Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός-Ελληνικό 67-61

Πρωταθλητής Ελλάδας στο γυναικείο μπάσκετ αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 67-61 του Ελληνικού στον πρώτο τελικό και έφτασε τις 3 νίκες επί του αντιπάλου του

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας μετά από 8 ολόκληρα χρόνια, μετά τη νίκη του με σκορ 67-61 επί του Ελληνικού.

Στον πρώτο τελικό των πλέι οφ ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη μέσα στο κλειστό της Λεωφόρου, επικρατώντας του αντιπάλου του για τρίτη φορά φέτος.

Έτσι, λοιπόν, τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα στέφθηκαν πρωταθλήτριες Ελλάδας κι έτσι άφησαν πίσω τους την πίκρα από την απώλεια του Κυπέλλου πριν από τρεις εβδομάδες.

Με όπλο τον κόσμο τους και τις Καλέντζου, Σλούκα, οι "πράσινες" κατάφεραν να γυρίσουν δύο φορές στο παιχνίδι από διψήφια διαφορά πόντων.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, καθώς ήταν πολύ νευρικό και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-11. Πάντως, οι παίκτριες της Γιασεμής Σαμαντούρα, κατάφεραν σταδιακά να ροκανίσουν τη διαφορά και να φύγουν για τα αποδυτήρια στο -2 (26-28).

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, το Ελληνικό άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και έχτισε διαφορά 12 πόντων στο 25ο λεπτό (28-40). Η Τάνια Χαλιβέρα πέτυχε 12 πόντους στο γ' δεκάλεπτο και με τη λήξη του χρόνου επίθεσης έγραψε το 40-47 με ταμπλό.

Η Τούλα Καλέντζου στο δ' δεκάλεπτο το πήρε πάνω της και μείωσε σε 45-47, πριν οι Μπαλτά και Σταμάτη γράψουν γρήγορα το 47-52. Στα 5.28'' πριν το τέλος του αγώνα, η Βλάνη ισοφάρισε σε 54-54 και υποχρέωσε την Ελένη Καπογιάννη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.

Στο 1.43'' πριν το τέλος του αγώνα η Σλούκα με δίποντο έκανε το 60-56 και η Δίελα έκανε το 63-56, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-28, 40-47, 67-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 17 (7/8, 2/4, 2/5, 6ασ, 5ρ, 4λ), Βλάνη 10 (2/2, 1/3, 2/5), Κόνιαλη, Μαγκλάρα 6 (6ρ, 5λ, 3ασ), Χριστινάκη, Σλούκα 11 (3/7τρ), Δίελα 4 (1/2, 0/6, 1/3, 5ρ, 5λ), Χρονοπούλου, Ντέλβα 19 (5/6β, 7/15δ, 11ρ, 2κοψ), Μοσχοπούλου, Θεολόγου

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Αξιοπούλου 3(1), Σταμάτη 16 (1/1, 6/13, 1/4, 5ρ, 5λ, 6ασ), Ευμορφοπούλου, Μπροκ 4 (2/9δ, 8ρ), Μπαλτά 9 (0/4, 0/3, 3/6, 3ασ, 3κλ), Χαλιβέρα 9 (3/4, 5/9, 2/7), Μπακάλη, Μπόνη 6(10ρ), Σπαθάρη, Μουρντ 4

Καλέντζου: "Δεν έχω λόγια"

Μετά το τέλος του αγώνα, η Τούλα Καλέντζου σχολίασε: "Δεν έχω λόγια πραγματικά για να περιγράψω το πως νιώθω. Θέλω να ευχαριστήσω τον πρόεδρο, Αχιλλέα Μακρόπουλο και αυτό τον υπέροχο κόσμο οποίος βρέθηκε όλη τη χρονιά στο πλευρό μας και μας στήριξε".