ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη στην τρίτη παράταση και άνοδο για την Κηφισιά

Η Κηφισιά νίκησε στην τρίτη παράταση τον Φιλαθλητικό στο μεγάλο ντέρμπι της Α2 με 89-81 και εξασφάλισε την άνοδο της στην Basket League ΟΠΑΠ την επόμενη σεζόν.

Η Κηφισιά στο ντέρμπι της Α2 Ανδρών επικράτησε του Φιλαθλητικού με 89-81 και εξασφάλισε την άνοδο της στην Basket League ΟΠΑΠ την επόμενη σεζόν για πρώτη φορά στην ιστορία της, κατακτώντας παράλληλα και το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Φιλαθλητικού στην τρίτη παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια του ματς βρήκε τις δύο ομάδες στο 61-61, η α' παράταση έκλεισε στο 70-70, η β' παράταση στο 78-78 για να νικήσει τελικά η Κηφισιά με 89-81 στην τρίτη παράταση.

Η Κηφισιά, λοιπόν, η οποία το 2005 βρισκόταν στην Α' ΕΣΚΑ ανέβηκε χωρίς... στάση όλες τις κατηγορίες και πλέον την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ. Κάτι αντίστοιχο έχουν επαναλάβει μόνο οι Αμπελόκηποι.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε ολόκληρο το παιχνίδι, το οποίο δεν είχε ρυθμό, δείγμα της νευρικότητας που υπήρχε στις δύο ομάδες. Στο τελευταίο λεπτό ο Γιαννουλάκος στα 13,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 61-59 για τους φιλοξενούμενους, με τον Διαμαντόπουλο, έπειτα από δύο βολές να ισοφαρίζει σε 61-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα, καθώς ο Σαμοθράκης στην εκπνοή δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στον Φιλαθλητικό.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπειτα από τρίποντο προηγήθηκαν με 64-61 για να μειώσει η Κηφισιά σε 64-63. Ο Καράμπουλας με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 66-64, με τον Ψαθά να κάνει το 68-64. Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 70-66 για να ισοφαρίσουν σε 70-70 στον Φιλαθλητικό. Στην τελευταία επίθεση του ματς, η Κηφισιά δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, με το παιχνίδι να οδηγείται στην δεύτερη παράταση, αφού αστόχησε ο Ψαθάς.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στην δεύτερη παράταση. Ο Γιάννης Αντετοκούμπο έκανε το 72-72 και ο Γεωργιάδης έδωσε το προβάδισμα στον Φιλαθλητικό με 74-72. Ο Σαμοθράκης σημείωσε το 76-74, με τον Σιούτη να σημειώνει το 77-76 (1:38'' πριν το τέλος) για τους γηπεδούχους. Ο Γκίκας με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 77-77 και ο Πετροδημόπουλος πέτυχε το 78-77. Ο Σαμοθράκης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη παράταση, καθώς ο Μοσχοβίτης δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.

Στην τρίτη παράταση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους (82-78), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο 1:45'' πριν το τέλος ο Θανάσης Αντετοκούμπο αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, ενώ ο Βαγγέλης Καράμπουλας πέτυχε το 85-80 στο 1:22'' πριν το τέλος της τρίτης παράτασης. Ο Σαμοθράκης με 1/2 βολές μείωσε σε 85-81, η Κηφισιά θα χάσει τη μπάλα, αλλά ο Σαμοθράκης έκανε λάθος. Οι γηπεδούχοι με τον Πετροδημόπουλο πέτυχαν το 87-81, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να φτάσουν στη νίκη με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 33-32, 44-44, 61-61, 70-70 (α'παρ.), 78-78 (β' παρ.), 89-81

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 5(1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 4, Καράμπουλας 16(1), Μενουδάκος 4, Σιούτης 17(4), Ψάθας 14, Πετροδημόπουλος 16, Τζιάλας.

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 4, Αγγέλου, Θ. Αντετοκούμπο 5(1), Γκίκας 12(2), Σαμοθράκης 28(5), Σαλούστρος 5(1), Γεωργιάδης 13, Καμπερίδης 5, Χίλαρης 3(1), Γιαννουλάκος 6.