Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

"Καθάρισε" σε ένα δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Χάρη στο ξέσπασμά του στο β' δεκάλεπτο, ο Αθηναϊκός "καθάρισε" εύκολα το παιχνίδι με τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου παραμένοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης στην Α1 Γυναικών.

Η επιθετική του δράση στο β' δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τον επιθετικό του πλουραλισμό αρκούσαν στον Αθηναϊκό προκειμένου να πάρει τη νίκη επί της Δάφνης Αγ. Δημητρίου (73-63) και να διατηρηθεί στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Γαβρίλου Καλογερόπουλου "πάτησε το γκάζι" στη β΄περίοδο, για να φτάσει στο +17 (41-24) στην ανάπαυλα, διαφορά που της έδινε σαφές προβάδισμα εν όψει της συνέχειας. Με τέσσερις παίκτριες να έχουν μάλιστα διψήφιο αριθμό πόντων, οι γηπεδούχες δεν δυσκολεύτηκαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, φτάνοντας στη νίκη δίχως ιδιαίτερα προβλήματα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π. - Τσάτσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 41-24, 59-43, 73-63.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 10, Καλογήρου 6, Παντέλη 13, Μπαλτά 15 (3), Κόνιαλη, Νίξινα 2, Ουίλιαμς 21, Αλμπάνεζ 6.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Γιαννέλη 6 (2), Βλάνη 9 (3), Αλεξανδρή 15, Μανώλη 2, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 2, Τσέσλεκ 20, Τετενέ, Μπράουν 7 (1).

Η 12η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή (29/1)

Πρωτέας Βούλας - Παναθηναϊκός (13:00)

Παναθλητικός - ΠΑΟΚ (13:00)

Άρης - Ολυμπιακός (14:00)

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Νίκη Λευκάδας (14:00)