ΜΠΑΣΚΕΤ

A2 Playouts: Έκανε το πρώτο βήμα ο Αρκαδικός

Ο Αρκαδικός επικράτησε του Ηρακλείου με 72-65 και έκανε το 2-1 στη σειρά των Playouts της Α2, αλλά και το πρώτο βήμα για τη σωτηρία. Δύσκολη νίκη και για τους Μαχητές Δόξας Πεύκων επί της Καβάλας (78-76).

Η έδρα "μίλησε" στον πρώτο αγώνα για τα Playouts της Α2. Ο Αρκαδικός επικράτησε μπροστά στο κοινό του του Ηρακλείου με 72-65 και πήρε προβάδισμα στη σειρά με 2-1 νίκες. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν με 41-31 στο ημίχρονο, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους στο 21' (44-31) αλλά το Ηράκλειο "επέστρεψε" πολύ γρήγορα στο ματς.

Η κρητική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 6-20 στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 26' (50-51), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκε στον αγώνα. Ο Αρκαδικός έκλεισε την περίοδο με το προβάδισμα (58-54) και εν συνεχεία κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για περίπου έξι λεπτά, με αποτέλεσμα να ανοίξει τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους, την οποία κράτησε μέχρι τέλους.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 72-65 (2-1 νίκες)

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 58-54, 72-65

Οι διαιτητές: Διαμαντής-Μπίκας-Κάρδαρης

Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 16 (2), Προδρόμου 14 (3), Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 9, Γαρμπής 9 (2), Τζουγκαράκης 14.

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 9 (1), Τσερκιτσόγλου 9 (1), Πετράκης 11 (3), Κουπίδης 15 (4), Λιανός 10, Λάτοβιτς 11 (2), Πάλλης.

Έσπασαν καρδιές στα Πεύκα

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρας έγινε στα Πεύκα. Εκεί όπου οι Μαχητές Δόξας επιβλήθηκαν της Καβάλας με 78-76, έκαναν το 2-1 στη σειρά και χρειάζονται πλέον άλλη μία νίκη προκειμένου να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην Α2. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και ξέφυγαν μάλιστα με 63-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο η Καβάλα κατόρθωσε να πλησιάσει μέχρι τους δύο πόντους και να έχει μάλιστα την ευκαιρία να "κλέψει" το παιχνίδι στο φινάλε, όταν μετά τις 1/2 βολές από τον Γερομιχαλό ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά μετά το άκουσμα της κόρνας...

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΚΑΒΑΛΑ 78-76 (2-1 νίκες)

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-40, 63-54, 78-76

Οι διαιτητές: Παφίλης-Κατραχούρας-Ευφραιμίδης

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6 (1), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 17 (3), Καλαμπάκας 3, Ναούμης 11 (2), Στόλης 4, Δίπλαρος 20 (6), Τάταρης 7, Τζαουάρα 10.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 23 (5), Κελαϊδής 4 (1), Μάτζουρτσακ 16 (2), Ντιαλό 5, Κυριάκου, Κουμλέλης 13 (2), Γκέλιος 3 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 9.