ΜΠΑΣΚΕΤ

Απέδρασε από την Πάτρα στη 2η παράταση ο Χολαργός

Ο Χολαργός χρειάστηκε δύο παρατάσεις και ένα σερί 12-0 στο τέλος της δεύτερης για να νικήσει τον Απόλλωνα 103-97 στην Πάτρα στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α2. Τριπλ-νταμπλ έκανε ο Άλεξ Ακερ!

Ήταν το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής και δικαίωσε απόλυτα τον χαρακτηρισμό του. Ο Χολαργός και ο Απόλλωνας κονταροχτυπήθηκαν επί 50 λεπτά στο κλειστό της Περιβόλας, όπου η αθηναϊκή ομάδα ήταν εν τέλει αυτή που επιβίωσε και πήρε μία σπουδαία νίκη με 103-97 στη δεύτερη παράταση, την έβδομη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, παρά το τριπλ-νταμπλ που έκανε ο Άλεξ Άκερ από πλευράς "αχαιών"!

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 23-12 στο 9' και με 30-19 στο 12', ωστόσο ο Χολαργός δεν άφησε τους "μελανόλευκους" να ξεφύγουν σε κανένα σημείο στο σκορ. Μέχρι το ημίχρονο έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και στο 24' προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 44-43. Από εκείνο το σημείο και ύστερα άρχισε το ντέρμπι στην Πάτρα.

Οι "αχαιοί" είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο τέλος του 40λεπτου αλλά ο Κιτσούλης ήταν άστοχος 2'' πριν από τη λήξη, ενώ το εύστοχο μακρινό σουτ του Τσάμη στο φινάλε ήταν εκπρόθεσμο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Χολαργός προηγήθηκε με 81-74 στο 43' αλλά ο Απόλλωνας ισοφάρισε με 2/2 βολές του Άκερ στα 26'', για να ακολουθήσουν διαδοχικά τρίποντα από Τζακόπουλο και Άκερ, με τον Αμερικανό να ευστοχεί περίπου από απόσταση δέκα μέτρων στην εκπνοή!

Ο Άκερ έσωσε τον Απόλλωνα, αλλά προσωρινά. Κι αυτό διότι στην δεύτερη παράταση ο Χολαργός έκανε ένα σερί 12-0 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, μετέτρεψε το 96-91 σε 96-103 και κάπως έτσι υποχρέωσε τους "αχαιούς" στη δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα τους και παράλληλα "κλείδωσε" επί της ουσίας (τουλάχιστον) την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 40-36, 56-55, 71-71 (κ.α.), 84-84 (1η παρ.), 97-103

Οι διαιτητές: Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ-Ζαχαρής

Απόλλωνας Πάτρας (Οικονόμου): Ερμείδης, Άκερ 30 (3τρ., 10ρ., 10ασ.), Μαστογιαννόπουλος 13 (2), Αποστολίδης 5 (1), Τσιάρας 15 (3), Κιτσούλης 12 (2τρ., 8ρ.), Γόντικας 16 (9ρ.), Χείλαρης 6 (2).

Χολαργός (Κουφός): Τζακόπουλος 14 (3), Λάππας, Τσιλούλης 2, Παπανικολάου 22 (2τρ., 11ρ.), Κόκκαλης 14 (2), Παπαντωνάκος, Μοτσενίγος 17 (1), Κουτρούλιας, Κομποδιέτας 7 (1), Τσάμης 16 (5ρ., 5ασ.), Σπυρόπουλος, Μπελ 9 (2τρ., 7ρ.).

Photo credits: eurokinissi.gr