Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Περίπατος του Ολυμπιακού στο ντέρμπι κορυφής

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε μονόλογο (και) τον αγώνα με τον Παναθλητικό, επικράτησε εύκολα με 93-50 και έκανε το 4 στα 4 στην Α1 Γυναικών.

Στα “χαρτιά” ήταν το ντέρμπι κορυφής της Α1 Γυναικών, μεταξύ των δύο μοναδικών αήττητων ομάδων του πρωταθλήματος. Στην πράξη, βέβαια, αποδείχθηκε ότι ήταν άλλος ένας μονόλογος για το ακλόνητο φαβορί της κατηγορίας, τον Ολυμπιακό.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η 4η αγωνιστική, οι “ερυθρόλευκες” δεν απειλήθηκαν ούτε από τον -μέχρι πρότινος αήττητο- Παναθλητικό, τον συνέτριψαν 93-50 και έκαναν δια περιπάτου το 4-0, έχοντας κερδίσει τους αγώνες τους με 47,5 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο! Στο σημερινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από μακρινή απόσταση (5/29 τρίποντα), ωστόσο είχε 32/45 δίποντα, κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (24-13), ξέφυγε με νταμπλ-σκορ στο ημίχρονο (48-24) και ένα σερί 13-0 στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό ώστε να “τελειώσει” το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους πριν καν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο και την κράτησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους.

Εύκολα και ο Πρωτέας Βούλας

Στον άλλον αγώνα που έγινε σήμερα ο Πρωτέας Βούλας νίκησε πολύ εύκολα την Τερψιθέα 68-48 και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Οι Σκρμπα, Ράτζα και Νικολοπούλου σημείωσαν όλες μαζί τους 47 από τους 68 πόντους του Πρωτέα, ο οποίος άνοιξε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (20-10 το επιμέρους σκορ) και έφτασε εύκολα στο 2-0 εντός έδρας.