Β' ΕΘΝΙΚΗ

Στη 2η παράταση το Περιστέρι

Στη 2η παράταση το Περιστέρι

Το Περιστέρι επιβλήθηκε έπειτα από 2 παρατάσεις του Τρίτωνα και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την άνοδο στην Α2. Διπλό ανόδου του Αμαρουσίου στο Κορωπί, μεγάλη νίκη του Πρωτέα Βούλας επί του Πανερυθραϊκού, με την οποία τον "γκρέμισε" από την 2η θέση.

Ακόμα μία νίκη, ακόμα ένα βήμα προς την Α2 για το Περιστέρι. Οι "Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης" πήραν σημαντική νίκη με 92-96 μέσα στην έδρα του Τρίτωνα έπειτα από 2 παρατάσεις για χάρη της 25ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β' Εθνικής και παρέμειναν τρεις βαθμούς μπροστά από το δεύτερο Μαρούσι, το οποίο από την πλευρά του κέρδισε με 60-72 μέσα στο Κορωπί.

Τη νίκη της ημέρας πάντως σημείωσε ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος επιβλήθηκε με 78-76 του Πανερυθραϊκού και τον "έριξε" από την δεύτερη θέση, όπου συγκατοικούσε μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική με το Μαρούσι, ενώ μεγάλο "διπλό" σημείωσε μέσα στη Νίκαια επί του Ιωνικού ο Εργοτέλης.

Στον 2ο Όμιλο, Καστοριά και Καρδίτσα συνέχισαν απτόητες με νίκες.

1ος Όμιλος

(25η αγωνιστική)

ΕΦΑΟΖ – ΑΕΝΚ 77-62

Κρόνος Αγ. Δημητρίου – ΚΑΠ  63-60

Πρωτέας Βούλας – Πανερυθραϊκός 78-76 (60-60 κ.α.)

Μανδραϊκός – Απόλλων Σμύρνης 91-61

Παπάγος – Πανελευσινιακός 79-65

Τρίτωνας – Περιστέρι 92-96 (κ.α 68-68, α' παρ 83-83)

Κορωπί – Μαρούσι 60-72

Ιωνικός – Νικαίας – Εργοτέλης 75-81

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 78-76 (60-60 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 19-16, 31-26, 51-49, 60-60, 78-76

Διαιτητές: Αποστολίδης-Κόλιας

Πρωτέας (Ποδαράς): Μόρφης 3 (1), Βλάχος, Λάτσης, Μπούρας, Εμμανουηλίδης 21 (3), Αθηνιώτης 3 (1), Αυγενικός 14 (1), Βαρδαβάς 10, Σκουλούδης 11, Γαργαλής 2, Πλουμής 9 (1), Μούστα 2

Πανερυθραϊκός (Χουχούλης): Δέλιος 7, Πρισκομάτης, Καλλιανιώτης, Πρίτσος 17 (1), Σοφρωνάς 5, Κούσουλας 22 (3), Γιαουρτόγλου 10 (2), Τοπάλης 5 (1), Υφαντής 3, Αντωνίου, Καλούδας, Γιανναλέτσος 7

ΚΟΡΩΠΙ – ΜΑΡΟΥΣΙ 60-72

Δεκάλεπτα: 20-19, 36-43, 49-53, 60-72

Διαιτητές: Τσαχάκης-Πολυχρόνης

Κορωπί (Κατσούνης): Δήμας 10 (1), Αγόρης 3 (1), Καραδολάμης 6, Κερασοβίτης 13 (2), Αμπαράς 11 (1), Αγγελόπουλος 11, Ντάλλης 2, Σταθόπουλος 4

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 6, Κορκοσούρας, Ξύδας 10 (2), Χρονόπουλος 14 (1), Μπαλάφας 9 (1), Κανέλλης 6 (1), Στούκας 3 (1), Σολωμός 10, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 11 (1), Καπετανιος.

