Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός για δεύτερη σερί χρονιά

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2017, για δεύτερη σερί σεζόν, νικώντας εύκολα τον Πανιώνιο (68-103), έχοντας για κορυφαία την Κάιζερ (16π, 6ρ).

Για δεύτερη σερί χρονιά, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, νικώντας τον Πανιώνιο (68-103) στον τελικό του Final Four που διεξήχθη στην Γλυφάδα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπόρεσε να σταθεί αναταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν ρυθμό, αξιοποίησαν την ισχύ τους μέσα στην ρακέτα, εκτόξευσαν την διαφορά και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τροπαίου, με το δεύτερο ημίχρονο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

MVP η Κάιζερ

Ο Ολυμπιακός είχε για πρωταγωνίστρια την Κάιζερ, η οποία ήταν ασταμάτηση μέσα στην ρακέτα, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Η Αμερικανή φόργουορντ/σέντερ, πήρε και το βραβείο του MVP του τελικού. Εξαιρετική εμφάνιση, σε άμυνα, δημιουργία και επίθεση από την Χατζηνικολάου (13π, 7ασ, 5ρ), ενώ έδωσαν πολύτιμη ώθηση στο σκορ τόσο η Μάλτση με τα τρίποντα της (14π, 4/9τρ, 5ασ), όσο και η Καλτσίδου (15π, 6/7δ). Από τον Πανιώνιο ξεχώρισε η Θεοδωρομανωλάκη με 15 πόντους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να χάνει σουτ, να βιάζεται και να κάνει αρκετά λάθη. Ο Πανιώνιος τα εκμεταλεύθηκε και μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ, με την Χίλι στο 7' να μειώνει στον πόντο (7-8). Η Μπόταση στο 9' έφερε το σκορ στα ίσα (10-10), αλλά στο τελευταίο λεπτό οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν ρυθμό, έβαλαν μεγάλα σουτ, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 12-20, έχοντας για πρωταγωνίστρια την Καλτσίδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, επιβάλλοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του. Η Τζόνσον στο 11' έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (12-22), η Παπαμιχαήλ στο 14' έφερε την ομάδα της στο +17 (17-34), με την ασταμάτητη Κάιζερ να μην χάνει σουτ μέσα στην ρακέτα, φτάνοντας τους 10 πόντους με 5/5 δίποντα (26-45 στο 18'). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τις Πειραιώτισσες να προηγούνται με 33-53, με την διαφορά νωρίτερα να έχει φτάσει και στο +23 (28-51).

Στο παιχνίδι υπήρξε 10λεπτη διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς με το τέλος της τρίτης περιόδου επικράτησε ένταση στις κερκίδες και οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Κοσμά με τρίποντο στο 33' εκτόξευσε την διαφορά στο +35 (53-88), με τον Ολυμπιακό στο τέλος να φτάνει στην νίκη και στην κατάκτηση του Κυπέλλου με σκορ 68-103.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 33-53, 49-78, 68-103

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 13 (1), Τσίκα, Χίλι 12, Τσιάδη 4, Μπότσαρη 3, Σταμπούρλου 3, Θεοδωρομανωλάκη 15 (3), Στεφανίδου 7, Πατεράκη 7 (1), Γρηγορίου 3, Μίτση, Τζόουνς 1.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 7 (1), Μπόνι 4, Χατζηνικολάου 13 (2), Κάιζερ 16, Μάλτση 14 (4), Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 7, Δημητράκου 8, Κοσμά 8 (2), Καλτσίδου 15.