Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Δάφνη σταμάτησε τον Παναθλητικό

Η Δάφνη επικράτησε του Παναθλητικού με 73-70 στον Αγιο Δημήτριο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Δύσκολη νίκη ο ΠΑΟΚ, περίπατο ο Αρης.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου προηγήθηκε μία φορά όλη κι όλη στον αγώνα. Ήταν αρκετή όμως για να της χαρίσει τη νίκη επί του Παναθλητικού με 73-70 στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η Δάφνη ακολουθούσε στο σκορ επί 29 λεπτά, ωστόσο προηγήθηκε για πρώτη φορά (52-51) λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ξέφυγε μάλιστα με 68-56 στο 4ο δεκάλεπτο και άντεξε στην αντεπίθεση που έκανε ο Παναθλητικός στα τελευταία λεπτά, όταν κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους.

Φλέρταρε με το τριπλ-νταμπλ (πάλι) η Λύμουρα!

Η άλλη ομάδα του Αγίου Δημητρίου, ο Κρόνος, δεν κατόρθωσε να κάνει την έκπληξη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Έστω και δύσκολα ο “δικέφαλος” νίκησε τον ουραγό Κρόνο 63-58 στην Αθήνα, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τη Μαγαλιού και με τη Λύμουρα να πλησιάζει για άλλη μία φορά το τριπλ-νταμπλ! Αντιθέτως, πολύ εύκολο έργο είχε ο Αρης με αντίπαλο την Τερψιθέα, την οποία συνέτριψε 63-39, κυριαρχώντας απόλυτα στα ριμπάουντ (μάζεψε 61 έναντι 27 των φιλοξενούμενων).

Πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (61-56) νίκησε η Νίκη Λευκάδας τον Πανιώνιο, έχοντας κορυφαίες τις Χαιριστανίδου, Μπράουν. Τέλος, αναβλήθηκε αναμέτρηση του Αθηναϊκού με τον Πρωτέα Βούλας λόγω της βροχής που δημιούργησε προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου.

Οι διαιτητές: Μακρής-Μαρίγλη

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 3, Αλεξανδρή 8, Μανώλη 17, Αξιοπούλου 6, Γιαμπάνη 6 (5ρ., 5ασ.), Τσέσλεκ 12 (9ρ.),Τετενέ, Μπράουν 19.

Παναθλητικός Goalbet (Καφαντάρη): Παπαβασιλείου 4 (4κλ.), Αναστασιάδου 2, Κανταρά 3, Σύρρα, Σταυρίδου 23, Νάστου 2, Μπόικιν 6 (9ρ., 5ασ.), Σούμπερτ 30 (10ρ.).

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-ΠΑΟΚ 58-63

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-33, 46-47, 58-63

Οι διαιτητές: Λουκαράκης-Φάκαρος

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου, Αυτζή 7 (6ρ., 5ασ., 3κλ.), Μίχου, Γκράις 10 (9ρ., 3κλ.), Σταμάτη 12, Ξανθού 2, Σίντι 13 (13ρ.), Κυριακοπούλου 14 (8ρ.).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου, Λύμουρα 7 (16ρ., 10ασ., 6λ.), Μαγαλιού 28 (6/9τρ., 7ρ.), Πανταζή, Κάμπελ 14, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου 3 (1), Βάινς 10.

Άρης-Τερψιθέα 63-39

Τα δεκάλεπτα: 17-7, 33-19, 47-28, 63-39

Οι διαιτητές: Ντούρας-Ρούκας

Άρης (Ατακτίδης): Τσινέκε Ελ. 13 (6ασ.), Αντωνιάδου, Καραβελή, Γράψα 6, Κατσαμούρη, Κουφογιάννη 8 (7ρ.), ΜακΚένζι 11 (16ρ., 3ασ., 3κλ., 3κ.), Παπαρδέλα 2, Τράντα 4, Μοντγκόμερι 12 (12ρ.), Γκλεζάκη, Τσινέκε Κ. 7.

Τερψιθέα (Δαμαλής): Μπιτζανάκη, Μαργαρίτη, Κότση 2, Τζάρου 2, Χάουαρντ 15 (8ρ.), Καναβάρου 2, Απέργη 4, Μπάμπη, Χάλδη 2, Θεοδοσίου, Σπηλιώτη 12 (7ρ., 3κ.).

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-25, 47-36, 61-56

Διαιτητές: Καρακάσης-Κουτσοδήμος

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 15, Τελίδου 5 (5ρ., 5ασ.), Καμπουράκη 6, Μπράουν 15 (15ρ.), Γούναρη 6, Ψυχογιού 1, Παπαδοπούλου, Στάρα 9, Δεληγιάννη 4.

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πίτερσεν 6 (6ρ.), Χίλι 23 (8ρ., 4κλ., 6λ.), Μπότσαρη 2 (7ρ.), Θεοδωρομανωλάκη 5, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 9 (7ρ.), Γρηγορίου 5.