ΕΦΑΟΖ-ΑΕΝΚ 77-62

Δεκάλεπτα: 23-15, 36-27, 53-44, 77-62.

Διαιτητές: Πόντας, Μηλαπίδης

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 6 (1), Κοψιάς, Γκαβασιάδης 24 (1), Γεωργοπαπαδάκος 16 (1), Καπετζόγλου, Νάκης, Σαμοθράκης 2, Καστανιώτης 8, Λεγκίκας 17 (1), Τσιτσιγιάννης 4, Γεωργιάδης, Ξύδης.

ΑΕΝΚ (Λιόγας): Καμαριανός, Μοσχοβίτης 11 (2), Κεφαλάς, Μαρίνος 3, Καράμπελας 2, Μανούσος, Παπανικολάου 4, Χατζηνικόλας 13 (1), Καραβανάς 10, Οικονομόπουλος 6 (1), Δρακάκης 4, Ψαρόπουλος 9 (1).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 91-61

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-30, 71-42, 91-61.

Διαιτητές: Αναστασίου-Αντωνιάδης

Μανδραϊκός (Μπεκές): Μουστόπουλος 21, Βαφιάς 10, Ψυλέας 17 (3), Λυτόπουλος 9, Τζιβελέκας 10 (2), Κωτσόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 2, Ζαφείρης, Ντότσι 2, Κούρτης 6, Κοντούλης, Παπαπέτρος 10 (1).

Απόλλωνας (Ασημακόπουλος): Νασόπουλος 4, Mπάρδας 15 (4), Σπυρόπουλος 12 (2), Mπασδέκης 4, Κουτσούμπας 3 (1), Aρναουτάκης 5, Kυπριτζόγλου 4, Xανιάς 4, Σιδέρης 2, Δενδρινός 4, Σιώμος 4, Παπουτσής.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 92-96

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Παυλόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-30, 56-48, 68-68 (κ.δ.), 83-83 (α’ παρ.), 92-96 (β’ παρ.).

Τρίτωνας (Μιχελάκος, Ανδρεδάκης): Γρύλλης, Σελεμενάκης, Πετρόπουλος 2, Καλαντζής 21 (3), Κουκουνιάς 14 (1), Ντιμπ 11, Θυμνιός 19, Ασπρόπουλος, Κοντινός, Γκαβανόπουλος 17 (1), Ανδρεόπουλος 6, Βερτούδος 2.

Περιστέρι (Καραγιάννης, Παναγάκης): Παππάς 14 (2), Ανέστης, Γοργόνης 2, Μαγκουνής 27 (3), Πολυτάρχου 4, Παπαντωνάκος 4, Μάντζαρης 22 (3), Λυκογιάννης 17, Κατιάκος, Καπώνης 3, Τασόπουλος 3, Χουγκάζ.

ΙΩΝΙΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 75-81

Διαιτητές: Κοντίλης-Μαρίγλη

Δεκάλεπτα: 16-10, 39-36, 57-49, 75-81.

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 8 (1), Παναγιωταράς 15 (2), Καπινιάρης 13 (3), Παλαιοχωρίτης, Βουγιούκας 10 (1), Πετρόπουλος 13 (1), Περδικάρης 10, Παπαγεωργίου, Μπολάτογλου 2, Κοντραφούρης, Περσίδης 2, Καλογερίας.

Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 15 (1), Καρακωνσταντάκης 21 (2), Βερτούδος 8, Χουχούμης 28 (6), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Καραλής 9 (1), Γαλανάκης, Γκαμαλής, Ξενάκης, Σταράκης.

ΠΑΠΑΓΟΥ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 79-65

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-27, 62-44, 79-65

Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Αργυρούδης

Παπάγου (Σορώτος: Γεωργούλης, Φωτητζόγλου 2, Σιμόπουλος 2, Αποστολίδης 3 (1), Δέδες 7, Ζώρζος 15 (5), Αρσένης 8 (2), Μερκούρης 2, Καμπούρης, Χαϊκάλης 8 (1), Γκάτζο 12 (3), Κακιούζης 20.

