ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλο "διπλό" του Απόλλωνα στο Μαρούσι

Ο Απόλλωνας Πάτρας κράτησε το Μαρούσι χωρίς πόντο για επτά λεπτά στην τελευταία περίοδο και σημείωσε την 3η σερί νίκη του με 65-53 για την 5η αγωνιστική της Α2.

Επί τρία δεκάλεπτα ο (κεκλεισμένων των θυρών) αγώνας στο κλειστό του Αγίου Θωμά ήταν πραγματικό ντέρμπι. Μετά ο Απόλλωνας απλά πάτησε το γκάζι... Οι "αχαιοί" κράτησαν το Μαρούσι χωρίς πόντο από το 32'20'' μέχρι το 39'30'' και επικράτησαν με 65-53 στο εξ' αναβολής παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Α2, σημειώνοντας παράλληλα την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Ακερ (16 πόντοι) και ο Γόντικας (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Απόλλωνα, ο οποίος βρέθηκε σε δύο περιπτώσεις πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά (35-27 στο 19' και 42-34 στο 25') αλλά δέχτηκε μόνο τέσσερις πόντους στα τελευταία εννέα λεπτά, έκανε επιμέρους 2-21 στην τέταρτη περίοδο και πέτυχε έτσι την τέταρτη νίκη του σε έξι αγώνες.

Από πλευράς Αμαρουσίου, το οποίο έλεγχε το σκορ επί σχεδόν τρία δεκάλεπτα αλλά πέτυχε μόνο 18 πόντους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Στασινός (11 πόντοι), Ρεκουνιώτης (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 35-29, 46-44, 53-65

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Σεργιένκο 5 (1), Στασινός 11 (2), Μπάκας 4, Ξύδας 6, Ντακούλιας 2, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης, Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 10 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 16 (2), Ματαλών 3, Μαστρογιαννόπουλος 3, Αποστολίδης 2, Τσιάρας 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 5 (1), Κιτσούλης 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουρέπης, Γόντικας 15 (8 ριμπάουντ), Χείλαρης 8.