Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

"Όρθιος" στην Πυλαία ο Ολυμπιακός, 64-63 τον ΠΑΟΚ

EUROKINISSI

O ΠΑΟΚ απείλησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού, ο οποίος, όμως, "δραπέτευσε" με 64-63 από την Πυλαία στην 16η "στροφή" της Α1 Γυναικών και πήρε την 63η συνεχόμενη νίκη του.

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Πυλαία, καθώς στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 64-63.

Η 16η "στροφή" της Α1 Γυναικών έκρυβε παγίδες για τις νταμπλούχες Ελλάδας, καθώς ο "Δικέφαλος" παραλίγο να σταματήσει το αήττητο σερί τους στις εγχώριες διοργανώσεις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κοίταξε στα μάτια τις "ερυθρόλευκες" σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ακούμπησε μία νίκη, η οποία θα είχε ιστορικό χαρακτήρα. Το σύνολο του Κώστα Μίσσα, όμως, άντεξε και πήρε τη νίκη με 64-63 και αύξησε το αήττητο σερί που τρέχει στις εγχώριες διοργανώσεις σε 63-0. Ο "Δικέφαλος" στο φινάλε απώλεσε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς η Λιούις είχε 1/2 βολές, ενώ νωρίτερα η Μάλτση είχε γράψει με τον ίδιο τρόπο το 62-64.

Οι γηπεδούχες από την αρχή της αναμέτρησης έδειξα τις διαθέσεις του στέλνοντας και το μήνυμά τους για το τι θα ακολουθούσε. Οι ομάδες στην πρώτη περίοδο συμβάδιζαν στο σκορ και η συμπλήρωση των 10' βρήκε τον Ολυμπιακό στο +2 (16-18). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς όχι μόνο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει, αλλά βρέθηκε ακόμα και στο +5 (31-26) κι εντέλει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-34.

Ο "Δικέφαλος" συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά στο φινάλε της οι "ερυθρόλευκες" αντεπιτέθηκαν για το 49-50 (30').

Το... θρίλερ συνεχίστηκε ως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 5-0 για το 54-52 (32΄) και την Αλμπάνεζ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 59-56 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 59-61 (61΄) με την Σταμάτη (3π.) και την Καλτσίδου (2/2 β.). Η Λιούις με έμμεσο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (62-61), αλλά η Καλτσίδου έγραψε το 62-63. Η κατοχή της μπάλας 45'' πριν από το τέλος έπειτα από άμυνα της Μάζιτς πέρασε στον Ολυμπιακό και η Μάλτση με 1/2 βολές έγραψε το 62-64 . Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η Λιούις είχε 1/2 βολές (63-64) και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

"Λύγισε" τη Νίκη ο Φάρος

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 57-53 και παρέμεινε σε απόσταση... αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα του Κερατσινίου είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερή του διάρκεια και κατάφερε να πάρει την 15η νίκη της, ενώ οι φιλοξενούμενους υποχώρησα στο 8-8.

"Μπαμ" από τον Ολυμπιακό Βόλου

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε την έκπληξη, καθώς βρήκε τον τρόπο να φανεί... αφιλόξενος στις Εσπερίδες. Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε στην παράταση (κ.α. 64-64) την ομάδα της Καλλιθέας και ανέβηκε στο 4-12, ενώ οι φιλοξενούμενες υποχώρησαν στο 6-10. Ο Πανιώνιος από την πλευρά του μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-21') ανέβασε... στροφές και πήρε εύκολα τη νίκη (81-53) επί του Παναθλητικού. Σπουδαίο διπλό πήρε ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος νίκησε τον Αθηναϊκό (8-8) με 73-70 κι "έπιασε" τις Εσπερίδες στο 6-10. Τέλος, η Δάφνη Αγίου Δημητρίου νίκησε τον Παναθηναϊκό με 101-39.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Φάρος Κερατσινίου - Νίκη Λευκάδας 57-53

Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Παναθηναϊκός 101-39

Πανιώνιος - Παναθλητικός 81-53

Αθηναϊκός - Πρωτέας Βούλας 70-73

Ολυμπιακός Βόλου - Εσπερίδες 72-71 (κ.α. 64-64)

Δεκάλεπτα:16-18, 36-34, 49-50, 63-64

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 10 (5 ριμπάουντ), Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4, Χατζηνικολάου 4 (9 ασίστ), Μάλτση 11, Μπαλτά, Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Καλτσίδου 19 (6/11 δίποντα, 4/5 βολές 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα), Αντερσον 7 (3/6 δίποντα), Μακόλι 2.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Σταθόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-21, 44-28, 65-37, 81-53

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Τζόνσον 14 (7 ριμπάουντ), Τσίκα 2, Σπαθάρου 14 (2), Τσιαδή 3 (1), Χίλι 12 (15 ριμπάουντ), Σεμανιάκου 9, Θεοδωρομανωλάκη 7 (1), Στεφανίδου 9 (3/3 τρίποντα), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Ραϊνάκη, Μπόνη 11 (1).

Παναθλητικός (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 12, Γραψά 1, Κιλαζίδου 6 (2), Κυρατζή, Κατωπόδη 4, Σταυρίδου 7 (1), Νάστου 6 (2), Μπράουν 14 (2), Γκλεζάκη 2, Ριτς 1.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 15-19, 34-38, 47-55, 70-73

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 7 (1), Στούπα, Κόνιαλη 15 (2), Λιτλ 17 (1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σλούκα 5 (1), Σουάν 13, ΜακΚέι 13 (1/7 τρίποντα).

Πρωτέας Βούλας (Σαββάτης): Καρλάφτη 5 (1), Γκόβαν 14 (1), Κολάτου 9 (6 ριμπάουντ), Καμπουράκη 2, Ντέλβα 24 (10/12 δίποντα), Τζόουνς 12 (14 ριμπάουντ), Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 7 (2), Μ. Αναστασοπούλου.

Διαιτητές: Δημόπουλος-Ντάνος

Δεκάλεπτα: 16-10, 29-18, 42-35, 57-53

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκριτζά 6, Καλογήρου 7 (1), Γούναρη 9 (3), Παπαμιχαήλ 6, Μαγκλάρα 5 (8 ριμπάουντ ), Καραπατάκη ,Δίελα 2, Τζόνσον 14(18 ριμπάουντ), Αλεξανδρίδου , Γουόκερ 8( 8 ριμπάουντ)

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 8 (1), Τσινέκε 10, Γουάιτιντ 12, Τσαμπουρη 3 (1), Όστρια 16 (2), Κοντογεώργου 4.

Ολυμπιακός Βόλου – Εσπερίδες 72-71 (παρ.)

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγερίδης

Δεκάλεπτα: 17-13, 31-36, 45-53, 64-64 (κ.α.), 72-71 (παρ.)

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 8(2), Ταντουρόφσκα 22(4), Σουλτάνη 7(1), Αντριους 13, Ζέρβα 2, Ζήτη, Γουίλιαμς 11, Δεληγιάννη 9.

Εσπερίδες (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζη, Μούρερ 21(2), Δανούση 1, Ευμορφοπούλου 1, Λουκάτου 10(1), Στεφάτου 6, Λίτση 16, Ζότοβα 14(2), Λούνα Κάστρο 2.