ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Προμηθέας νίκησε μέσα στο Ψυχικό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Προμηθέας Πατρών πέρασε νικηφορά από το Ψυχικό, νικώντας με 79-68, στο εξ αναβολής ματς της 27ης αγωνιστικής της Α2.

Νικηφόρα από το Ψυχικό πέρασε ο Προμηθέας Πατρών, κερδίζοντας με 79-68 την ομώνυμη ομάδα, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της Α2.

Το συγκρότημα του Γιώργου Ρεμεντέλα ξεκίνησε καλύτερα κι έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-19, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο (39-37). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και δεν άργησαν να κάνουν την ανατροπή (44-45 στο 25’, 52-57 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξαν τη διαφορά στο +11 (59-70 στο 36’), "κλειδώνοντας" επί της ουσίας το "διπλό", με το οποίο πήραν προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, καθώς βρίσκονται πλέον τρίτοι, με έναν αγώνα περισσότερο από τον Εθνικό. Η ΑΕΨ, από την πλευρά της, μπαίνει πλέον σε περιπέτειες όσον αφορά στην αποφυγή των πλέι άουτ για την παραμονή της στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα:22-19, 39-37, 52-57, 68-79.
Διαιτητές:Μπήτης, Κ. Πουρσανίδης, Σιμητόπουλος.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας):Νίκου 6 (2), Ν. Αχής 3 (1), Μοσχοβίτης 3 (1), Παπανικολάου 2, Δημάκος 20 (3), Π. Αχής, Αγγελακόπουλος 12 (1), Στέβοβιτς 3 (1), Μελισσαράτος 10, Τσιώκος 9, Πάνου.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς):Δανάς, Νοέας 16 (3), Κουμπούρας 7, Γιαννικόπουλος, Χαμηλός, Πέττας 13 (1), Γερομιχαλός 16, Μαναβόπουλος 2, Πέτροβιτς 8 (1), Τσάμης 11 (1), Αλίζοντζιτς 6, Μαλτέζος.