Σημαντική νίκη του Πανιωνίου επί του Ιωνικού
Για την 15η αγωνιστική του Νότιου ομίλου, ο Πανιώνιος πήρε μεγάλη και σημαντική νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας με 75-72. Παραμένει στην κορυφή το Ηράκλειο που πήρε το "διπλό" με 66-62.
Στο μεγάλο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής για τον Νότιο όμιλο, ο Πανιώνιος πήρε σημαντική νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας με 75-72 στην Νέα Σμύρνη και με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 63-50, αλλά ο μαχητικός Ιωνικός μείωσε σε 73-70 στο 39', με την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο τέλος να δείχνει χαρακτήρα, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα με σκορ 75-72. Το Ηράκλειο παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, παίρνοντας δύσκολο "διπλό" στην έδρα της Ένωσης Ηλίου με σκορ 62-66.
Τα αποτελέσματα στον Νότιο όμιλο:
Φιλαθλητικός-Παπάγου 74-78
Προμηθέας Χαλ.-Έσπερος 77-66
Εργοτέλης-Κορωπί 60-63
Πανιώνιος-Ιωνικός Ν. 75-72
Αμύντας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 70-55
Πανελευσινιακός-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 75-70
Ένωση Ιλίου-Ηράκλειο 62-66
Χολαργός-Νίκη Αμαρουσίου 65-50
Τα φύλλα αγώνα της αγωνιστικής
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-72
Διαιτητές: Ψαριανός-Μπίκας
Δεκάλεπτα: 17-20, 44-40, 63-59, 75-72
Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 3 (1), Παπαρέγκας 3 (1), Πρισκομμάτης, Βλάχος 2, Τσουράκης 2, Κόκκαλης 19 (1), Μανσαράι 4, Μίχαλος 17 (2), Φιλιππάκος 3 (1), Μουρίκης, Τσιάκος 12, Αναγνωστάκης 10 (1).
Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Γιαννίκος, Κούτουλας 4, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ντιμπ, Μούκας 6 (1), Ρεκουνιώτης 6, Λυκογιάννης 22 (2), Τασόπουλος 11, Βεσκούκης 20 (3).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΚΟΡΩΠΙ 60-63
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 12-14, 25-34, 48-40, 60-63
Εργοτέλης (Μακράκης): Κριτσανάκης, Μαχαιριανάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Σακελλαράκης 7, Καρακωνσταντάκης 6 (2), Βασιλειάδης 5, Πετράκης 15 (2), Αρναουτάκης, Σκλήβας 10, Καραλής 15 (2)
Κορωπί (Δάγλας): Καράμπελας, Μελάς 2, Κούσουλας 9 (1), Τσούπρας 2, Υφαντής 4, Τύρλας 11, Κερασοβίτης 6, Αμπαράς 11 (3), Σκλάβος 17, Χρύσης 1
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ 91-84
Διαιτητές: Κοντίλης-Βαλούρδος
Δεκάλεπτα: 30-14, 50-41, 71-57, 91-84
Προμηθέας (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος, Καραθανασόπουλος 8(1), Σαμιώτης 7, Αλεξόπουλος 4, Σιδερής, Τασιόπουλος 19(4), Βαρσαμούλης 6, Παπαθανασόπουλος 2, Ζερβός 6, Ρώσσης 11(2), Ανδρουλάκης 20(3), Μαλούκος 8
Έσπερος (Κεσαπίδης): Φραντζής, Στυλίδης 22(1), Διαμαντόπουλος, Κελεσίδης 15(1), Αγγελόπουλος 6, Καραβανάς 19, Γκόβας 4, Ψαρόπουλος 18(2), Μακρής
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 75-70
Δεκάλεπτα: 11-18, 37-35, 51-58, 75-70
Διαιτητές: Πόντας-Καλογερόπουλος Φ.
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 10, Μιχαλούτσος, Μποχωρίδης 9 (2), Ντέντα 2, Ζούμπος 17 (1), Δούκας 3, Μπένος 14, Μαντζιώρης 20 (2), Σπηλιόπουλος, Ηλιάδης Ηλ.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 4, Πασπαλάς, Παπαζαφειρόπουλος, Σταμάτης 19 (3), Καννάς, Βούζας, Βουρλίτης 23 (3), Δορκοφίκης 10 (2), Μιχαλόπουλος 2, Δαρμογιάννης 6, Αντωνούσος, Τζέμης 6.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 62-66
Δεκάλεπτα: 22-19, 35-29, 46-51, 62-66
Διαιτητές: Μπούσιας-Φάκαρος.
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Βαϊδάκης 4, Μπέλλας Γ. 12 (2), Καπινιάρης 5 (1), Φουντάς 2, Ραλλάκης, Τσολάκης 18, Μπασδέκης 12, Μπέλλας Οδ. 4, Κόκκας, Σκορδάς 3, Γεωργιάδης 2.
Ηράκλειο (Ράλλης): Αυγενικός 1, Σπυριδάκης, Καραδολάμης 11 (1), Κουπίδης 22 (5), Κίτσος 3, Μαραγκάκης 5, Λιανός 11 (1), Κυρίτσης 3 (1), Πάλλης 10, Πρωτογεράκης.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΠΑΠΑΓΟΣ 74-78
Δεκάλεπτα: 8-11, 33-33, 49-53, 74-78
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Χαλαμπαλάκης
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 4, Κελαϊδής 6 (2), Γκαβασιάδης 12 (1), Κεφάλας 3 (1), Βαρνάβας 8, Σαμοθράκης 13 (1), Λυμπερόπουλος 3 (1), Λεγκίκας 15, Τραφαλής 10.
Παπάγος (Πουλίδης): Οικονομάκης, Βιδάλης 3 (1), Αποστολίδης 11 (3), Δέδες 18 (6), Διαμαντόπουλος 15, Αρσένης, Σιούτης 7 (1), Τζιβελέκας 11 (1), Υφαντής 1, Δορκοφίκης 12 (1), Ρουμπέας
ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 65-50
Δεκάλεπτα: 28-13, 42-25, 59-55, 65-50
Διαιτητές: Σιώκας-Φραγκούλη
Χολαργός (Παπαμάρκος): Τσουβελέκακης, Λάππας 10 (1), Φωτητζόγλου 4, Παπάς 5, Αγόρης 7 (1), Καρτέρης 8 (2), Μουμπάρακ 6, Καραμπάς 8 (1), Γραμματίκας, Δρόσος 3, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 14.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Ι., Οικονομόπουλος 11 (1), Θωμόπουλος 2, Παβλίσεβιτς 9 (1), Κοντογιάννης 2, Κυπριτζόγλου 10, Ατζαμόγλου, Σταθόπουλος 4, Σαλτουρίδης, Τσέκενης Α. 6, Μούγιος 3, Μαύρος 3.
ΑΜΥΝΤΑΣ-ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 70-55
Δεκάλεπτα: 13-15, 34-33, 48-39, 70-55
Διαιτητές: Στρέμπας-Ορφανός Ι.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 11 (1), Τοπάλι 4 (1), Διαμαντόπουλος 10, Ματζούρος, Βαρδιάνος 11 (2), Πίνης 2, Κουκουνιάς 10, Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 5 (1), Βογιατζής 7, Καμπούρης.
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλας 3 (1), Στραγανιώτης 8 (1), Μητσάκης 7 (1), Ξιούρας 10 (2), Νικατζάμ 3, Ζούκας 5, Κόης 3 (1), Φρουσκλιάς 5, Χαλβατζής, Γιαννόπουλος, Ματαλιωτάκης 11, Περαντωνάκης.
Η βαθμολογία στον Νότιο όμιλο
1. Ηράκλειο 27 (12-3)
2. Πανιώνιος 26 (11-4)
3.Αμύντας 26 (11-14)
4. Πανελευσινιακός 25 (10-5)
5. Ιωνικός Νικαίας 24* (10-4)
6. Χολαργός 24 (9-6)
7. Φιλαθλητικός 23 (8-7)
8. Κορωπί 23 (8-7)
9. Παπάγος 23 (8-7)
10. Ένωση Ιλίου 22 (7-8)
11. Εργοτέλης 20* (6-8)
12. Έσπερος ΑΟΠΑ 20 (5-10)
13. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 20 (5-10)
14. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 18 (3-12)
15. Νίκη Αμαρουσίου 18 (3-12)
16. Προμηθέας Χαλανδρίου 18 (3-12)
*παιχνίδι λιγότερο
Επόμενη αγωνιστική (16η, 31/1)
Προμηθέας Χαλ.-Φιλαθλητικός
Εργοτέλης-Παπάγος
Πανιώνιος-Κορωπί
Αμύντας-Ιωνικός Νίκαιας
Πανελευσινιακός-Κρόνος
Ενωση Ιλίου-Ικαρος Ν. Σμύρνης
Χολαργός-Ηράκλειο
Εσπερος ΑΟΠΑ-Νίκη Αμαρουσίου
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Τα αποτελέσματα στον όμιλο του Βορρά:
Πιερικός Αρχέλαος-Αίολος Αστακού 50-77
Τιτάνες Παλαμά-Πολύγυρος 87-82 (παρ.)
Αργος Ορεστικό-Αγρίνιο 70-68
Στρατώνι- GBA Αργοναύτης 87-81
ΓΣ Λάρισας-ΑΕΛ 77-82
Καστοριά-Ερμής Λαγκαδά 69-74
Ιωνικός Ιωνίας-Ανατόλια 72-78
Ρεπό: Ευκαρπία
Τα φύλλα αγώνα της αγωνιστικής
ΣΤΡΑΤΩΝΙ-GBA ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 87-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 44-41, 67-60, 87-81
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Ελευθεριάδης
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης 3 (1), Αμπατζάς 17 (3), Δήμου 13 (3), Τζουβάρας, Γεωργάκης 13 (1), Αρνίδης 5, Φλιάτης Ι. 6 (1), Φλιάτης Γ. 6, Χαντζίδης 5, Δασκαλόπουλος 19.
GBA ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Τσούρμας): Καλπαξίδης 10, Γαϊτανίδης 7 (1), Γιαννουζάκος, Γαρέζος 7 (1), Καραϊσκάκης 4, Παπαθανασίου 3, Δάλπας 14 (2), Μπέγας 9 (1), Πολιτόπουλος 2, Γιαννούλης 25.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 59-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 19-44, 42-61, 59-77
Διαιτητές: Φούτζηλας, Δαμίγος
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Καλτσουνάς, Γκοντόπουλος 9 (2), Παρμακτσίδης 4 (1), Γκογκίδης 13 (2), Παπαδόπουλος 8, Σουκάρας, Παπανικολάου, Ασημάκης 13, Ζησόπουλος 2, Μουρίκας, Οικονόμου 10.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 9, Καλισώρας, Μπεκατώρος 4, Παππάς 21 (3), Μακρής 2, Θανόπουλος, Κακλαμάνος 14 (4), Κιτσούλης 15 (1), Καλαντζής, Κατσαρές 3, Λυμπάρης 9, Δουρούκης.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΑΓΡΙΝΙΟ 70-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 35-28, 56-49, 70-68
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζήμα
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7 (1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 5 (1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Τράντας 13 (2), Κόττας 30 (4), Μανδαλάκης 9 (1), Χαντζόπουλος 6, Μποζίνης, Παντελίδης.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 21 (1), Δασκαλάκης, Παραπούρας 3 (1), Μπαρούχας 11 (2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 6, Γεωργούλας 17 (3), Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 87-82 (71-71)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 41-34, 53-54, 71-71(κ.α), 87-82
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπαγεωργίου
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Μάμμος): Βαλιάκης, Τριανταφύλλου 20 (2), Αρχοντής, Γεωργαντζάς 12, Ζαζάνας, Τσέλιος 21 (1), Σταυρόπουλος, Αργύρης 13, Χουχούμης 7, Αποστολάκης 14.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Πέγιας): Πιπιλιάρης 16, Τσιμπής 5, Τσιούντος 12, Παπασαραφιανός 13 (2), Χαριστός Κ., Ταουκίδης, Βούλγαρης, Ζεϊμπέκης 6, Νουκάρης 14 (2), Κοτζαγιάννης 16.
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΕΛ 77-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 43-38, 63-56, 77-82
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πρίμορατς): Δερμιτζάκης, Λεπενιώτης 11 (1), Γοργόλης, Παπαχρήστος 12, Λαμπρόπουλος 5, Μπόγδανος 19 (3), Τσιαβές 3, Νταλός 5, Αγγελόπουλος 22, Βαβάτσικος, Χανέλι, Σπανούλης.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Τζήμας, Αθανασόπουλος, Σαριμπαλίδης 15 (5), Παπαϊωάννου, Τσούτσος 8 (1), Κουτίνας 7 (1), Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 12 (2), Μαλτέσιος 7, Πολίτης 17 (3), Παπακώστας 16, Φιλιππόπουλος.
Η βαθμολογία στον βόρειο όμιλο
1. Αίολος Αστακού 28 14 0 1125 820
2. ΑΕΛ 26 12 2 1036 950
3. ΓΣ Λάρισας 24 10 4 1034 898
4. Ερμής Λαγκαδά 23 9 5 943 896
5. Αργος Ορεστικό (1–0) 22 8 6 1003 1034
6. Αγρίνιο (0–1) 22 8 6 1020 1038
7. Στρατώνι (1-0) 21 7 7 1008 1021
8. Καστοριά (0-1) 21 7 7 931 924
9. Πολύγυρος (1-0) 20 6 8 987 1038
10. Πιερικός Αρχέλαος (0-1) 20 6 8 1005 1023
11. Ευκαρπία (1-0) 19 5 9 924 1015
12. Ανατόλια (0-1) 19 5 9 987 1003
13. Ιωνικός Ιωνίας (1-0) 17 3 11 931 1063
14. GBA Αργοναύτης (0-1) 17 3 11 971 1038
15. Τιτάνες Παλαμά 16 2 12 1037 1181
Η επόμενη αγωνιστική (16η, 31/1)
Τιτάνες Παλαμά-Πιερικός Αρχέλαος
Αργος Ορεστικό-Αίολος Αστακού
Στρατώνι-Αγρίνιο
ΓΣ Λάρισας- GBA Αργοναύτης
Καστοριά-ΑΕΛ
Ιωνικός Ιωνίας-Ευκαρπία
Πολύγυρος-Ανατόλια
Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά