Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Χάμπτον και Έιβερι οδήγησαν τον Παναθηναϊκό

Με κορυφαίες τις δύο Αμερικανίδες, την Έιβερι και την Χάμπτον, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κρόνο 59-51 στον πρώτο αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 59-51 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι “πράσινες” έχτισαν από το πρώτο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά στο σκορ (23-10) και τη διεύρυναν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο (35-19 στο ημίχρονο), βάζοντας τις βάσεις για την 11η νίκη της σεζόν και τη δεύτερη στη σειρά.

Το φύλλο αγώνα:

Παναθηναϊκός-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 59-51

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 35-19, 45-35, 59-51

Οι διαιτητές: Αναστασίου-Γαρίνη

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Κασδαγλή, Καλαμπάκου 4, Πράπα, Σλούκα 13 (3), Δίελα 4, Έιβερι 15 (3τρ., 10ρ.), Χάμπτον 23 (13ρ.).

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου 2, Αυτζή, Σπαθάρου 12, Μίκου 4, Σταμάτη 6, Οικονομίδου, Γασπαράτου 4 (1), Σίντι 20 (1τρ., 10ρ.), Κυριακοπούλου 3 (1).

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο (18/2)

Παναθηναϊκός-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 59-51

Κυριακή (19/2)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ-Αθηναϊκός Παργιανόπουλος, Ντούρας (Μήτσιου)

Ν. Σμύρνης 12:30 Πανιώνιος-Άρης Κοντίλης, Καρπάνος (Μπουρνάς)

Αγ. Δημητρίου (Π) 13:45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας Φάκαρος, Ντάνος (Χασάπης)

Επταπυργίου 13:00 Παναθλητικός-Ολυμπιακός Δημάδης, Μελανίδης (Ανδρίτσος)

ΔΑΚ Γλυφάδας 14:30 Τερψιθέα-Πρωτέας Βούλας Γιακείμη, Λαζόγκα (Τεφτίκης)