Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, στο +37 με τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα με σκορ 74-37, έκανε το 3-0 στις εφετινές αναμετρήσεις με τις "πράσινες" και πλέον χρειάζεται άλλη μια νίκη για να κάνει το double!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με το επιβλητικό 74-37 στηΓλυφάδα, έκανε το 3-0 στη σειρά με τις "πράσινες" (σ.σ. κουβαλάει δυο νίκες από τα ματς της κανονικής περιόδου) και πλέον θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα με νίκη στη Λεωφόρο, την Κυριακή (24/4).

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη επέβαλαν τον ρυθμό τους, χτίζοντας διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν πήραν προβάδισμα 16 πόντων (22-6). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αλλά και ακόμα καλύτερη, με την Μπόνη να δίνει λύσεις και η διαφορά να αυξάνεται (38-17 στο ημίχρονο).

Στο β' ημίχρονο, ο... καταιγισμός τριπόντων από τις Μπαλτά και Σταμάτη ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 40 πόντους, για το 66-25 του τρίτου δεκαλέπτου, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να μαζεύει τη διαφορά, για το τελικό 74-37.

Δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 66-25, 74-37.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 10, Μπόνη 13, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου, Μπαλτά 6, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 14, Τζόνσον 8(12 ριμπ., 4 ασίστ), Κοσμά 2, Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5, Δανούση, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 2, Σλούκα 3, Δίελα 1, Παντέλη 4, Λύμουρα 2, Ντέλβα 13(13 ριμπ.), Κυριακοπούλου 7.