ΜΠΑΣΚΕΤ

Ισοφάρισε το ρεκόρ του Φάρου ο Πανιώνιος

O Πανιώνιος νίκησε τον Χολαργό στην παράταση και έκανε το 13 στα 13 στο πρωτάθλημα της Α2. Αρνητικό ρεκόρ για τους Μαχητές, δεν έβαλαν καλάθι σε ένα δεκάλεπτο. Ολα αυτά, στα εξ αναβολής ματς για την 12η αγωνιστική.

Ο Πανιώνιος χρειάστηκε την παράταση, όμως έμεινε αήττητος στην Α2 και πλέον έχει 13 στα 13... Ισοφάρισε, δηλαδή, την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της κατηγορίας, ρεκόρ που κρατάει από την περασμένη σεζόν.

Οι κυανέρυθροι, λοιπόν, δυσκολεύτηκαν απέναντι στον ανανεωμένο Χολαργό, που με τον Στέργιο Κουφό στον πάγκο του έδειξε αναγεννημένος. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 68-68 και στο έξτρα πεντάλεπτο ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 81-75. Από τον Πανιώνιο ο Μπάρλος βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους, ενώ ήταν εξαιρετικός και ο Μίχαλος, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, σε 15 λεπτά).

Ο Ηρακλής έκανε περίπατο απέναντι στους Μαχητές, επικράτησε με 78-48, με την ομάδα από τα Πεύκα να γράφει αρνητικά ιστορία. Κι αυτό γιατί στην δεύτερη περίοδο δεν πέτυχε πόντο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-14 και το ημίχρονο με 36-14! Περίπατο έκανε και ο Φάρος στο Παγκράτι, το τελικό 52-102 τα λέει όλα. MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Καράμπουλας, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 29 πόντους (10/11 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1.587 tendex).

Επεισοδιακό ματς έγινε στην Καλλιθέα, εκεί όπου ο Εθνικός πέτυχε μεγάλη ανατροπή. Εχανε με 61-72 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και επικράτησε του Αρκαδικού με 96-94. Ανάμεσα στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξε διακοπή του αγώνα και αποχώρηση των διαιτητών με προορισμό τα αποδυτήρια. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από 15 λεπτά και ο Εθνικός, πιο αποφασισμένος, ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-30, 28-55, 41-81, 52-102

Παγκράτι (Κατωπόδης): Κοντόγιωργας 2, Σκούφης 6 (2), Καράβολας 7 (1), Λυμπερέας, Χόρτσας 4, Λυμπερόπουλος, Λεκάκης 5, Ράντετιτς, Εζόμο 4, Ραλλάτος 15 (6 ρ.), Μήτσιαλος 9 (1)

Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 11 (6 ρ.), Τζόρτζεβιτς 12, Βασιλόπουλος 12 (2/4 τρ., 7 ασ.), Καράμπουλας 29 (10/11 δ., 3/3 τρ., 1.587 tendex), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 5 (9 ασ.), Κακαρούδης 13, Φιλιππάκος 4, Δημάκος 7 (1/2 τρ., 7ρ, 5 ασ., 3 κλ), Κατούφας 6, Παπαδόπουλος 3 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 78-48

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζίμα, Θεοδώρου

Δεκάλεπτα: 18-14, 36-14, 64-28, 78-48

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Γιαννακίδης 11 (3), Τότσιος 13 (1), Ονάσογλου 5 (1), Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 6, Κάτσιος, Ταουσάνης 5, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 4, Καλαιτζίδης 4

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8 (2), Νικολόπουλος, Βελισσάριου 3, Γερομίχαλος 10 (2), Μπαδής 2, Καλαμπάκας 4, Ναούμης 5 (1), Στόλης, Δίπλαρος, Βαρδής, Τατάρης 4, Τζαουάρα 12

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 81-75 (68-68 κ.α.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-22, 45-44, 68-68, 81-75

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Διμπινούδης-Μαγκουνής

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 7, Νοέας 9 (1), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 4 (1), Μπάρλος 23 (2), Σακελλαρίου 3, Καρύδας 15 (2τρ.,5ας.), Μίχαλος 7, Μπιλλής 2, Ματαλών, Δημητριάδης 11 (4).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 8 (1), Μιλόσεβιτς 11, Μποχωρίδης 13 (3), Πόπαντιτς 2, Καλλινικίδης 6, Μοτσενίγος 8 (1),Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης 3 (1), Τσιάκος 2, Τζακόπουλος 10 .