Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

"Άσος" για Πανιώνιο και Παναθλητικό

Ο Πανιώνιος ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και νίκησε εύκολα τον Αθηναϊκό 72-64 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο από μεγάλα σερί, το τελευταίο έμελλε να είναι και το καθοριστικό στη Νέα Σμύρνη. Το έκανε ο γηπεδούχος Πανιώνιος και νίκησε τον Αθηναϊκό 72-64, κρατώντας αλώβητη την έδρα του (2-0) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Ο Αθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του και με ένα σερί 12-0 ξέφυγε με 31-21 στο 13', τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος χρειάστηκε περίπου 20 λεπτά για να πάρει στα χέρια του το προβάδισμα. Με ένα σερί 12-0 από το 28' έως το 34' οι "κυανέρυθρες" μετέτρεψαν το 49-54 σε 61-54 και λίγο αργότερα ξέφυγαν και με 70-58 (21-4 το επιμέρους σκορ), "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι με κάτι παραπάνω από τρία λεπτά να απομένουν.

Το 3/3 στην Α1 Γυναικών έκανε ο Παναθλητικός, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο της Τερψιθέας. Η ομάδα της Ελένης Καφαντάρη "τελείωσε" το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού έκτοτε έκανε συντήρηση δυνάμεων και διαφοράς με το +12 (68-56) της νίκης να είναι ενδεικτικό της διαφοράς στην απόδοση των δύο αντιπάλων. Πρώτη σκόρερ για τους νικητές ήταν η Ναυσικά Σαυρίδου, που σημείωσε 15 πόντους (με 4/12 σουτ και 6/9 βολές) σε 21'25'' συμμετοχής.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Δάφνη Αγ. Δημητρίου πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Κρόνο Αγ. Δημητρίου (79-60), για να αφήσει τις "κόκκινες" στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δίχως νίκη.

Τα αποτελέσματα:

Πανιώνιος - Αθηναϊκός 72-64

Παναθλητικός - Τερψιθέα 68-56

Δάφνη Αγ. Δημητρίου - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 79-60

Διαβάστε πως ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός κι ο ΠΑΟΚ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στα παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο (29/10)