Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Περίπατο με ΠΑΟΚ ο Αθηναϊκός, απίστευτη ανατροπή ο Άρης

Ο Αθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ 77-52. Απίστευτη ανατροπή του Άρη κόντρα στον Πανιώνιο με μεγάλη εμφάνιση από την Έλενα Τσινέκε, πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Ενα δεκάλεπτο ήταν αρκετό... Ο Αθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 12-2, έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων (28-12) και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας πολύ εύκολα στη νίκη με 77-52 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η Δασκαλοπούλου πέτυχε 24 πόντους με 10/15 σουτ και η Γουίλιαμς έβαλε 13 από τους 19 πόντους της στην πρώτη περίοδο και ήταν οι δύο παίκτριες που οδήγησαν σε όλο το ματς την ομάδα του Γαβρίλου Καλογερόπουλου, η οποία άνοιξε τη διαφορά μέχρι το +27 στο τέταρτο δεκάλεπτο (67-40).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 42-26, 63-40, 77-52

Αθηναϊκός(Καλογερόπουλος) : Δασκαλοπούλου 24, Καλογήρου, Τραγουλιά, Παντέλη 8, Μπαλτά 4, Κόνιαλη 7, Χόντο, Νίξινα 2, Μαριόλη, Ουίλιαμς 19, Αλμπάνεζ 13.

ΠΑΟΚΚΥΑΝΑ(Μασλαρινός) : Σταμπουλίδου 2, Λύμουρα 5, Μαγαλιού 12, Πανταζή 9, Κάμπελ 9, Κουλουμπή, Κατωπόδη 5, Ταρπάγκου 4, Διαμαντίδου, Βάινς 6

Στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ο Άρης έκανε μία απίστευτη ανατροπή κόντρα στον Πανιώνιο στο "Αλεξάνδρειο", παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 77-75 στην παράταση. Η ομάδα του κόουτς Ατακτίδη βρέθηκε πίσω με 58-66 με λιγότερο από τρία λεπτά να μένουν για την λήξη του αγώνα, ωστόσο με μία τρομερή αντεπίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όπου και πήρε τελικά τη νίκη χάρη σε δύο βολές της Έλενας Τσινέκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-32, 43-50, 68-68 (κ.α), 77-75

ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Τσινέκε Ε. 18(4/6β., 4/10δ., 2/4τρ., 4κλ.),, Αντωνιάδου, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 9(8ρ.), Μακένζι 25(4/8β., 6/15δ., 3/4τρ., 14ρ., 3κλ.), Παπαρδέλα, Τράντα 5(1), Μοντγκόμερι 15(3/5β., 6/12δ., 11ρ.), Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ. 3(1)

ΠΑΝΩΝΙΟΣ(Τσίκληρας-Γιανουλάκης): Πέτερσεν 10(1./4τρ., 8ρ.), Χίλι 20(10/14β., 2/7δ., 13ρ.), Τσιαδή 5, Μπότσαρη 4, Θεοδωομανωλάκη 9(1/2β., 1/4δ., 2/3τρ.), Στεφανίδου 10(1), Πατεράκη 11(4/6δ., 1/2τρ., 6ρ.), Γρηγορίου 6

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του σημείωσε σημαντική νίκη επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας με 59-69. Η ομάδα του κόουτς Πρέκα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ με διψήφια διαφορά, φτάνοντας σχετικά εύκολα στη νίκη, την οποία αφιέρωσε στη μνήμη του πρώην μετόχου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Ανδρεά Βγενόπουλου, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από την ζωή.

Τα δεκάλεπτα: 8-30, 30-38, 36-53, 59-69

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαγοπόδης) Τζανετάτου 2, Αυτζή 7, Σπαθάρου , Γκράις 15 (2), Σταμάτη 11 (2) , Οικονομίδου, Ξάνθου 6, Σίντυ 8, Κυριακοπούλου 6

Παναθηναϊκός (Πρέκας) Μούλη 6 (1) , Σμιθ 14 (2), Καλαμπάκου 6 (2) , Σλούκα, Δίελα12 (2), Έιβερι 10 (2), Χάμπτον 21