Β' ΕΘΝΙΚΗ

"Σκαρφάλωσε" στην κορυφή ο Φιλαθλητικός

"Σκαρφάλωσε" στην κορυφή ο Φιλαθλητικός

Ο Φιλαθλητικός εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ηρακλείου, για να "πιάσει" τους Κρητικούς στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Β' Εθνικής. Πολυθρόνα για δύο η πρώτη θέση και στον Βόρειο Όμιλο. Τι έγινε στην 9η αγωνιστική.

Η κόντρα στις πρώτες θέσεις του Νοτίου Ομίλου "φούντωσε" ακόμη περισσότερο μετά το πέρας της 9ης αγωνιστικής, αφού ο Φιλαθλητικός "έπιασε" στην κορυφή το Ηράκλειο. Η ομάδα του Τάκη Ζήβα επιβλήθηκε της Νίκης Αμαρουσίου με 76-67, για να εκμεταλλευτεί στον απόλυτο βαθμό την ήττα του Ηρακλείου στο "Σαλούν", όπου "λύγισε" από τον Παπάγου (73-57).

Στον Βόρειο Όμιλο πάντως, τα πράγματα δεν άλλαξαν αφού τόσο ο Αίολος Αστακού όσο κι η ΑΕΛ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι "κυανοκίτρινοι" νίκησαν με χαρακτηριστική άνεση την Ευκαρπία (72-54), την ώρα που οι "βυσσινί" περνούσαν νικηφόρα από την έδρα της ΕΑΚ Θεσσαλονίκης (64-71), για να διατηρηθεί η ισοβαθμία στην πρώτη θέση.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ

 

Τα αποτελέσματα:

Φιλαθλητικός - Νίκη Αμαρουσίου 76-67

Παπάγου - Ηράκλειο 73-57

Κορωπί - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 96-69

Ιωνικός Νικαίας - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 74-71 (65-65κ.α.)

Προμηθέας Χαλανδρίου - Πανελευσινιακός 92-100

Εργοτέλης - Έσπερος ΑΟΠΑ 67-65 (60-60 κ.α)

Αμύντας - Ένωση Ιλίου 72-59

Πανιώνιος - Χολαργός (30/11, 19:30)

 

Φιλαθλητικός - Νίκη Αμαρουσίου 76-67

Διαιτητές: Παυλόπουλος - Φασόλης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-31, 60-46, 76-67.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 4 (1), Κελαϊδης, Γκαβασιάδης 22, Κεφαλάς 3 (1), Λιακόπουλος 6 (2), Βαρνάβας 12, Σαμοθράκης 14 (1), Λυμπερόπουλος 2, Λεγκίκας 8, Πανταζής, Αγγελόπουλος 5, Πρέκας.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωλέτσης): Τσέκενης Ι., Καράμπελας 2, Θωμόπουλος 1, Παβλίσεβιτς 8, Κοντογιάννης 14 (1), Κυπριτζόγλου 11 (1), Ατζαμόγλου 6 (1), Σταθόπουλος 4, Σαλτουρίδης 2, Τσέκενης Α, 4, Μούγιος 9, Μαύρος 6.

 

Παπάγου - Ηράκλειο 73-57

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α. - Κοντίλης.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-31, 46-41, 73-57.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Καραγιάννης): Οικονομάκης 5 (1), Βιδάλης 14 (4), Σιμόπουλος 2, Αρσένης 3 (1), Διαμαντόπουλος 17 (2), Σιούτης 19 (1), Τζιβελέκας 4, Υφαντής 2, Λουρμπέας, Δορκοφίκης 7.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αυγενικός 3, Σπυριδάκης 9 (1), Καραδολάμης 6 (2), Κουπίδης 14 (2), Λιανός 15, Μαραγκάκης, Πάλλης 8.

 

Κορωπί - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 96-69

Διαιτητές: Διμπινούδης - Καρδαρής.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-40, 68-53, 96-69.

ΚΟΡΩΠΙ (Δάγλας): Ντάσης, Μελάς 5 (1), Κούσουλας 6 (1), Στούκας 11 (1), Υφαντής 13 (1), Τύρλας 8, Κερασοβίτης 8, Αμπαράς 12 (2), Σκλάβος 23 (2), Χρύσης 12 (1), Καράμπελας, Σαρλής.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Τσινόπουλος 7, Σακελλαρόπουλος 2, Παπαζαφειρόπουλος, Σταμάτης 7 (1), Πασπαλάς 15 (2), Βούζας 7, Βουρλίτης 7, Δορκοφίκης 8, Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης 13 (1), Καννάς, Ντέμης 3.

 

Ιωνικός Νικαίας - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 74-71 (65-65κ.α.)

Διαιτητές: Σιώκας - Αντωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-31, 53-46, 65-65 (κ.α.), 74-71.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου) Γιαννίκος 3(1), Κούτουλας 14 (1), Μαντούβαλος, Ντιμπ 20 (2), Μπολάτογλου, Μούκας 15 (3), Ρεκουνιώτης 6, Τασόπουλος 6, Γκιουζέλης, Λυκογιάννης 2, Βεσκούκης 8.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Σαββάτης) Μπάλας, Στραγανιώτης 13 (3), Μητσάκης 8 (2), Ξιούρας 5 (1), Κόης 2, Ζούκας 2, Νικαντζάμ 2, Φρουσκλιάς 26 (2), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος, Ματαλιωτάκης 11, Περαντωνάκης.

