Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός "διέλυσε" τον Παναθηναϊκό με 102-29!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός "διέλυσε" τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Γλυφάδας με 102-29 στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του επί των "πρασίνων". (PHOTOS)

Ο Ολυμπιακός δεν δεν έδειξε έλεος στον Παναθηναϊκό και τον διέλυσε με 102-29 στη Γλυφάδα, πετυχαίνοντας την 9η σερί νίκη του επί του "τριφυλλιού" από την ημέρα επανίδρυσης του τμήματος μπάσκετ γυναικών.

Πριν από το ματς, άπαντες γνώριζαν ότι ο Παναθηναϊκός του 0-11 (σ.σ. φέτος στο ρόστερ του έχει κυρίως νεαρές αθλήτριες) δεν γίνεται να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Η διαφορά δυναμικότητας είναι τεράστια, είχε φανεί και στο 79-33 στο "Παύλος Γιαννακόπουλος" στον πρώτο γύρο και την είδαμε και τώρα. Με τον πιο εμφατικό τρόπο. Το 102-29 είναι η μεγαλύτερη νίκη των "ερυθρολεύκων" επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ (73 π.), ακόμα και αν λάβουμε υπόψιν τους άνδρες!

Μάλιστα, λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να σπάσει και το δικό του ρεκόρ (79 πόντοι) που ήταν τη σεζόν 2015-16 στο 115-36 επί του Άρη Πετρούπολης.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά (10-0). Το υπέρ του προβάδισμα έφτασε μέσα στα επόμενα λεπτά στους 20 πόντους (29-9) και στη δεύτερη περίοδο πήγε στους 30 πόντους (47-17). Εν τέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-18 για τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι κι ανέβασαν το σκορ στο 71-18 με ένα τρομερό 24-0!

Η τρίτη περίοδο έκλεισε με το σκορ στο 79-24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 92-28 στο 35’! Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν σταμάτησαν και τελικά πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα με 102-29. Την 9η σερί επί του "αιώνιου" από την ημέρα επανίδρυσης του τμήματος μπάσκετ γυναικών. Οι ηττημένες υποχώρησαν στο 0-12.

Σημειώνεται πως αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ... γενικά. Η πιο ευρεία νίκη επί των "πράσινων" σε επίπεδο ανδρών είναι το 110-68 (+42) εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδας το 1977, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ ήταν το +46 (79-33) από το ματς γυναικών στο "Παύλος Γιαννακόπουλος" στην πρεμιέρα της φετινής Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 79-24, 102-29

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μπάζιτς 12, Σταμάτη 25 (5/8 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 2, Χατζηνικολάου 19 (8/8 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοσμά, Μάλτση 11 (3/7 τρίποντα), Νικολοπούλου, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 13 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά, Άντερσον 4, Καλτσίδου 13.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή 2, Τσινέκε Κατερίνα 17 (13 λάθη), Ακρίβου 1, Ζάρη, Κούκη, Κοίλια 3, Μπρούλια, Γάτου, Νούλα, Εζέτζα 6 (10 ριμπάουντ), Κακαρά, Κακούρη.