Β' ΕΘΝΙΚΗ

O Αμύντας άλωσε την Νέα Σμύρνη

O Αμύντας άλωσε την Νέα Σμύρνη

Στον Νότιο όμιλο ο Αμύντας σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 59-54 μέσα στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου, το Ηράκλειο επικράτησε στην παράταση με 93-91 απέναντι στον Κρόνο, ενώ στον Βορρά το Στρατώνι σόκαρε την ΓΣΛ με 66-61.

Το Ηράκλειο και ο Αμύντας βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις στον Νότιο όμιλο. Η ομάδα της Κρήτης πήρε πολύτιμο "διπλό" στην παράταση με σκορ 91-93 (80-80 κανονική διάρκεια) επί του Κρόνου στον Άγιο Δημήτριο, το οποίο και την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ματς της αγωνιστικής, ο Αμύντας πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη μέσα στην Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 54-59 και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ (16-5) με τους "κυανέρυθρους". Στην ισοβαθμία, όμως, η ομάδα της Δάφνης υπερτερεί. Στον Βορρά, το Στρατώνι... σόκαρε την ομάδα της Λάρισας, καθώς νίκησε την ΓΣΛ με 66-61.

Νότιος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51

Παπάγου - Χολαργός 60-52

Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83

Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)

Προμηθέας Χαλανδρίου - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 60-79

Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90

Πανιώνιος - Αμύντας 54-59

Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια

Ιωνικός Νικαίας - Νίκη Αμαρουσίου 89-70

Δεκάλεπτα: 23-26, 51-46, 74-52, 89-70

Διαιτητές: Γκαμήλη, Φασόλης

Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Κούτουλας 10 (1), Βανδώρος 4, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ντιπ 16 (4), Μπολάτογλου 4, Μούκας 6 (2), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 11, Γκιουζέλης 11 (1), Λυκογιάννης 6, Βεσκούκης 7 (1), Γιαννίκος 3 (1)

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Θωμόπουλος 9, Παβλίσεβιτς 6, Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 11 (1), Σταθόπουλος 14, Σταύρος, Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 7, Μαύρος 10, Καράμπελας

Κορωπί - Έσπερος Πατρών 92-83

Δεκάλεπτα: 26-32, 44-44, 67-67, 92-83

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Κοτσιμπός

Κορωπί (Κατσούνης): Ντάσης, Μελάς 3 (1), Κούσουλας 13, Στούκας 3 (1), Υφαντής 14 (1), Τύρλας 10, Κερασοβίτης 12, Αμπαράς 2, Σκλάβος 18 (3), Χρύσης 17 (1), Καράμπελας, Σαρλής

Έσπερος Πατρών (Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 13, Μαγιντόμπε 16, Ροκανάς, Κελεσίδης 11 (1), Τρυφωνόπουλος, Αγγελόπουλος, Καραβανάς 22, Γκόβας 8 (2), Ψαρόπουλος 8 (1), Μακρής 2

Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 89-90

Διαιτητές: Δημόπουλος, Σοφιανόπουλος.

Δεκάλεπτα: 25-24, 45-44, 61-70, 89-90.

Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης, Τσερκιτσόγλου 21 (4), Σακελλαράκης 10 (1), Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βασιλειάδης 12, Πετράκης 13 (1), Αρναουτάκης 2, Καραλής 24 (4).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 8 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Μποχωρίδης 27 (5),  Ζούμπος 16 (2), Σπηλιόπουλος 3 (1), Ηλιάδης 3 (1), Δούκας 4, Μπένος 2, Ματζιώρης 18 (2).

Πανιώνιος - Αμύντας 54-59

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-29, 40-40, 54-59

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καραβίτης

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 3, Παπαρέγκας 6, Βλάχος 6 (1τρ., 6ρ.), Τσουράκης 2, Κόκκαλης 11 (1τρ., 6ρ., 3ασ., 3κλ.), Ζώρζος 1, Μανσαράι 2, Μίχαλος 9 (1), Μουρίκης, Φιλιππάκος 4 (8ρ.), Τσιάκος 8 (10ρ.), Αναγνωστάκης 2.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Αγγελόπουλος 14 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 12 (2τρ., 9ρ.), Ματζούρος, Βαρδιάνος 7 (2), Πίνης 3 (1), Κουκουνιάς 10 (1), Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 3 (1), Βογιατζής 6, Μέλλος, Καμπούρης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ηράκλειο 91-93 (80-80 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 17-23, 39-42, 59-59, 80-80, 91-93 (παρ.)