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Μιχαλούτσος 6, Μουμπάρακ 20 (4), Δούκας, Δορμπάρης 6 (1), Δρακωτός, Σιδέρης 3, Κεφάλας 3 (1), Τσαντές, Ρεκουνιώτης 8, Μαντζιώρης 19 (3).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΚΑΠ 63-60

Δεκάλεπτα: 16-19, 30-35, 48-44, 63-60

Διαιτητές: Γαρίνη – Σιδέρης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος) Μπάλας 12(2), Στραγανιώτης 11(2), Δανάς, Ξιούρας, Άρχος 3(1), Ζούκας 4, Κόης 3(1), Φρουσκλιάς 13, Ηλιόπουλος 3(1), Μπέλη, Γκαιντάσοβ, Ματαλιωτάκης 14.

ΚΑΠ (Ταυρόπουλος) Σκάνδαλος 2, Γραμματίκας 5(2), Κόκκας 4, Καρτέρης 5(1), Καραμπάς 14(2), Ροδοστόγλου 23, Μαλτέζος 1, Μαργέλης 6.

Η Βαθμολογία (σε 25 αγώνες)

1. Περιστέρι 46 (21-4)

2. Μαρούσι 43 (18-7)

3. Πανερυθραϊκός 42 (17-8)

4. Παπάγου 41 (16-9)

5. Κορωπί 40 (15-10)

6. Ιωνικός Ν. 40 (15-10)

7. Πανελευσινιακός 38 (13-12)

8. Μανδραϊκός 38 (13-12)

9. ΕΦΑΟΖ 37 (12-13)

10. ΑΕΝΚ 37 (12-13)

11. Πρωτέας Βουλάς 36 (11-14)

12. Τρίτων 36 (11-14)

13. Κρόνος Αγ.Δημ. 35 (10-15)

14. Εργοτέλης 34 (9-16)

15. Απόλλων Σμ. 29 (4-21)

16. ΚΑΠ 28 (3-22)

Επόμενη αγωνιστική (26η, 8 και 9/4)

ΚΑΠ - ΕΦΑΟΖ

Πανερυθραϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Απόλλων Σμύρνης - Πρωτέας Βούλας

Εργοτέλης - Μανδραϊκός

ΑΕΝΚ - Παπάγου

Πανελευσινιακός - Τρίτωνας

Περιστέρι - Κορωπί

Μαρούσι - Ιωνικός Νικαίας

2ος Όμιλος

(25η αγωνιστική)

Πιερικός Αρχέλαος-Ερμής Λαγκαδά 66-57

Καστοριά-Ανατόλια 85-76

Ερμής Αγιάς-ΧΑΝΘ 67-57

Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 66-50

Φίλιππος Βέροιας-Αίας Ευόσμου 64-57

Στρατώνι-Γέφυρα 76-68

Ασπίδα Ξάνθης-Πευκοχώρι 79-62

Αγρίνιο-Πολύγυρος 63-51

Τα φύλλα αγώνα

Αγρίνιο-Πολύγυρος 63-51

Διαιτητές: Δημόπουλος, Καρπάνος.

Δεκάλεπτα: 22-14, 33-22, 50-40, 63-51.

Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 9 (1), Τασόπουλος 8, Σταμούλης 3 (1), Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 9 (1), Γκρέκας 2, Μήτσου 5 (1), Μακρής 21 (2).

Πολύγυρος (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 2, Πετρίδης 6, Παπασαραφιανός 6 (1), Βούλγαρης 10 (2), Χρηστίδης, Νησιώτης 4, Νούκαρης 20 (2), Ακριτίδης, Mίκιτς 3.

Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 66-50

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν., Κοϊμτζόγλου.

Δεκάλεπτα: 20-15, 40-25 53-39, 66-50.

