Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ασύλληπτο! Η Νίκη νίκησε την Δάφνη (109-106) στην... έκτη παράταση!

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εξι παρατάσεις χρειάστηκαν η Νίκη Λευκάδας και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, για να λύσουν τις... διαφορές τους, σε έναν αγώνα που κράτησε 70 λεπτά!

Αυτό που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (4/3) στην Λευκάδα, δεν έχει προηγούμενο! Η Νίκη υποδέχθηκε την Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να παίζουν όχι 40, όχι 50, όχι 60, αλλά 70 λεπτά καθώς χρειάστηκαν έξι παρατάσεις για να πάρουν τελικά οι γηπεδούχες την ένατη φετινή τους νίκη και να γνωρίσουν οι φιλοξενούμενες την έβδομη φετινή τους ήττα.

Το ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ είναι οι πέντε παρατάσεις που έπαιξαν οι Milwaukee Bucks με τους Seattle SuperSonics στις 9 Νοεμβρίου του 1989 . Νίκη και Δάφνη έσπασαν σήμερα εκείνη την επίδοση, σε μια αναμέτρηση που θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια, καθώς αποτελεί ορόσημο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος - Μαγκαφάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-27, 19-40, 46-56, 62-62 (κ.α.), 71-71 (1η παρ.), 77-77 (2η παρ.), 82-82 (3η παρ.), 96-96 (4η παρ.), 102-102 (5η παρ.), 109-106 (6η παρ.)

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τελίδου 22 (1), Τσινέκε 30 (1), Γουάιτεντ 29, Αρώνη, Τσαμπούρη 3 (1), Ντάναμ 12, Όστρια 13, Τσέρου, Μπάρκα, Κοντογιώργου.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Γιαννέλη, Βλάνη 3 (1), Αλεξανδρή 10, Μανώλη 4 (1), Καλαμπάκου 21 (3), Γιαμπάνη 4, Ντίτρικ 20 (2), Πατεράκη 12, Μούλη 20, Ροσέλ 12.