Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός... βγαλμένος από το (W)ΝΒΑ

Ο Ολυμπιακός έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ πόντων στον αγώνα με τον Πανιώνιο για τη 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Στο ΝΒΑ ο μέσος όρος των πόντων που σημειώνει μία ομάδα στην πρώτη περίοδο ανέρχεται στους 25,7 την τρέχουσα σεζόν. Ο Ολυμπιακός πέτυχε 46 κόντρα στον Πανιώνιο για την Α1 Γυναικών! Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν απίστευτα πράγματα στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής, καθώς συνέτριψαν τον Πανιώνιο 111-53, σπάζοντας παράλληλα κάθε προηγούμενο ρεκόρ παραγωγικότητας στο φετινό πρωτάθλημα!

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη διέλυσε τα προηγούμενα ρεκόρ σε πρώτη περίοδο και ημίχρονο με τους 46 και τους 75 που πέτυχε αντίστοιχα, ενώ δημιούργησε και νέο ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα για τη φετινή σεζόν με τους 111 που σημείωσε συνολικά. Ένας αριθμός που σίγουρα θα ήταν πολύ μεγαλύτερος εάν ο Ολυμπιακός δεν έβγαζε το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέτυχε “μόλις” 36 πόντους.

Για την Ιστορία, μέχρι πρότινος τα φετινά ρεκόρ πόντων στην Α1 Γυναικών ήταν:

1) 33 πόντοι για την πρώτη περίοδο (το μοιράζονταν ο Αθηναϊκός, ο Αρης και η Δάφνη από τα παιχνίδια τους με την Τερψιθέα).

2) 60 πόντοι για το πρώτο ημίχρονο (το είχε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο την Τερψιθέα).

3) 109 πόντοι συνολικά σε έναν αγώνα (το μοιράζονταν ο Ολυμπιακός και η Δάφνη από τις αναμετρήσεις με την Τερψιθέα).

Έφτασαν τις 40 σερί νίκες οι "ερυθρόλευκες"

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι οι 111 πόντοι που πέτυχαν οι “ερυθρόλευκες” είναι η καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί στην Α1 Γυναικών από τους 115 που είχαν κόντρα στον Αρη Πετρούπολης στη 2η αγωνιστική της περσινής σεζόν. Επίσης, με την 40ή συνεχόμενη νίκη τους στην Α1 Γυναικών, οι “ερυθρόλευκες” χρειάζονται πλέον άλλη μία (ή ήττα του Αθηναϊκού) για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 46-17, 75-27, 96-43, 111-53

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 3, Σταμάτη 12, Μπόνη 1, Χατζηνικολάου 10 (5ρ., 10ασ., 5κλ.), Κάιζερ 14, Μάλτση 25 (8/8β., 1/1δ., 5/6τρ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5, Τζόνσον 24 (9/11δ., 10ρ.), Δημητράκου 11, Κοσμά 2, Φουράκη 2.

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πίτερσεν 14, Χίλι 6 (8ρ., 3κλ.), Τσιαδή 2, Μπότσαρη, Σταμπουρλού 3, Θεοδωρομανωλάκη 10, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 6, Γρηγορίου 5, Τζόουνς 1.

Εξίσου εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου σε βάρος της Τερψιθέας (100-35), η οποία έχει πετάξει λευκή πετσέτα εδώ και αρκετό καιρό. Οι φιλοξενούμενες παρατάχθηκαν με μόλις πέντε παίκτριες, δείγμα του ότι απλά περιμένουν να τελειώσει το πρωτάθλημα για να υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 52-17, 70-30, 100-35.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου 15, Λαμπράκη 10, Σταμάτη 2, Οικονομίδου 20, Γκέργκι 27 (1), Τσιμπίδη 5 (1), Γασπαράτου 21 (3).

Τερψιθέα (Χρηστίδης): Χειλάκου 5, Τζάρου 19(2), Κώτση 2, Μπάμπη 9 (3), Κρητικοπούλου.