 

Προμηθέας Χαλανδρίου - Πανελευσινιακός 92-100

Διαιτητές: Αναγνώστου - Ραχιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 31-30, 49-58, 72-81, 92-100.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος, Καραθανασόπουλος 9 (3), Σαμιώτης, Αλεξόπουλος, Σιδερής 3 (1), Τασιόπουλος 32 (4), Καρούζος 18 (2), Παπαθανασόπουλος, Ζερβός 12 (1), Ρώσσης, Ανδρουλάκης 10, Μαλούκος 8.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 4, Μιχαλούτσος 7, Ηλιάδης Β., Μποχωρίδης 27 (2), Ντέντας 2, Ζούμπος 25 (2), Σπηλιόπουλος, Δούκας, Ηλιάδης Η. 8 (2), Μαντζιώρης 24 (3).

 

Εργοτέλης - Έσπερος ΑΟΠΑ 67-65 (60-60 κ.α.)

Διαιτητές: Αποστολίδης - Μηλαπίδης.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 28-25, 49-43, 60-60 (κ.α.), 67-65 (α' παρ.)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης 2, Μαχαιριανάκης 2, Χασάπης, Πετράκης 19 (2), Καρακωνσταντάκης 11 (2), Βασιλειάδης 8, Αρναουτάκης 2, Σκλήβας 9 (1), Καραλής 14 (2).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 9 (1), Μαγιντόμπε, Κελεσίδης 2, Τρυφώπουλος, Αγγελόπουλος 4, Καραβανάς 12, Γκόβας 17, Ψαρόπουλος 17 (4), Μακρής 1.

 

Αμύντας - Ένωση Ιλίου 72-59

Διαιτητές: Σκούτας - Ζακεστίδης.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-28, 47-48, 72-59.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 10 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 16 (1), Μαντζούρος 3, Βαρδιάνος 1, Πίνης 6 (1), Κουκουνιάς 7, Ρούσσος, Μπάρμπας 8 (2), Βογιατζής 7, Καμπούρης 4.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 5, Μπέλλας Γ. 14 (3), Καπινιάρης 9 (2), Φουντάς, Ραλλάκης, Τσολάκης 9, Μπασδέκης 7, Μπέλλας Οδ. 4, Κόκκας, Σκορδάς 7 (1), Στρατομήτρος 2, Γεωργιάδης 2.

 

Η βαθμολογία (μετά από 9 αγώνες)

1. Φιλαθλητικός 16

2. Ηράκλειο 16

3. Αμύντας 15

4. Ιωνικός Νικαίας 15

5. Παπάγου 14

6. Πανελευσινιακός 14

7. Έσπερος ΑΟΠΑ 14

8. Ένωση Ιλίου 13

9. Κορωπί 13

10. Πανιώνιος 13*

11. Εργοτέλης 13

12. Χολαργός 12*

13. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 12

14. Προμηθέας Χαλανδρίου 11

15. Νίκη Αμαρουσίου 11

16. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 11

*Πανιώνιος και Χολαργός αγωνίζονται έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 6/12)

Ηράκλειο - Φιλαθλητικός

Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Παπάγου

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Κορωπί

Ιωνικός Νικαίας - Προμηθέας Χαλανδρίου

Νίκη Αμαρουσίου - Εργοτέλης

Έσπερος - Πανιώνιος

Χολαργός - Αμύντας

Ένωση Ιλίου - Πανελευσινιακός.

 

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

 

Τα αποτελέσματα:

Αίολος Αστακού - Ευκαρπία 72-54

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης - ΑΕΛ 64-71

Πιερικός Αρχέλαος - Ανατόλια 60-58

Αγρίνιο - Ερμής Λαγκαδά 79-73

Τιτάνες Παλαμά - Καστοριά 68-74

Άργος Ορεστικό - Πολύγυρος 69-65

Στρατώνι - Ιωνικός Ιωνίας 86-70

 

Αίολος Αστακού - Ευκαρπία 72-54

Διαιτητές: Κατωτικίδης - Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 39-25, 53-40, 72-54.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 9 (1), Καραγιώργος, Μακρής 2, Παππάς 7 (1), Κατσαρές 15 (1), Θανόπουλος 4, Κακλαμάνος 8 (2), Κιτσούλης 13 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 10, Ψωμάς-Λυμπάρης 4, Δουρούκης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Αμοιρίδης): Ματενίδης 9 (1), Τζινόπουλος 3, Δώδος 2, Κουντουρατζόγλου 9 (1), Γκουτζιομήτρος 6, Κολότσιος, Γκαβέζος 4, Απιδόπουλος 2, Παουλεάνου, Ουλουσίδης, Γκόφας 8 (1), Κόκουρας 11.

