Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προβάδισμα για τον "φορτσάτο" Πανιώνιο, 68-48 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου

EUROKINISSI

Ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα (68-48) της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, έκανε το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 Γυναικών και πλέον χρειάζεται άλλη μία νίκη για να πάρει την 3η θέση.

Ο Πανιώνιος υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκε με το... δεξί στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 Γυναικών, καθώς νίκησε με 68-48 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου. H ομάδα της Νέας Σμύρνης πλέον προηγείται με 2-1 στη σειρά και χρειάζεται άλλη νίκη για να τερματίσει στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχες κυριάρχησαν στην δεύτερη περίοδο, καθώς δέχθηκαν μόλις δύο πόντους και κάνοντας επιμέρους σκορ 20-2, ξέφυγαν με 41-14 (20'). Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανιώνιο να παίρνει τελικά τη νίκη με 68-48 και τις ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (13/5, 16:45). Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής μετά το τέλος της αναμέτρησης της ανδρικής ομάδας του Πανιωνίου με την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ παρέμεινε στο γήπεδο και παρακολούθησε το παιχνίδι.

H δράση στα playoffs της Α1 Γυναικών θα συνεχιστεί την Πέμπτη (10/5, 18:00) με τον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών μεταξύ του Ολυμπιακού και του Φάρου Κερατσινίου.

Διαιτητές: Πόντας-Ορφανός Γ.

Δεκάλεπτα: 21-12, 41-14, 58-31, 68-48

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Τζόνσον, Τσίκα, Σπαθάρου 8 (2), Τσιαδή 8, Χίλι 26, Σεμανιάκου 4, Θεοδωρομανωλάκη 6 (1), Στεφανίδου 5(1), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 6(2), Ραϊνάκη, Μπόνη 5(1)

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γιαννέλη, Βλάνη 11(3), Αλεξανδρή 12(2), Μανώλη, Γιαμπάνη 2, Πατεράκη 8, Τετενέ 5, Ροσέλ 10(1).