Διαιτητές: Καρακάσης-Λιότσος

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλλας 7 (1), Στραγανιώτης 3, Μητσάκης 15 (3), Ξιούρας 3 (1), Νικατζάμ 7, Ζούκας 14, Κόης, Φρουσκλιάς 15 (1), Περαντωνάκης, Γιαννόπουλος 11 (1), Ματαλιωτάκης 16, ΑΝδρεάτος

Ηράκλειο (Ράλλης): Πρωτογεράκης, Παπαδάκης 5, Αυγενικός, Σπυριδάκης, Καραδολάμης 17 (2), Κουπίδης 36 (5), Μαραγκάκης 5, Λιανός 21 (1), Κυρίτσης, Πάλλης 9

Φιλαθλητικός - Ένωση Ιλίου 58-51

Δεκάλεπτα: 11-18, 30-28, 42-44, 58-51

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Διμπινούδης

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 10 (2), Κελαϊδής 1, Γκαβασιάδης 4, Κεφάλας 11, Λιακόπουλος, Βαρνάβας 8, Αγγελόπουλος, Λυμπερόπουλος 14 (4), Λεγκίκας 10 (2), Πανταζής, Οκεκουοϊέν.

Ένωση Ιλίου (Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 2, Μπέλλας Γ. 8 (2), Καπινιάρης 10 (1), Φουντάς 3 (1), Τσολάκης 7, Μπασδέκης, Μπέλλας Οδ. 12 (2), Κόκκας 2, Σκορδάς 7 (1).

Παπάγου - Χολαργός 60-52

Δεκάλεπτα: 18-11, 36-26, 45-42, 60-52

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Κάρδαρης

Παπάγος (Πουλίδης): Οικονομάκης 3 (1), Βιδάλης 3 (1), Σιμόπουλος 3, Αποστολίδης 14 (1), Δέδες 14 (1), Σιούτης 13 (2), Δορκοφίκης, Αρσένης 4, Τζιβελέκας 6 (1), Ρουμπέας.

Χολαργός (Παπαμάρκος): Δρόσος 4, Τσουβελέκακης, Φωτητζόγλου 11 (1), Παπάς 2, Αγόρης 7 (1), Καραμπάς 3 (1), Καρτέρης, Μουμπάρακ, Γραμματίκας 11 (1), Κιαπέκος 8, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 6.

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1. Ηράκλειο 38 (17-4)

------------------------------------

2. Αμύντας 37 (16-5)

------------------------------------

3. Πανιώνιος 37 (16-5)

4. Ιωνικός Νικαίας 37 (16-5)

5. Πανελευσινιακός 34 (13-8)

6. Χολαργός 33 (12-9)

7. Κορωπί 33 (12-9)

8. Παπάγος 32 (11-10)

9. Φιλαθλητικός 32 (11-10)

10. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 30 (9-12)

11. Ένωση Ιλίου 29 (8-13)

------------------------------------

12. Εργοτέλης 28 (7-14)

13. Έσπερος Πατρών 28 (7-14)

14. Νίκη Αμαρουσίου 26 (5-16)

15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 26 (5-16)

16. Προμηθέας Χαλανδρίου 22 (3-17)

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 12/3)

Χολαργός - Φιλαθλητικός

Έσπερος Πατρών - Παπάγος

Νίκη Αμαρουσίου - Κορωπί

Ηράκλειο - Ιωνικός Νικαίας

Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Αμύντας - Προμηθέας Χαλανδρίου

Ένωση Ιλίου - Εργοτέλης

Πανελευσινιακός - Πανιώνιος

Βόρειος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59

Αγρίνιο-Πολύγυρος 97-76

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63

ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59

Τιτάνες Παλαμά-Ερμής Λαγκαδά 73-90

Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60

Στρατώνι-ΓΣΛ 1928 66-61

Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια:

Στρατώνι-ΓΣΛ 66-61

Δεκάλεπτα: 11-18, 22-34, 44-54, 66-61

Διαιτητές: Τζίμα-Τζιοπάνος Ν.

Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης, Αμπατζάς 9 (3), Τζιουβάρας 5 (1), Δεληγιάννης 3 (1), Γεωργάκης, Αρνίδης 14 (3), Φλιάτης Ι. 9, Φλιάτης Γ. 7 (1), Χαντζίδης 2, Δασκαλόπουλος 17.

ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης, Παπαχρήστος 13 (1), Λαμπρόπουλος 4 (1), Λεπενιώτης 2, Βαβάτσικος 18 (2), Μπόγδανος 14 (2), Τσιαβές, Νταλός, Γοργόλης 2, Αγγελόπουλος 8, Χανέλλι.

ΑΕΛ-Ευκαρπία 65-59

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας.

Δεκάλεπτα: 18-19, 41-39, 49-52, 65-59.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης, Αθανασόπουλος 2, Σαριμπαλίδης 9 (1), Τζήμας, Τσούτσος 3, Κουτίνας 9, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 4, Μαλτέσιος 12, Πολίτης 15 (2), Παπακώστας 11, Φιλιππόπουλος.

Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 7, Τσινόπουλος 5, Δώδος 2, Κουντουρατζόγλου 8 (2), Γκουτζιομήτρος 18 (4), Κολότσιος, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 5 (1), Σουτζόπουλος 8, Κόκουρας 6.