 

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης - ΑΕΛ 64-71

Διαιτητές: Ντούρας - Μελανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 32-39, 52-52, 64-71.

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης (Νικολαΐδης): Τικταπανίδης, Καλπαξίδης 22, Γαϊτανίδης 4, Γαρέζος 11 (3), Καραΐσκάκης 4, Γιαννουζάκος, Παππάς 6 (2), Μπέγας 5 (1), Πολιτόπουλος 8, Γιαννούλης 4.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος 11 (1), Σαριμπαλίδης 8 (2), Τσούτσος 9 (1), Κουτίνας 2, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 10 (2), Μαλτέσιος 9, Πολίτης 12 (3), Παπακώστας 10 (1), Φιλιππόπουλος.

 

Πιερικός Αρχέλαος - Ανατόλια 60-58

Διαιτητές: Παργιανόπουλος - Τσιαπλής.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-30, 51-42, 60-58.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Γκοντόπουλος 11 (2), Τοπούζης 9, Γκογκίδης 21 (4), Παπαδόπουλος 5, Ζησόπουλος, Παρμακτσίδης 3 (1), Ασημάκης 11 (1), Μουρίκας, Καλτσουνάς, Οικονόμου ,Σαββίδης.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γραντάς, Γκάτζιας 4, Δοξάκης 10 (2), Σιώπης 5, Γαλανίδης 9 (1), Τριανταφυλλίδης 3 (1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 2, Βρεττάς, Σιώμος 16, Βεργίνης 9, Κόλαρης.

 

Αγρίνιο - Ερμής Λαγκαδά 78-73

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Δημόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-30, 54-50, 78-73.

ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24 (2), Ναούμης 7 (1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15 (3), Γεωργούλας 9 (1), Αναστασάκης 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αγγέλης): Καϊκλής, Ελευθεριάδης 5 (1), Ακεψιμαΐδης 26 (5), Γεωργιάδης 2, Νότης, Παρίτσης 13 (1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6 (1).

 

Άργος Ορεστικό - Πολύγυρος 69-65

Διαιτητές: Πανταζής - Τσιρτσιμάλης.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 52-41, 69-65.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββλιδης 13 (3), Κίτσιου 2, Μιχαηλίδης 8 (2), Μπέλλος, Μαυρίδης 20, Τράντας 2, Κώττας 14, Μανδαλάκης 8, Χατζόπουλος, Μποζίνης, Παντελίδης 2

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Πεγιάς): Πιπιλιάρης 10, Τσιουτός 6, Παπασαραφιανός 9, Μυλωνάς, Βούλγαρης 2, Ζεϊμπέκης 12 (4), Χρηστίδης, Νούκαρης 12 (1), Κοτζαγιάννης 14, Χαριστός.

 

Η βαθμολογία (μετά από 9 αγώνες)

1. Αίολος Αστακού 16*

2. ΑΕΛ 16*

3. ΓΣΛ 13*

4. Αγρίνιο 13*

5. Ευκαρπία 13

6. Στρατώνι 13*

7. Ανατόλια 13

8. Ερμής Λαγκαδά 13*

9. Πολύγυρος 13

10. Πιερικός 12

11. Καστοριά 12

12. Άργος Ορεστικό 11*

13. Ιωνικός Ιωνίας 11

14. Τιτάνες Παλαμά 10

15. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 10*

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

 

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 6/12)

Ευκαρπία - Πιερικός

Ερμής Λαγκαδά - Αίολος Αστακού

ΑΕΛ - Αγρίνιο

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης - Τιτάνες Παλαμά

Ανατόλια - Άργος Ορεστικό

Πολύγυρος - Στρατώνι

Ιωνικός Ιωνίας - ΓΣΛ

SHARE:

BEST OF NETWORK

Ηλεκτρονική Αθηνών: Έγινε της Black Friday στην εκποίηση

Εκατοντάδες κόσμου από το πρωί στην εκποίηση των εμπορευμάτων της Ηλεκτρονικής Αθηνών. Το news247 ήταν εκεί (Pics+Vid)

10 πολύ σοβαρές ενδείξεις ότι κάποιος είναι μαλάκας

Δεν το λέμε εμείς παιδιά, τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

Αποστρατεία για τον Μανώλη Σφακιανάκη

Κρίθηκαν οι Υποστράτηγοι της Ελληνικής Αστυνομίας. Ακολουθούν οι κρίσεις για τους Ταξίαρχους

11 Έλληνες που θα μπορούσαν να παίξουν στο Game of Thrones

Ποιος θα μπορούσε να υποδυθεί τον Stannis και ποιος τον Sam;

Πρώτο προεδρικό διάταγμα Τραμπ: Obamacare τέλος

O Ντόναλντ Τραμπ υπέγραψε το πρώτο προεδρικό εκτελεστικό διάταγμα για την άμεση κατάργηση του Obamacare. Ο Τζέιμς Μάτις,νέος υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ . Η Βρετανίδα Τερέσα Μέι θα είναι η πρώτη ξένη ηγέτης που θα συναντηθεί με τον νέο πρόεδρο των ΗΠΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24