Κερδισμένοι ο Διαγόρας και ο Χαρίλαος Τρικούπης
Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Ομίλου του Νότου της Β' Εθνικής επικράτησε με 78-72 του Πανερυθραϊκού και συνέχισε να βρίσκεται σε τροχιά ανόδου, ενώ στον Βορρά ξεχωρίζει η νίκη του Ερμή Λαγκαδά επί των Ικάρων Σερρών με 66-60.
Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων στην 20η "στροφή" του Ομίλου του Νότου της Β' Εθνικής επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκού με 78-72 κι επανήλθε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στον Βορρά ο Ερμής Λαγκαδά έκανε... δώρο στον Χαρίλαο Τρικούπη.
Ο Ερμής Λαγκαδά επικράτησε των Ικάρων Σερρών με 66-60 και ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος νίκησε με 75-60 την Ασπίδα στην Ξάνθη ανέβηκε προσωρινά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς η Καβάλα είχε ρεπό. Στα άλλα ματς του Ομίλου του Βορρά το Αγρίνιο "έπνιξε" στην άμυνά του την Χαλκηδόνα (51-48), οι Μαχητές νίκησαν στην παράταση (κ.α. 72-72) τα Φάρσαλά με 84-80 και η Ελίμεια επιβλήθηκε της Γέφυρας (78-66). Τέλος, το Στρατώνι νίκησε εκτός έδρας το Ανατόλια με 77-71, ενώ το διπλό με 82-64 πήρε και το Πευκοχώρι απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά.
Στον Νότο ο Ιωνικός Νικαίας... με 107 απέναντι στον Πανελευσινιακό, τον οποίο νίκησε με 101-79 κι έκανε ακόμα ένα βήμα προς την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στην Α2 της νέας σεζόν. Επίσης. το Κορωπί επιβλήθηκε της Κηφισιάς με 99-85, η ΕΦΑΟΖ νίκησε στο νήματα (79-77) τον Πρωτέα Βούλας και το Ηράκλειο επικράτησε του Παγκρατίου με 81-77. Η Δάφνη Δαφνίου νίκησε τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 79-66, ενώ την έδρα του εκμεταλλεύτηκε και ο Μανδραϊκός απέναντι στον ΚΑΟΚ (87-81).
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Σάββατο 3 Μαρτίου
Τρίτωνας - Ιπποκράτης Κω 73-74
Κυριακή 4 Μαρτίου
Κορωπί - Ν. Κηφισιά 99-85
Διαγόρας Δρυοπιδέων - Πανερυθραϊκός 78-72
ΕΦΑΟΖ - Πρωτέας Βούλας 79-77
Μανδραϊκός - ΚΑΟΚ 87-81
Ηράκλειο - Παγκράτι 81-77
Ιωνικός Νικαίας - Πανελευσινιακός 101-79
Δάφνη Δαφνίου - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 79-66
Η βαθμολογία
1. Ιωνικός Νικαίας 39 (19-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 35 (15-5)
3. Ιπποκράτης Κω 34 (14-6)
4. Πανερυθραϊκός 32 (12-8)
5. Μανδραϊκός 32 (12-8)
6. *Τρίτωνας 31 (12-7)
7. Ηράκλειο 30 (10-10)
8. ΚΑΟΚ 29 (9-11)
9. Πρωτέας Βούλας 28 (8-12)
10. Κορωπί 28 (8-12)
11. ΕΦΑΟΖ 28 (8-12)
12. Παγκράτι 27 (7-13)
13. Πανελευσινιακός 27 (7-13)
14. Δάφνη Δαφνίου 27 (7-13)
15. *Κηφισιά 25 (6-13)
16. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 25 5-15
*Έχουν ένα ματς λιγότερο.
Η επόμενη αγωνιστική (21η, 11/3)
Ιπποκράτης Κω - Κορωπί
Κηφισιά - Διαγόρας Δρυοπιδέων
Πανερυθραϊκός - ΕΦΑΟΖ
Πρωτέας Βούλας - Μανδραϊκός
ΚΑΟΚ - Ηράκλειο
Πανελευσινιακός - Παγκράτι
Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Τρίτωνας
Ιωνικός Νικαίας - Δάφνη Δαφνίου
Όμιλος Βορρά
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Ασπίδα Ξάνθης - Χαρίλαος Τρικούπης 60-75
Αγρίνιο - Χαλκηδόνα 51-48
Ανατόλια - Στρατώνι 71-77
Μαχητές Δόξας Πεύκων - Φάρσαλα 84-80 (παρ.)