Καρδίτσα (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 2, Κουρέπης, Πανταζής, Λάκκας 3 (1), Μαυρογιάννης, Παππάς Κ. 5 (1), Καμαριώτης 8 (1), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 17 (5), Θέος 19 (2), Παππάς Σ. 6.

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης, Μούτσιος): Ιωάννου, Βουρνάς 6, Παπαδιονυσίου 10 (1), Μουράτογλου 4, Σταυρόπουλος 14 (2), Παπαρέγκας 9 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Δημητρόπουλος, Λειβαδάς.

Καστοριά-Ανατόλια 85-76

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 19-16, 45-37, 67-60, 85-76.

Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (1) Ματενίδης 5 (1), Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 12 (1), Τερσενίδης 6 (2), Τασιούδης 4, Τεπετίδης 6, Αντωνιάδης 16 (1), Τσότσος 17.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής, Ευγενειάδης): Πρωτούλης 9 (1), Βρεττάς 14 (2), Σιώπης 2, Γαλανίδης 14 (1), Συμεωνίδης 10, Αζίζης 3, Σταματόγιαννης 12 (1), Τζουβάρας 6, Βεργίνης 3, Κότσανος 9.

Φίλιππος Βέροιας-Αίας Ευόσμου 64-57

Διαιτητές: Δημάδης, Ελευθεριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-32, 45-47, 64-57

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας, Μπλατσιώτης): Τσιμίδης, Τσεσμετζίδης, Βάλλιος 11 (2), Παπαδόπουλος, Κοθράς 22, Σιόλογκας 12, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 9 (1), Τόκας, Μόρας.

Αίας Ευόσμου (Παπαδόπουλος, Ξανθόπουλος): Αμούντζιας, Τσιμπής 10 (1), Μπαλτζόπουλος, Καδής 3 (1), Δεληγιάννης 1, Σικαλίδης 10, Δεμερτζής, Κόκουρας 8, Σεκαδάκης, Σπύρας 6 (2), Τσιακλάγκανος 11 (3), Καραμανώλης 8 (2).

Στρατώνι-Γέφυρα 76-68

Διαιτητές: Γερακίνης, Φακίτσας.

Δεκάλεπτα: 16-8, 42-26, 60-48, 76-68.

Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 15 (3), Κουντουραντζόγλου, Δελίδης 8 (1), Σουτζόπουλος 15 (1), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι. 8 (2), Θωμαΐδης 5, Φλιάτης Γ. 2, Δασκαλόπουλος 20 (1).

Γέφυρα (Τουλούμης): Κρομήδας 10, Δανάκης 14 (2), Βάσκος 2, Κολοκοτρώνης 7 (1), Καζαμίας, Μυλωνίδης 10 (2), Βογιατζής 10 (2), Ταραμάς 2, Μπίσκας 11 (1), Καρούζος 2.

Ασπίδα Ξάνθης-Πευκοχώρι 79-62

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Σιταρίδης

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-32, 60-44, 79-62.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Ντεμάι 2, Παπαδάκης 3, Γρούδος 6, Τσουραπάς, Τσιώγκας 8 (2), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 15 (1), Κουτσογιάννης 2, Ασημάκης 6 (1), Μασμανίδης, Μανδαλάκης 23 (5), Πετς 13 (2).

Πευκοχώρι (Καραμανλής): Αμπατζίδης 7 (1), Μητσάκης 14 (4), Λεμονάκης 1, Μουρατίδης 13, Μαυρίδης 6, Γαρέζος 3 (1), Καραϊσκάκης 3, Κιγμέτογλου 8, Σταύρου 7 (1), Βαϊντερλής.

Ερμής Αγιάς-ΧΑΝΘ 67-57

Διαιτητές: Ντούρας, Μπακάλης.

Δεκάλεπτα: 15-19, 37-26, 52-3, 67-57.

