STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ζήτημα ανωτερότητας για τον Άρη

Ο Άρης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κόντρα στον Κόροιβο, επικρατώντας με το επιβλητικό 99-56 στη Nick Galis Hall! Έτσι οι "κίτρινοι" ανέβηκαν στο 14-5 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Άρης ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο κι εν τέλει επικράτησε του Κόροιβου με σκορ 99-56 για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Έτσι ανέβηκε στο 14-5 στην κατάταξη, ρίχνοντας την ομάδα της Ηλείας στο 7-11.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο ξέσπασμα του Άρη στη δεύτερη περίοδο. Οι "κίτρινοι" έκαναν επιμέρους σκορ 15-2 σε διάστημα 4'26" και μετέτρεψαν το... εύθραυστο 22-17 σε 37-19. Έκτοτε δεν απειλήθηκαν ξανά από τον Κόροιβο, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη.

Ο MVP

Πληθωρική παρουσία για τον Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα κόντρα στον Κόροιβο με 9 πόντους (3/4 βολ., 3/4 δίπ.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο σε 21'35" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το 74% του Άρη στα σουτ δυο πόντων, ήτοι 29/39 δίποντα.

Ο Άρης ξεκίνησε με βασικούς τους Ουότερς, ΜακΝιλ, Μούρτο, Ουάιτ και Χάγκινς απέναντι στον Κόροιβο που κράτησε επαφή με το σκορ ως τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου, πριν παραδοθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Ο Τρότερ μείωσε σε 12-10 (5'30") ενώ ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το 22-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στη "Nick Galis Hall".

Εν συνεχεία ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 15-2, προηγήθηκε με +18 (37-19, 14'26") ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 51-32. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν 17/22 δίποντα (77%) στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Κόροιβος υπέπεσε σε 11 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Ξανθόπουλος διαμόρφωσε το 67-42 ενώ ο Τσούπκοβιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 75-43, στα 22" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα ο Δίπλαρος εκτόξευσε τη διαφορά στο +40 (84-44, 32'58") για τον Άρη που έφτασε στην εύκολη νίκη με το υπέρ του 99-56.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 9, Ουότερς 13 (1), Χάγκινς 15, Μούρτος 7 (1), ΜακΝιλ 12 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 5 (1), Ζάρας 10 (2), Κοέν 9 (2), Σίμτσακ.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Τρότερ 10 (2), Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6, Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 4, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης.