Β' ΕΘΝΙΚΗ

O Αμύντας άλωσε την Νέα Σμύρνη

O Αμύντας άλωσε την Νέα Σμύρνη

Στον Νότιο όμιλο ο Αμύντας σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 59-54 μέσα στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου, το Ηράκλειο επικράτησε στην παράταση με 93-91 απέναντι στον Κρόνο, ενώ στον Βορρά το Στρατώνι σόκαρε την ΓΣΛ με 66-61.

Το Ηράκλειο και ο Αμύντας βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις στον Νότιο όμιλο. Η ομάδα της Κρήτης πήρε πολύτιμο "διπλό" στην παράταση με σκορ 91-93 (80-80 κανονική διάρκεια) επί του Κρόνου στον Άγιο Δημήτριο, το οποίο και την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ματς της αγωνιστικής, ο Αμύντας πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη μέσα στην Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 54-59 και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ (16-5) με τους "κυανέρυθρους". Στην ισοβαθμία, όμως, η ομάδα της Δάφνης υπερτερεί. Στον Βορρά, το Στρατώνι... σόκαρε την ομάδα της Λάρισας, καθώς νίκησε την ΓΣΛ με 66-61.

Νότιος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51

Παπάγου - Χολαργός 60-52

Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83

Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)

Προμηθέας Χαλανδρίου - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 60-79

Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90

Πανιώνιος - Αμύντας 54-59

Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια

Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70

Δεκάλεπτα: 23-26, 51-46, 74-52, 89-70

Διαιτητές: Γκαμήλη, Φασόλης

Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Κούτουλας 10 (1), Βανδώρος 4, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ντιπ 16 (4), Μπολάτογλου 4, Μούκας 6 (2), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 11, Γκιουζέλης 11 (1), Λυκογιάννης 6, Βεσκούκης 7 (1), Γιαννίκος 3 (1)

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Θωμόπουλος 9, Παβλίσεβιτς 6, Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 11 (1), Σταθόπουλος 14, Σταύρος, Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 7, Μαύρος 10, Καράμπελας

Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83

Δεκάλεπτα: 26-32, 44-44, 67-67, 92-83

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Κοτσιμπός

Κορωπί (Κατσούνης): Ντάσης, Μελάς 3 (1), Κούσουλας 13, Στούκας 3 (1), Υφαντής 14 (1), Τύρλας 10, Κερασοβίτης 12, Αμπαράς 2, Σκλάβος 18 (3), Χρύσης 17 (1), Καράμπελας, Σαρλής

Έσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 13, Μαγιντόμπε 16, Ροκανάς, Κελεσίδης 11 (1), Τρυφωνόπουλος, Αγγελόπουλος, Καραβανάς 22, Γκόβας 8 (2), Ψαρόπουλος 8 (1), Μακρής 2

Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90

Διαιτητές: Δημόπουλος, Σοφιανόπουλος.

Δεκάλεπτα: 25-24, 45-44, 61-70, 89-90.

Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης, Τσερκιτσόγλου 21 (4), Σακελλαράκης 10 (1), Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βασιλειάδης 12, Πετράκης 13 (1), Αρναουτάκης 2, Καραλής 24 (4).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 8 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Μποχωρίδης 27 (5),  Ζούμπος 16 (2), Σπηλιόπουλος 3 (1), Ηλιάδης 3 (1), Δούκας 4, Μπένος 2, Ματζιώρης 18 (2).

Πανιώνιος - Αμύντας 54-59

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-29, 40-40, 54-59

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καραβίτης

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 3, Παπαρέγκας 6, Βλάχος 6 (1τρ., 6ρ.), Τσουράκης 2, Κόκκαλης 11 (1τρ., 6ρ., 3ασ., 3κλ.), Ζώρζος 1, Μανσαράι 2, Μίχαλος 9 (1), Μουρίκης, Φιλιππάκος 4 (8ρ.), Τσιάκος 8 (10ρ.), Αναγνωστάκης 2.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 14 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 12 (2τρ., 9ρ.), Ματζούρος, Βαρδιάνος 7 (2), Πίνης 3 (1), Κουκουνιάς 10 (1), Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 3 (1), Βογιατζής 6, Μέλλος, Καμπούρης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 17-23, 39-42, 59-59, 80-80, 91-93 (παρ.)

Διαιτητές: Καρακάσης-Λιότσος

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλλας 7 (1), Στραγανιώτης 3, Μητσάκης 15 (3), Ξιούρας 3 (1), Νικατζάμ 7, Ζούκας 14, Κόης, Φρουσκλιάς 15 (1), Περαντωνάκης, Γιαννόπουλος 11 (1), Ματαλιωτάκης 16, ΑΝδρεάτος

Ηράκλειο (Ράλλης): Πρωτογεράκης, Παπαδάκης 5, Αυγενικός, Σπυριδάκης, Καραδολάμης 17 (2), Κουπίδης 36 (5), Μαραγκάκης 5, Λιανός 21 (1), Κυρίτσης, Πάλλης 9

Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51

Δεκάλεπτα: 11-18, 30-28, 42-44, 58-51

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Διμπινούδης

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 10 (2), Κελαϊδής 1, Γκαβασιάδης 4, Κεφάλας 11, Λιακόπουλος, Βαρνάβας 8, Αγγελόπουλος, Λυμπερόπουλος 14 (4), Λεγκίκας 10 (2), Πανταζής, Οκεκουοϊέν.

Ένωση Ιλίου (Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 2, Μπέλλας Γ. 8 (2), Καπινιάρης 10 (1), Φουντάς 3 (1), Τσολάκης 7, Μπασδέκης, Μπέλλας Οδ. 12 (2), Κόκκας 2, Σκορδάς 7 (1).

Παπάγου - Χολαργός 60-52

Δεκάλεπτα: 18-11, 36-26, 45-42, 60-52

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Κάρδαρης

Παπάγος (Πουλίδης): Οικονομάκης 3 (1), Βιδάλης 3 (1), Σιμόπουλος 3, Αποστολίδης 14 (1), Δέδες 14 (1), Σιούτης 13 (2), Δορκοφίκης, Αρσένης 4, Τζιβελέκας 6 (1), Ρουμπέας.

Χολαργός (Παπαμάρκος): Δρόσος 4, Τσουβελέκακης, Φωτητζόγλου 11 (1), Παπάς 2, Αγόρης 7 (1), Καραμπάς 3 (1), Καρτέρης, Μουμπάρακ, Γραμματίκας 11 (1), Κιαπέκος 8, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 6.

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1. Ηράκλειο 38 (17-4)

------------------------------------

2. Αμύντας 37 (16-5)

------------------------------------

3. Πανιώνιος 37 (16-5)

4. Ιωνικός Νικαίας 37 (16-5)

5. Πανελευσινιακός 34 (13-8)

6. Χολαργός 33 (12-9)

7. Κορωπί 33 (12-9)

8. Παπάγος 32 (11-10)

9. Φιλαθλητικός 32 (11-10)

10. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 30 (9-12)

11. Ένωση Ιλίου 29 (8-13)

------------------------------------

12. Εργοτέλης 28 (7-14)

13. Έσπερος Πατρών 28 (7-14)

14. Νίκη Αμαρουσίου 26 (5-16)

15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 26 (5-16)

16. Προμηθέας Χαλανδρίου 22 (3-17)

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 12/3)

Χολαργός - Φιλαθλητικός

Έσπερος Πατρών - Παπάγος

Νίκη Αμαρουσίου - Κορωπί

Ηράκλειο - Ιωνικός Νικαίας

Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Αμύντας - Προμηθέας Χαλανδρίου

Ένωση Ιλίου - Εργοτέλης

Πανελευσινιακός - Πανιώνιος

Βόρειος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59

Αγρίνιο-Πολύγυρος 97-76

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63

ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59

Τιτάνες Παλαμά-Ερμής Λαγκαδά 73-90

Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60

Στρατώνι-ΓΣΛ 1928 66-61

Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια:

Στρατώνι-ΓΣΛ 66-61

Δεκάλεπτα: 11-18, 22-34, 44-54, 66-61

Διαιτητές: Τζίμα-Τζιοπάνος Ν.

Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης, Αμπατζάς 9 (3), Τζιουβάρας 5 (1), Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης, Αρνίδης 14 (3), Φλιάτης Ι. 9, Φλιάτης Γ. 7 (1), Χαντζίδης 2, Δασκαλόπουλος 17.

ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης, Παπαχρήστος 13 (1), Λαμπρόπουλος 4 (1), Λεπενιώτης 2, Βαβάτσικος 18 (2), Μπόγδανος 14 (2), Τσιαβές, Νταλός, Γοργόλης 2, Αγγελόπουλος 8, Χανέλλι.

ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας.

Δεκάλεπτα: 18-19, 41-39, 49-52, 65-59.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (1), Τζήμας, Τσούτσος 3, Κουτίνας 9, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 4, Μαλτέσιος 12, Πολίτης 15 (2), Παπακώστας 11, Φιλιππόπουλος.

Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 7, Τσινόπουλος 5, Δώδος 2, Κουντουρατζόγλου 8 (2), Γκουτζιομήτρος 18 (4), Κολότσιος, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 5 (1), Σουτζόπουλος 8, Κόκουρας 6.

Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59

Δεκάλεπτα: 22-23, 41-36, 67-50, 89-60

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Μελανίδης

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 20 (4), Καλισώρας 3 (1), Μακρής 2, Παππάς 11, Κακλαμάνος 24 (6), Κιτσούλης 6, Θανόπουλος 7 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2, Κατσαρές 8, Καραγιώργος.

Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (3), Παναγιώτου 6, Βάλλιος 16 (4), Σιδηροηλίας 6, Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 2, Κρομήδας 16.

Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60

Δεκάλεπτα: 20-12, 30-28, 51-41, 80-60

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Φακίτσας

Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 6, Κίτσιου, Μιχαηλίδης 20 (6), Μπέλλος, Μαυρίδης 15 (1), Τράντας 6 (1), Κώττας 18 (2), Μανδαλάκης 13 (1), Χαντζόπουλος 7, Μποζίνης, Τσουμάνας

Καστοριά (Σούλιος): Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Ματενίδης 10, Γυμνόπουλος, Τερσενίδης 2, Ζυγούρας, Ντάλης 16 (2), Τασιούδης, Τεπετίδης 4, Τσιαούσης, Τσότσος 15, Βοϊβατόπουλος 10

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 39-26, 45-55, 62-63

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου

GBA ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ(Τσούρμας): Καλπαξίδης 22, Γαϊτανίδης, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 4, Παπαθανασίου 3, Μπέγας 11 (3), Πολιτόπουλος 6, Γιαννούλης 16.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 14 (2), Δοξάκης, Σιώπης 7 (1), Γαλανίδης 25 (5), Τριανταφυλλίδης 5, Θεοδωρίδης, Βρεττάς, Σιώμος 9, Βεργίνης 3

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1. Αίολος Αστακού 38 (19-0)*

------------------------------------

2. ΑΕΛ 34 (15-4)*

------------------------------------

3. ΓΣΛ 33 (13-7)

4. Ερμής Λαγκαδά 32 (13-6)*

5. Άργος Ορεστικό 31 (11-9)

6. Στρατώνι 31 (11-9)

7. Καστοριά 31 (11-9)

8. Αγρίνιο 30 (11-8)*

9. Πολύγυρος 29 (9-11)

10. Ανατόλια 28 (8-12)

11. Πιερικός Αρχέλαος 27 (8-11)*

------------------------------------

12. Ευκαρπία 26 (6-14)

13. Ιωνικός Ιωνίας 25 (5-15)

14. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 23 (4-15)*

15. Τιτάνες Παλαμά 23 (3-17)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (21η, 12/3):

Ιωνικός Ιωνίας-Πιερικός

Πολύγυρος-Αίολος Αστακού

Ανατόλια-Αγρίνιο

Ευκαρπία-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης

Ερμής Λαγκαδά-ΑΕΛ

ΓΣΛ-Τιτάνες Παλαμά

Καστοριά-Στρατώνι

Ρεπό: Άργος Ορεστικό

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

To επόμενο κινητό σου μπορεί να έχει τρεις οθόνες

Και smartphone και τάμπλετ. Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24