Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 59 πόντους διαφορά

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα με το επιβλητικό 115-56, ο οποίος όμως αγωνίστηκε χωρίς τις Λιούις και Μάλαραντ. Νταμπλ-νταμπλ η Μακόλι με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε και τον ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα με το επιβλητικό σκορ 115-56! Οι "ερυθρόλευκες" έπαιξαν κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, πατώντας... γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, γνώρισε το δεύτερο σερί αρνητικό της αποτέλεσμα στην διοργάνωση, ύστερα από την ήττα-σοκ την προηγούμενη αγωνιστική από την Νίκη Λευκάδας (64-72). Ο ΠΑΟΚ, βέβαια, είχε για ελαφρυντικό το γεγονός πως αγωνίστηκε δίχως τις δύο ξένες της. Η Μπρίτανι Λιούις δεν ακολούθησε την αποστολή του ΠΑΟΚ στην Αθήνα λόγω κάποιων εκκρεμοτήτων που δεν διευθετήθηκαν, ενώ η Κίρα Μάλαραντ είναι εδώ και καιρό τραυματίας. Η ομάδα του Πειραιά είχε για κορυφαία την Βικτόρια Μακόλι, η οποία έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους (8/11 δίποντα). και 10 ριμπάουντ.

ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Η Ελενη Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Αντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, με τις νταμπλούχες Ελλάδος να προηγούνται 4-0 από τα καλάθια των Καλτσίδου και Μακόλι. Η Μάλτση με ντράιβ «εγραψε» το 6-3 και η Μάζιτς το 8-5, ενώ η Μακόλι σημείωσε στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού το 10-8. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-19 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ένα 6-0 σερί τις έφερε δια χειρός Σπυριδοπούλου στο 22-19 με 1:04 να απομένει. Η Μακόλι έκλεισε την περίοδο με 27-21 υπέρ των νταμπλούχων Ελλάδος διευρύνοντας κι άλλο το επιμέρους σκορ.

ΣΟΥΠΕΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

Με ωραίο μπάσκετ, οι "ερυθρόλευκες" συνέχισαν να είναι μπροστά στο κλειστό της Γλυφάδας. Η Χατζηνικολάου και η Σπυριδοπούλου βοήθησαν για το 31-26 την ώρα που η Σταμάτη από τις βολές πραγματοποίησε το 33-28, όπως και το 35-28 με ντράιβ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 37-30 μέχρι να πάρει… μπρος η περιφέρεια του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος έτρεξαν ένα 16-0 σερί, με τις Σταμάτη, Νικολοπούλου και Μπαλτά να «εκτελούν» από τα 6,75μ. Η Μακόλι με γκολ φάουλ (49-30) και η Σωτηρίου (51-30) έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 55-33 για τις «ερυθρόλευκες».

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΠΤΟΗΤΟΣ O ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το ίδιο ουσιαστικός ο Ολυμπιακός και με την είσοδό του στην τρίτη περίοδο. Τόσο η Καλτσίδου, όσο και η Σταμάτη σκόραραν στην επίθεση για να φτάσει το παιχνίδι στο 66-37, με την Σπυριδοπούλου έπειτα από κλέψιμο και ασίστ της Αντερσον να δίνει αέρα 31 πόντων στον Θρύλο (68-37). Η Μακόλι κάτω από το καλάθι σκόραρε για το 72-43 απαντώντας στο μικρό σερί που έτρεξε ο ΠΑΟΚ ενώ με ένα σουτ από τα τέσσερα μέτρα έφερε το παιχνίδι στο 74-45 με 4:30 να μένουν για «εκπνεύσει» το δεκάλεπτο.

Η Μάλτση επανέφερε τη διαφορά στους 30 πόντους (76-46) και με γκολ φάουλ στη συνέχεια έκανε το 78-48. Από τις βολές η Μακόλι ανέβασε κι άλλο την απόσταση από τον ΠΑΟΚ, έχοντας συμπαραστάτρια σε αυτό την Μάζιτς που σκόραρε για το 82-48. Ένα δίποντο της Σωτηρίου ήταν το τελευταίο καλάθι για τον Ολυμπιακό με το δεκάλεπτο να λήγει 84-49.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο του ματς. Με όπλο της την άμυνα, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 91-52 (τρίποντο της Χαλιβέρα) ενώ με δύο ακόμα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 97-54. Η Μπαλτά από τα 6,75μ «έγραψε» το 100-54 και η Σωτηρίου από κοντά πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για το 104-54. Ο Θρύλος παρέμεινε σοβαρός μέχρι το τέλος, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με μπάσκετ κυριαρχίας και τώρα ετοιμάζεται για το ματς με την Μπεσίκτας την Τετάρτη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α Ομίλου του Eurocup.

Ανά δεκάλεπτο: 27-21, 28-12, 29-16, 31-7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 6 (3/3 δίποντα), Σταμάτη 9 (1/3 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμ.), Χατζηνικολάου 2 (8 ασ), Μπαλτά 9 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάλτση 6 (5 ασίστ), Νικολοπούλου 3 (1/2 τρίποντα), Χαλιβέρα 14 (4/4 τρίποντα), Σωτηρίου 10 (3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλτσίδου 9 (4 ασίστ), Αντερσον 12 (4/4 διπ. 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Μακόλι 21 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 3, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 19, Στεργίου, Κουλουμπή 3, Κριμίλη 1, Ταρπάγκου 8, Τράντα, Κατσαμούρη, Καράκουλα 2, Αλμπάνεζ 12

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 55-33, 84-49, 115-56