Ερμής Αγιάς (Γιασάρης): Γκανέτσας 5 (1), Τσιαμπαλής 7 (1), Μηλιώνης, Ντάλος, Χαλκιάς 10 (2), Κόμματος 16 (1), Περρωτής 11, Τριανταφύλλου 7 (1), Βαβάτσικος, Γούλας 11 (1), Αγαπίου.

ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου, Αμπατζάς, Βλάχος, Ελευθεριάδης, Ζιάκας, Ερμείδης Π., Γεωργάκης, Παπαχρήστου, Μελίδης, Φυλακτός, Λευκαδίτης, Ερμείδης Δ.

Πιερικός Αρχέλαος-Ερμής Λαγκαδά 66-57

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Τσιαπλής.

Δεκάλεπτα: 20-11, 37-29, 50-42, 66-57.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Γκοντόπουλος, Καλτσουνάς, Γκογκίδης 13 (2), Καραγκιολίδης 23, Χανέλλι, Τοπούζης 6, Κωνσταντινίδης 6, Τσιρογιάννης 14 (1), Τζιοβάρας, Παπαμιχαήλ 2, Χατζηλάμπρου.

Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Αβοκάτος, Σπουργίτης, Μήνου 2, Ακεψιμαΐδης 17 (2), Μάρουσιτς 1, Νώτης 5, Παρίτσης 8 (1), Πιλκούδης 6, Μέλλιος 4, Γκαμούρας 8, Ελευθεριάδης, Καντάρκος 6

Η βαθμολογία (Σε 25 αγώνες)

1. Καστοριά 48 (23-2)

2. Καρδίτσα 44 (19-6)

3. Ερμής Αγιάς 44 (19-6)

4. Πευκοχώρι 39 (14-11)

5. Αγρίνιο 39 (14-11)

6. Ερμής Λαγκαδά 38 (13-12)

7. Ασπίδα Ξάνθης 38 (13-12)

8. Στρατώνι 38 (13-12)

9. Χαρίλαος Τρικούπης 37 (12-13)

10. Ανατόλια 37 (12-13)

11. Γέφυρα 36 (11-14)

12. Πιερικός Αρχέλαος 34 (9-16)

13. Φίλιππος Βέροιας 34 (9-16)

14. ΧΑΝΘ 33 (8-17)

15. Πολύγυρος 32 (7-18)

16. Αίας Ευόσμου 29 (4-21)

Επόμενη αγωνιστική (26η, 09/04):

Ανατόλια-Πιερικός Αρχέλαος

ΧΑΝΘ-Καστοριά

Χαρίλαος Τρικούπης-Ερμής Αγιάς

Πολύγυρος-Καρδίτσα

Ερμής Λαγκαδά-Φίλιππος Βέροιας

Αίας Ευόσμου-Στρατώνι

Γέφυρα-Ασπίδα Ξάνθης

Πευκοχώρι-Αγρίνιο

 
SHARE

BEST OF NETWORK

'Πόλεμος' Ισραήλ - Τουρκίας: Αλληλοκατηγορίες Νετανιάχου - Ερντογάν με φόντο την Ιερουσαλήμ

Νέος κύκλος αντιπαράθεσης άνοιξε ανάμεσα στον Τούρκο πρόεδρο και τον Ισραηλινό πρωθυπουργό, στον απόηχο του αναβρασμού που προκάλεσε η απόφαση Τραμπ για την Ιερουσαλήμ

Αν οι έντεχνοι σου την έπεφταν ελεεινά μέσα απ' το Facebook

Θα έκανες κάτι με Μαχαιρίτσα;

Νέα επιχείρηση διάσωσης ορειβατών στον Όλυμπο

Λίγες ώρες μετά την τραγωδία με το θάνατο ενός ορειβάτη στον Όλυμπο, οι αρχές καλούνται να σώσουν δύο ακόμη ανθρώπους που φέρονται να έχουν τραυματισθεί

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24