Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αθλήτρια της Νίκης Λευκάδας έπαιξε 65:13 στο ιστορικό ματς με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου!

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ /  EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ιστορικός αγώνας της Νίκης Λευκάδας με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών κρίθηκε μετά από έξι παρατάσεις. Δείτε τους χρόνους συμμετοχής και το ιστορικό φύλλο αγώνα (PHOTOS).

Εξι παρατάσεις, 70 αγωνιστικά λεπτά, 215 πόντοι... Νίκη Λευκάδας και Δάφνη Αγίου Δημητρίου έδωσαν μια ασύλληπτη μάχη για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, με τις γηπεδούχες να παίρνουν την νίκη ( 109-106 ) και να ανεβαίνουν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, πίσω ακριβώς από τις σημερινές αντιπάλους τους που είναι στην τέταρτη.

Η Νίκη Λευκάδας είχε 32/40 βολές, 34/75 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 60 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 21 λάθη και 32 φάουλ σε αυτά τα 70 λεπτά.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου είχε 27/37 βολές, 29/75 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 61 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 κλέψίματα, 2 κοψίματα, 24 λάθη και 32 φάουλ.

Το πραγματικά ασύλληπτο νούμερο, βέβαια, είναι τα 65:13 που έπαιξε η αθλήτρια των γηπεδούχων, Πέιτον Γουάιτεντ, η οποία είχε 29 πόντους με 7/8 βολές, 11/24 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 4 φάουλ, 6 κερδισμένα και 6 λάθη. Η διεθνής με την Εθνική Ελλάδας, Έλενα Τσινέκε, έπαιξε 61:21 (15/17 βολές, 6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 φάουλ, 10 κερδισμένα, 6 λάθη), ενώ οι Τελίδου (58:17), Όστρια (54:21) ξεπέρασαν τα 50 λεπτά η κάθε μία.

Η Διονυσία Αλεξανδρή έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλη παίκτρια της Δάφνης Αγίου Δημητρίου (55:55), με τις Μπλέικ Ντρίτρικ (54:27) και Μαρία Μανώλη (51:54) να ξεπερνούν επίσης τα 50 λεπτά. Υπενθυμίζουμε πως η ομάδα τους υπέβαλλε ένσταση για ένα καλάθι που δεν μέτρησε στο τέλος της τρίτης παράτασης .