καλατζής, Λυμπάρης, Χαρισμίδης 14.
ΓΣΛ (Πρίμορατς): Κουσιάτζας, Τσιαμπαλής 6(1), Γοργόλης 2, Παπαχρήστος 6(1), Λαμπρόπουλος 7(2), Μπόγδανος 7(1), Τσιαβές, Νταλός 5, Αγγελόπουλος 8, Βαβάτσικος 10(1), Λεπενιώτης 11(1).
Αγρίνιο – Καστοριά 56-55
Διαιτητές: Παργιαννόπουλος-Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 12-7, 30-17, 43-34, 56-55
Αγρίνιο (Μυριούνης): Περρερής 9, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 11(3), Ναούμης 8(2), Παρούχας 8(2), Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας, Αναστασάκης 7, Πουρνάρας.
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 3(1), Λέκκος, Ματενίδης, Γυμνόπουλος 3(1), Τεπετίδης 9(2), Τσαούσης, Ντάλης 7, Τασιούδης 4, Αντωνιάδης 10(1), Πανταζής 11(3), Τσότσος, Βοϊβατόπουλος 8.
ΑΕΛ – Ιωνικός Ιωνίας 86-66
Διαιτητές: Ταρενίδης-Ελευθεριάδης
Τα δεκάλεπτα: 28-15, 46-36, 72-50, 86-66.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 2, Αθανασόπουλος 4, Σαριμπαλίδης 18(6), Τσούτσος 9, Κουτίνας 12(2), Κονδυλόπουλος 5(1), Παπανικολάου 5, Μαλτέσιος 5, Πολίτης 20(4), Παπακώστας 6, Φιλιππόπουλος.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Πολυχρονίδης, Πρωτούλης 8, Παναγιώτου 20(1), Μανωλάρι, Βάλλιος 9(1), Τοπουζίδης 3(1), Σιδηροηλίας, Μαυροκεφαλίδης 2, Τάκης, Μούκας 6(2), Σαρρής 4, Κρομμύδας 14.
Ερμής Λαγκαδά – Πολύγυρος 60-50
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ.-Πιτσίλκας Β.
Τα δεκάλεπτα: 10-10, 23-24, 37-32, 60-50.
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Καϊκλής 6(1), Μήνου, Ρίζος, Ακεψιμαϊδης 16(1), Γεωργιάδης 12(2), Νότης 2, Παρίτσης 7, Πιλκούδης 1, Βενετίδης. Γκαμούρας 7, Καντάρκος 4.
Πολύγυρος (Πέγιας-Παπαδόπουλος): Μυλωνάς, Τσιμπής 6(1), Γαβριηλίδης, Παπασαραφιανός, Κοτζαγιάννης 8, Τσιούντος 9(1), Βούλγαρης 4, Ζεϊμπέκης 5(1), Χρηστίδης 2, Νούκαρης 7, Πιπιλιάρης 9, Χαριστός.
Ευκαρπία – Ανατόλια 73-56
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τζιοπάνος
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-28, 56-41, 73-56
Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 7, Τζινόπουλος 6, Δώδος 5(1), Κουντουρατζόγλου 15, Κουτζιομήτρος 3(1), Κωλότσιος, Γκαβέζος, Παουλεάνου, Απιδόπουλος 6, Γκόφας 4, Σουτζόπουλος 21(4), Κόκκουρας 6.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Δοξάκης 3(1), Σιώπης 7, Γαλανίδης 11(1), Τριανταφυλλίδης 13,(1), Θεοδωρίδης 2, Καραμανώλης 4, Σιώμος 16(1), Βεργίνης, Βρέττας.
Τιτάνες Παλαμά–Άργος Ορεστικό 88-75
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 38-30, 56-58, 88-75.
Τιτάνες Παλαμά (Σερίφης): Τριανταφύλλου 21(6), Γεωργαντζάς 5(1), Παπα¨θιωάννου 17(2), Τσέλιος 5(1), Αργύρης 10(2), Χουχούμης 20(6), γκέρος 6, Αποστολάκης 4.
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 14(2), Κίτσιος, Μιχαηλίδης 6(1), Μαυρίδης 12, Τράντας 4(1), Κώττας 16(2), Μανδαλάκης 15(1), Χατζόπουλος 8, Μπέλλος, Μποζίνης, Παντελίδης.
Η κατάταξη (έπειτα από 3 αγώνες )
1. Αίολος Αστακού 6 / 3-0
2. Ανατόλια 5 / 2-1
3. Ευκαρπία 5 / 2-1
4. Αγρίνιο 5 / 2-1
5. Ερμής Λαγκαδά 4 / 2-0
6. Άργος Ορεστικό 4 / 1-2
7. Πολύγυρος 4 / 1-2
8. ΓΣ Λαρισαίων 4 / 1-2
9. Πιερικός Αρχέλαος 4 / 1-2
10. Στρατώνι 4 / 1-2
11. Τιτάνες Παλαμά 4 / 1-2
12. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 3 / 1-1*
13. Καστοριά 3 / 1-1*
14. Ιωνικός Ιωνίας 3 / 0-3
15. ΑΕΛ 2 / 1-0**
* Ένα ματς λιγότερο
** Δύο ματς λιγότερα
Η επόμενη αγωνιστική (4η, 25/10)
ΓΣ Λάρισας - Πιερικός Αρχέλαος
Καστοριά - Αίολος Αστακού
Ιωνικός Ιωνίας - ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Πολύγυρος - ΑΕΛ
Ανατόλια - Ερμής Λαγκαδά
Ευκαρπία - Τιτάνες Παλαμά
Στρατώνι - Αργος Ορεστικό