STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Ωραίος" "Σόφο" και νίκη για ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Επειτα από τρεις σερί εντός έδρας ήττες στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών στη Θεσσαλονίκη με σκορ 80-67. Εξαιρετικός ο Σχορτσανίτης.

Μετά τον Αρκαδικό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Πατρών. Ο "Δικέφαλος", που μετά από πολύ καιρό εμφανίστηκε πλήρης και ήταν διαθέσιμοι οι Βασιλειάδης και Σχορτσανίτης (θετικότατη η εμφάνισή τους), επικράτησε των Πατρινών στο "Παλατάκι" με σκορ 80-67.

Ετσι, οι "ασπρόμαυροι" εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, αυτές απέναντι σε Άρη, Ρέθυμνο και Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ την τελευταία φορά που είχε κερδίσει στη Θεσσαλονίκη για την Basket League ήταν στο ματς με την ΑΕΚ που έγινε στις 16/1.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ήταν εξαιρετικός και πέτυχε συνολικά 18 πόντους. Μάλιστα είχε ήδη 18 πόντους όταν το σκορ ήταν 56-45 (έδωσε ώθηση στον ΠΑΟΚ για το θετικό αποτέλεσμα).

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 51-45 ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι και με σερί 11-0 πήρε αέρα 17 πόντων (62-45) κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Ουσιαστκά εκεί μπήκαν για τα καλά οι βάσεις για την νίκη καθώς ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να "αντιδράσει" (σε σημείο να "απειλήσει" τους "ασπρόμαυρους" για την νίκη) στην τελευταία περίοδο.

Ο αριθμός

Ο Σχορτσανίτης δεν φημίζεται για την μεγάλη ευστοχία του στις βολές. Πάντως στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με 8/8 (!) και μετά έχασε τις πρώτες δύο βολές στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 7-0 με καλάθια των Σχορτσανίτη (τέσσερις πόντους) και Χάτσερ. Ο Λαμπρόπουλος πέτυχε τους πρώτους πόντους του Απόλλωνα (7-2), ο Τέπιτς "έγραψε" το 9-2 και το 11-2 έγινε από τον "Σόφο" (έξι πόντους). Ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 11 πόντων (13-2) και στο 6' το σκορ ήταν 15-4. Ο Χάτσερ ήταν ο "υπεύθυνος" για το 18-4 και ο Μέξας πήρε τάιμ άουτ. Ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 20-6 και ενώ η διαφορά ανέβηκε κι άλλλο (22-6 στο 9'). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-14 με σερί 0-8 από πλευράς Απόλλωνα.

Οι Πατρινοί βρέθηκαν στο -6 (22-16) και ο Σχορτσανίτης (κέρδισε αντιαθλητικό από τον Γουντς) "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (24-16). Ο Βασιλειάδης έδωσε ένα +10 (26-16) στον "Δικέφαλο" αλλά ο Βεργίνης "απάντησε" (26-19). Ο Κακαρούδης "χτύπησε" από τα 6.75 (29-19) και κάτι ανάλογο έκανε και ο Βασιλειάδης (32-22 στο 14'). Με δίποντο αλλά και βολές του "Σόφο" (12 πόντους) ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +14 (36-22 στο 15'). Στο 18' οι φιλοξενούμενοι ήταν στο -12 (38-26), ο Χάτσερ έκανε το 40-26 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 42-32 (στους 12 πόντους ο Σχορτσανίτης).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας "πλησίασε" τον ΠΑΟΚ (42-36) και ο Μαργαρίτης "έγραψε" το 43-36. Ο Σχορτσανίτης σκόραρε με ωραία προσπάθεια (45-36) αλλά ο Γουντς μείωσε με -εντυπωσιακό- κάρφωμα και φάουλ (45-39), με τον "Σόφο" να χρεώνεται με το τρίτο του φάουλ. Οι Πατρινοί συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στον "Δικέφαλο" (46-41) ενώ ο Χάτσερ έδωσε την λύση με τρίποντο (49-41). Ο Κακαρούδης έκανε το 51-43 και ο Τέπιτς το 53-45. Με καλάθι και φάουλ του "Σόφο" (18 πόντους) έγινε το 56-45 (28') και ο Χάτσερ έδωσε αέρα 13 πόντων (58-45). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (62-45 με 11-0 σερί μετά το 51-45) και στο 30' ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 62-45.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 64-47 και με 64-49. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 64-52 και ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 67-52. Μετά ο Κακαρούδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή (67-53) ενώ στο 35' το σκορ ήταν 67-55. Στην συνέχεια "γράφτηκε" το 67-57 και ο Μαργαρίτης έκανε το 72-57 στο 37' με πέντε σερί πόντους του. Ουσιαστικά τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-32, 62-45, 80-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10, Μαργαρίτης 6 (1), Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 6, Χάτσερ 13 (3), Λιάπης, Βασιλειάδης 14 (2), Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Κώττας, Μάρκοβιτς

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Αργυρόπουλος, Πάλμπλαντ, Λαμπρόπουλος 7, Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 10, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Τζαουάρα 10 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Νικολόπουλος, Γουντς 12