Ερμής Λαγκαδά - Ίκαροι Σερρών 66-60
Ελίμεια - Γέφυρα 78-66
Τιτάνες Παλαμά - Πευκοχώρι 64-82
Η βαθμολογία
1. Χαρίλαος Τρικούπης 34 (15-4)
2. Καβάλα 33 (15-3)
3. Ίκαροι Σερρών 33 (14-5)
4. Πευκοχώρι 31 (13-5)
5. Ερμής Λαγκαδά 31 (12-7)
6. Ανατόλια 30 (11-8)
7. Αγρίνιο 30 (11-8)
8. Στρατώνι 29 (10-9)
9. Φάρσαλα 28 (9-10)
10. Μαχητές Δόξας Πεύκων 28 (9-10)
11. Ασπίδα Ξάνθης 25 (6-13)
12. Γέφυρα 24 (6-12)
13. Χαλκηδόνα 24 (5-14)
14. Ελίμεια 21 (3-15)
15. Τιτάνες Παλαμά 19 (1-17)
Η επόμενη αγωνιστική (21, 11/3)
Χαρίλαος Τρικούπης - Αγρίνιο
Χαλκηδόνα - Ανατόλια
Στρατώνι - Μαχητές Δόξας Πεύκων
Φάρσαλα - Ερμής Λαγκαδά
Γέφυρα - Ίκαροι Σερρών
Πευκοχώρι - Καβάλα
Ελίμεια - Τιτάνες Παλαμά
ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ - ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 99-85
Δεκάλεπτα: 24-24, 49-43, 77-67, 99-85
Διαιτητές : Αποστολίδης-Μπούκας
ΓΣ Κορωπίου (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 2, Μπουρδάνος 2, Γκοντόπουλος 14 (1), Σερέτης 5, Αγόρης 10 (2), Σιμιτζής 21 (5/5 τριπ.), Σπανός 19 (3), Μαλτέσιος 15, Γκίνης, Παπαθεοδώρου, Πέτς 11 (1).
ΑΕΝ Κηφισιάς (Λιόγας) : Καμαριανός 23, Μοσχοβίτης 16 (2), Κεφαλάς, Μαρίνος, Μανούσος, Ντουζίδης 9 (2), Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας 9, Πρέκας 11, Ψαρόπουλος 17 (2)
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 101-79
Δεκάλεπτα: 20-16, 45-33, 70-53, 101-79
Διαιτητές : Σπυρόπουλος Σπ.-Γρίβα
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Κουντουράς 4, Καράμπουλας 24, Βουγιούκας 9, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 3 (1), Μπατής 6 (2), Βασιλόπουλος 18 (5 τριπ., 11 ασ.) , Κανονίδης 18 (1), Λεκάκης, Παπαδόπουλος 3 (1), Κατούφας 12.
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης): Αβραμίδης 8 , Κελαΐδης 8 (1), Νικολακόπουλος 13 (1), Ζούμπος 9 (2), Δούκας 3 (1) Φωτόπουλος, Ηλιάδης, Μαντζιώρης 13 (1) , Τζιάλλας 2 , Στέφος 16, Ρόκας 3, Χόρτσας 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-77
Δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 54-51, 81-77
Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρακάσης
Ηράκλειο (Μακράκης) : Κίτσος 2, Γουμενάκης, Μποχωρίδης 14 (1), Λιανός 23 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3, Λάκκας 7, Πετράκης 12 (3).
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 5 (1), Καυκής 23 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 3 (1), Χριστόπουλος 10 (2), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 79-66
Δεκάλεπτα: 18-12, 44-29, 57-52, 79-66
Διαιτητές : Χρηστίδης Ηλ.-Φραγκούλη
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης 2, Κουφόπουλος 6 (2), Καπώνης 17 (1), Χρυσός 3 (1), Σωφρονάς 9, Γκίνης 9 (2), Θεοδοσίου 9 (1), Γκιουζέλης 19 (2), Τσιάκος 5.
Ίκαρος Ν.Σ. (Καρακώστας, Μεγαγιάννης): Γοργόνης 7 (1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 5, Γραμματικός 10, Σπυρόπουλος 10 (2), Βούζας 8 (2), Λάβαρης, Δορκοφίκης 16, Μιχαλόπουλος 1, Δαρμογιάννης 4, Ζούκας 5.
ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 87-81
Δεκάλεπτα : 28-22, 40-47, 63-60, 87-81
Διαιτητές : Δαρλαμήτσος-Νάστος
ΓΣ Μάνδρας Νικηφορος (Μπεκές) :Τζιβελέκας 6, Κωτσόπουλος, Παπαπέτρος, Κούσουλας 21 (5), Καραμπάτσος 14 (3), Γκαιτάσοφ 11 (1), Βαφειάς 7, Ψυλέας 22 (1), Γεωργοπαπαδάκος 6 (2)
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) :Κατσαμάκης 11 (1), Μακρής 16 (1), Κεφαλάς 23, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 2, Σακελλαράκης 12, Γιανναλέτσος 12, Σταυριανόπουλος , Πράττης 3 (1), Γεωργούλης.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 78-72
Δεκάλεπτα: 30-22, 51-45, 68-57, 78-72
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέρμπας
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης) : Κουκάς 19 (3), Λυκογιάννης 4, Καραλής 11 (3), Κωνσταντώνης 2, Πέττας 15 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδολιάς 6, Κατιάκος 13 (1), Μπιμπούδης.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 10, Στεργίου 2, Καλλιανιώτης 4 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 3, Σκάνδαλος 19 (3), Γιαουρτόγλου 12 (4 κλεψ.), Τσικόπουλος, Αντωνίου 3 (1), Μακρόπουλος 9 (4/4 δίπ.), Σταθόπουλος 10 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κωνσταντινόπουλος.
ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ - ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 64-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-42, 54-62, 64-82
Διαιτητές: Τζήμα – Καρκαλέτσης
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ. (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 2, Τσουμας 3, Γεωργαντζάς 14(2), Αρχοντούλης 2, Μακρής 7(1), Μουμογλου 6, Μανδαλάκης 24(1), Αποστολάκης 6
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ( Μελετιάδης) : Αμπατζίδης 7 (2), Τσιμπής 10 (2), Λαζαριδης, Τζουβάρας 4, Μαυρίδης 6, Καραμπέκης 4, Μυλωνίδης 20 (1), Κιγμέτογλου 18, Θεοδωρίδης 11, Δανάκης 2.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 60-75
Δεκάλεπτα: 14-20, 30-43, 41-62, 60-75
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης
Ασπίδα (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 1, Κουτσογιάννης 10 (1), Θεοδωρίδης 11 (1), Γρούδος, Τσιώγκας 16 (4), Γκέλιος 2, Απιδόπουλος 1, Μασμανίδης 11 (1), Σαββίδης 5 (1), Άνθης 3 (1).
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 1, Βουρνάς 8, Λειβαδάς, Ντόβας 9 (1), Ξηρός 7 (2), Μουράτογλου 8 (1), Σταυρόπουλος 4, Περρωτής, Πολίτης 12 (1), Καραγκιολίδης 16 (1), Αδαμόπουλος 10
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 84-80 (72-72 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 20-18, 35-37, 72-72 (κ.α.), 84-80
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Εκιζογλου
Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 11 (2), Καραγιαννίδης , Αρνίδης 3, Δήμας 11 (1), Χατζημιχαηλίδης 9 (1), Στόλης 14, Κωνσταντινιδης 2,Παπαδόπουλος 5,Βελισσαρίου 24 (4).
Φάρσαλα (Πέρκος): Νικολόπουλος 15 (3), Σαββίδης 10 (2), Χαιρετίδης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χ.16 (4),Σιολογκας 23 ,Αναγνωστόπουλος Γ. 4, Λιούπης 2 Μακρής 3.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 66-60
Δεκάλεπτα: 12-19, 29-29, 46-49, 66-60
Διαιτητές: Φακίτσας, Ξέρας
Ερμής Λ. (Τσούρμας): Αμπατζάς 8 (2), Μήνου 7 (1), Ελευθεριάδης 5 (1), Μάρουσιτς 22 (2), Παρίτσης 13 (2), Πιλκούδης 5, Γκαμούρας 6, Αβοκάτος, Τοπουζίδης, Χριστοδούλου, Κοτσάνος.
Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 21 (1), Γεωργιανός 4, Γκάτζιας 5, Φώτογλου 10 (3), Θολιώτης 2, Κακιούζης 18, Σιδερίδης, Τράκας, Γκούτζιας.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ 71-77
Δεκάλεπτα: 25-18, 40-41, 53-62, 71-77
Διαιτητές: Μαντήλας, Ντούρας
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9, Γαλανίδης 11, Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 11, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 9(1), Ζώτος 25(2), Βεργίνης 2, Καραποστόλου 4.
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας, Μητσάκης 6, Καραμανώλης, Βελίδης 22 (6), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι., Λευκαδίτης 3 (1), Φλίατης Γ. 10 (2), Πολιτόπουλος 15 (4), Δασκαλόπουλος 18
ΑΓΡΙΝΙΟ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 51-48
Δεκάλεπτα: 10-11, 22-28, 36-41, 51-48.
Διαιτητές: Κρεσταινίτης – Λογοθέτης.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 15(1), Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 4, Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 2, Μήτσου 8(1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας.
Γ.Α.Σ. ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ (Γεώργιος Τουλούμης): Πετρίδης 4, Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 9(2), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 3(1), Πεταλωτής 1, Σεφερίδης, Μάντσος 14(2), Μπατάκας 4, Παναγιώτου 6(1), Κοτζαγιάννης 4.