Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ενα ξέσπασμα ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό

Την πέμπτη νίκη σε επτά αγώνες σημείωσε ο Παναθηναϊκός επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, ενώ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και νίκησε τη Νίκη Λευκάδας στα εναρκτήρια παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Επί τρεις περιόδους γινόταν πραγματικό ντέρμπι στη Λεωφόρο. Το τέταρτο δεκάλεπτο πάντως ήταν ένας "πράσινος" μονόλογος. Ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους 25-5 στην τελευταία περίοδο και νίκησε εν τέλει εύκολα τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου 64-42, σημειώνοντας την πέμπτη νίκη του, στον έναν από τους δύο αγώνες που άνοιξαν σήμερα το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών.

Οι δύο Αμερικανίδες ήταν οι πολυτιμότερες παίκτριες του Παναθηναϊκού. Η Χάμπτον και η Έιβερι σημείωσαν μαζί 40 από τους 64 πόντους των "πράσινων" και πήραν πάνω τους πάνω από το 50% των επιθέσεων (35 από τα 62 σουτ), κάνοντας τη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 30-27, 39-37, 64-42

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 9 (11ρ.), Στούπα, Καλαμπάκου 5, Πράπα 1, Σλούκα, Δίελα 9 (1), Έιβερι 16 (1), Σαπαλίδου, Εζέτζα, Χάμπτον 24 (12ρ.).

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γιανέλλη, Βλάνη 3 (1), Αλεξανδρή 5 (1), Μανώλη 5 (1), Παπακωνσταντίνου, Αξιοπούλου 3 (5ρ., 6ασ.), Γιαμπάνη, Τσεσλέκ 8 (11ρ.), Τετένε, Μπράουν 18 (8ρ.).

Νίκη με ανατροπή 13 πόντων ο ΠΑΟΚ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 18-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Νίκη Λευκάδας 65-58 και να κάνει το 3-1 στο γήπεδο του. Ο “δικέφαλος” δέχτηκε 37 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης επέτρεψε μόνο 21 στις φιλοξενούμενες, πήρε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-47) και στο 35' ξέφυγε με 56-49. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό, υποχρεώνοντας τη Νίκη Λευκάδας στην τέταρτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 26-37, 48-47, 65-58

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου, Λύμουρα 9 (1τρ., 7ρ., 8ασ.), Μαγαλιού 14, Πανταζή 9, Κατωπόδη 8, Ταρπάγκου, Κάμπελ 18 (12ρ., 3κλ.), Βάινες 7.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 11 (1), Τελίδου 6, Καμπουράκη 7, Μπράουν 13 (6λ.), Στάρα 13 (2) Γούναρη 3 (1), Ψυχογιού, Παπαδοπούλου 5.