Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

"Διπλό" του Αμύντα επί του Ιωνικού

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής, ο Αμύντας επικράτησε με 72-64 του Ιωνικού Νικαίας στο κλειστό του "Πλάτωνα".

Ο Αμύντας επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 72-64 στο κλειστό του "Πλάτωνα", σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά (22-14 στο 8'30") με τον Τάσο Μούκα να έχει σημειώσει τρία τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ζούπα και Αγγελόπουλο βρήκαν λύσεις και πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο (34-42, 20') εκμεταλλευόμενοι τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν σ' αυτό το διάστημα.

Στην επανάληψη οι Νικαιώτες μπήκαν πιο αποφασιστικά και με πιεστική άμυνα επέστρεψαν παίρνοντας το προβάδισμα (54-50, 30'). Μάλιστα είχαν τον πλήρη έλεγχο μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου. Εκεί τα τρίποντα από τους Πίνη, Κουκουνιά και οι λύσεις από τους Ζούπα, Καλογερόπουλο επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν τη νίκη.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Καλογερόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 34-42, 54-50, 64-72.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Κούτουλας 5 (1 τριπ.), Ντιμπ 9, Μπολάτογλου, Μούκας 9 (3 τριπ.), Ρεκουνιώτης, Τασόπουλος 12, Λυκογιάννης 14, Βεσκούκης 10, Γιαννίκος 5.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 12, Διαμαντόπουλος 5 (1 τριπ.), Μαντζούρος 3 (1 τριπ.), Βαρδιάνος 2, Πίνης 15 (3 τριπ.), Κουκουνιάς 13 (1 τριπ.), Μπάρμπας 6 (2 τριπ.), Καμπούρη 2, Βογιατζής 3.