Αίολος Αστακού-Ιωνικός Ιωνίας 89-59

Δεκάλεπτα: 22-23, 41-36, 67-50, 89-60

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Μελανίδης

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 20 (4), Καλισώρας 3 (1), Μακρής 2, Παππάς 11, Κακλαμάνος 24 (6), Κιτσούλης 6, Θανόπουλος 7 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 2, Κατσαρές 8, Καραγιώργος.

Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (3), Παναγιώτου 6, Βάλλιος 16 (4), Σιδηροηλίας 6, Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 2, Κρομήδας 16.

Άργος Ορεστικό-Καστοριά 80-60

Δεκάλεπτα: 20-12, 30-28, 51-41, 80-60

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Φακίτσας

Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 6, Κίτσιου, Μιχαηλίδης 20 (6), Μπέλλος, Μαυρίδης 15 (1), Τράντας 6 (1), Κώττας 18 (2), Μανδαλάκης 13 (1), Χαντζόπουλος 7, Μποζίνης, Τσουμάνας

Καστοριά (Σούλιος): Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Ματενίδης 10, Γυμνόπουλος, Τερσενίδης 2, Ζυγούρας, Ντάλης 16 (2), Τασιούδης, Τεπετίδης 4, Τσιαούσης, Τσότσος 15, Βοϊβατόπουλος 10

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Ανατόλια 62-63

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 39-26, 45-55, 62-63

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου

GBA ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ(Τσούρμας): Καλπαξίδης 22, Γαϊτανίδης, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 4, Παπαθανασίου 3, Μπέγας 11 (3), Πολιτόπουλος 6, Γιαννούλης 16.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 14 (2), Δοξάκης, Σιώπης 7 (1), Γαλανίδης 25 (5), Τριανταφυλλίδης 5, Θεοδωρίδης, Βρεττάς, Σιώμος 9, Βεργίνης 3

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1. Αίολος Αστακού 38 (19-0)*

------------------------------------

2. ΑΕΛ 34 (15-4)*

------------------------------------

3. ΓΣΛ 33 (13-7)

4. Ερμής Λαγκαδά 32 (13-6)*

5. Άργος Ορεστικό 31 (11-9)

6. Στρατώνι 31 (11-9)

7. Καστοριά 31 (11-9)

8. Αγρίνιο 30 (11-8)*

9. Πολύγυρος 29 (9-11)

10. Ανατόλια 28 (8-12)

11. Πιερικός Αρχέλαος 27 (8-11)*

------------------------------------

12. Ευκαρπία 26 (6-14)

13. Ιωνικός Ιωνίας 25 (5-15)

14. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 23 (4-15)*

15. Τιτάνες Παλαμά 23 (3-17)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (21η, 12/3):

Ιωνικός Ιωνίας-Πιερικός

Πολύγυρος-Αίολος Αστακού

Ανατόλια-Αγρίνιο

Ευκαρπία-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης

Ερμής Λαγκαδά-ΑΕΛ

ΓΣΛ-Τιτάνες Παλαμά

Καστοριά-Στρατώνι

Ρεπό: Άργος Ορεστικό

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Τρομάζει τους πάντες η πολιτική ήττα Ρέντσι

Ο Ιταλός καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης Franco Panvocelli εξηγεί στο NEWS 247 τι πρέπει να περιμένει η Ευρώπη από την Ιταλία την επομένη του δημοψηφίσματος, γιατί ο Ματέο Ρέντσι ρίσκαρε το πολιτικό του μέλλον και πως μπορεί να επηρεαστεί η Ελλάδα από τη νίκη του "Όχι" (Pics)

ΣΙΝΕΜΑ

Το Χόλιγουντ αντιδρά στο σκάνδαλο της σκηνής βιασμού στο ‘Τελευταίο Τανγκό στο Παρίσι’

Η επανεμφάνιση μιας συνέντευξης του Bernardo Bertolucci για τη γνωστή σκηνή βιασμού στο 'Τελευταίο Τανγκό στο Παρίσι' προκαλεί αντιδράσεις.

ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Το εγκαταλελειμμένο χωριό της Κρήτης που ο χρόνος σταμάτησε το '70

Κάποτε υπήρξε ένα πυκνοκατοικημένο, όμορφο χωριό Δείτε βίντεο με εντυπωσιακές εικόνες από drone

ΜΟΥΣΙΚΗ

15 μέταλ τραγούδια που ξέρουν μέχρι κι οι μπουζουκόβιοι

Απ' το 'Trooper' και το 'Nothing Else Matters' μέχρι το 'Cowboys From Hell' αυτά τα τραγούδια τα αναγνωρίζεις απ' τις πρώτες νότες.

CELEBRITY

Στο νοσοκομείο η τραγουδίστρια Αγγελική Ηλιάδη

Η τραγουδίστρια αναγκάστηκε να αναβάλει τις εμφανίσεις της σε νυχτερινό κέντρο της Αθήνας, ενώ μετήχθη στο νοσοκομείο για ιατρική παρακολούθηση

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24