STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τρίκαλα - Κόροιβος Αμαλιάδας 102-93 (67-67κ.α., 83-83α' παρ.)

Σε ένα δραματικό παιχνίδι που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να βγάλει νικητή, τα Τρίκαλα κατάφεραν να κάμψουν με 102-93 (67-67κ.α., 83-83 α' παρ.) την αντίσταση του μαχητικότατου Κόροιβου Αμαλιάδας.

Σε ένα παιχνίδι που είχε δραματική εξέλιξη τα Τρίκαλα κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους φετινή νίκη στην Α1. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν έπειτα από δύο παρατάσεις με 102-93 (67-67κ.α., 83-83α' παρ.) του Κόροιβου και ξεκίνησαν με το δεξί τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους. Η ομάδα του Φλεβαράκη προηγήθηκε ακόμα και με +10 (36.49''), όμως με τον Αγγελόπουλο να ξεκινά την επανάσταση για τον Κόροιβο και τον Λόουερι να την ολοκληρώνει το παιχνίδι πήγε στην παράταση (67-67). Ο Αμερικανός θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στην παράταση, όμως αστόχησε σε ντράιβ κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (83-83).

Ο πρωταγωνιστής

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο πρωταγωνιστής των Τρικάλων ήταν ο Κένι Κάντζι, όμως στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μάριος Ματαλόν ντύθηκε ήρωας των Θεσσαλών. Ο Έλληνας γκαρντ στο τέλος της δεύτερης παράτασης όταν είδε τον Βασίλιεβιτς με τρίποντο να μειώνει σε 96-93 απάντησε με καλάθι και φάουλ που έφερε εκ νέου σε απόσταση ασφαλείας της ομάδα του, ενώ σε όλο το τελευταίο λεπτό έδειξε μεγάλη ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον αγώνα με 55 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Από την άλλη πλευρά ο Κόροιβος είχε 42 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Αν σε αυτούς τους δύο τομείς οι Ηλείοι τα είχαν καταφέρει λίγο καλύτερα τότε ίσως να είχαν καταφέρει να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό των Τρικάλων.

Από την πρώτη περίοδο οι αντίμαχοι έδειξαν μια αγάπη προς τα τρίποντα. Αμφότερες δοκίμασαν από οκτώ, με τους γηπεδούχους να μετρούν 5/8 διπ. και 2/8 τριπ. και τους φιλοξενούμενους να 'χουν 2/5 διπ. και 3/8 τριπ. Τα Τρίκαλα πήραν 9 πόντους από τον Μπούι, ο οποίος είχε και 3 ασίστ, αλλά και 2 ριμπάουντ, να μην τους επιτρέπουν κάτι καλύτερο από το 19-18 (10'). Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αν σκεφτείτε ότι στο 4' η ομάδα του Φλεβαράκη προηγείτο 12-2 και στο 7' το σκορ ήταν 16-12. Για τον Κόροιβο, οι Γιαννακίδης και Ντέιβις είχαν από 8π. -δηλαδή τους 16 από τους 18π! Σημείωση: και οι δύο είχαν μόλις 3 παίκτες που είχαν σκοράρει.

Τι ακολούθησε; Το προβάδισμα των νεοφώτιστων στην Α1 (19-23, 12'), που αρχικά κινήθηκε πιο ορθολογικά. Η εμμονή του όμως, στη γραμμή των 6.75 (στη δεύτερη πράξη είχε 1/8 τριπ. και 2/6 διπ.) δεν άφηνε περιθώρια για πολλά.Βέβαια, αν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν την ευκαιρία, θα είχαν και το προβάδισμα στο ημίχρονο. Δεν το έκαναν (υπέπεσαν σε 10 λάθη και είχαν μόλις 1 ασίστ) εξ ου και το 31-31, στο 20'. Ο Μπούι είχε σιγήσει και άλλος να... φορέσει τα παπούτσια του δεν βρέθηκε.

Έπειτα από το φτωχό 12-13 της β' περιόδου, ο ρυθμός ανέβηκε και οι ομάδες έβρισκαν πιο εύκολα το καλάθι, αυτή τη φορά με τη βοήθεια των σουτ δύο πόντων. Οι Κάτζι και Μπούι ήταν οι ηγέτες των μεν και οι Ντέιβις και Ρόμπερτ των δε, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, έως το 28.22'' (όταν ο Ρόμπερτ με δυο βολές διαμόρφωσε το 50-51), με τα Τρίκαλα να μαζεύει τα ριμπάουντ και να φτάνει στο 56-52 του 30'.

Από το +10, στην παράταση

Ο Ίνγκραμ ήταν αυτός που σκόραρε τους πρώτους πόντους στην τελευταία πράξη (58-52, 32.20''), βάζοντας τέλος στο ρεσιτάλ αστοχίας ένθεν κι ένθεν (ο Κόροιβος είχε 0/3 τριπ. και μόλις ένα δίποντο και τα Τρίκαλα δύο λάθη, δυο χαμένα δίποντα και ένα σουτ από τα 6.75 που δεν είχε τύχη). Ο Κάντζι με διείσδυση που κατέληξε σε εντυπωσιακό κάρφωμα, διαμόρφωσε το 58-52 (33.54'', για να φτάσει τους 16π.), για να ξεσηκωθεί ο κόσμος και να καλέσει ο Μαρκόπουλος τάιμ άουτ. Οι παίκτες του συνέχισαν να μη βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πριν το τζαμπ σουτ του Ρόμπερτ, στο 36.05'' (62-55).

Ακολούθως, ο Κάντζι έφτασε το νταμπλ νταμπλ (με το επιθετικό που πήρε, έφτασε τα 10), ο Ίνγκραμ έγινε επίσης διψήφιος (11π. στο 65-55 του 36.49''). Ο Αγγελόπουλος έγινε... ο μόνιμος σκόρερ των φιλοξενούμενων από το 65-59 (με βολές) έως το 66-64 (38.18''), με τις χαμένες βολές των γηπεδούχων (1/2 Τσούπκοβιτς, 0/2 Μπούι) να διακυβεύουν τη νίκη τους. Ο Λόουρι με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε στα 27'' για τη λήξη (67-67, όταν έφτασε τους 19π.). Ο Ματαλόν επιχείρησε ντράιβ, αλλά δεν είδε προκοπή και τα τελευταία 4.2'' άνηκαν στον Κόροιβο. Ο Μάτζετ πήρε το τελευταίο σουτ, ήταν ελεύθερο, στόχο όμως, δεν βρήκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, ο Κάντζι έδωσε πέντε σερί πόντους (72-67), ο Τσούπκοβιτς καλάθι and one (75-70, 41.13''), αλλά πάλι διάρκεια δεν υπήρξε. Ο Μάτζετ έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο έως το 79-79, στα 2' (σκόραρε και έφτασε τις 7 ασίστ), πριν ο Γιαννακίδης δώσει το προβάδισμα στον Κόροιβο (79-82), στα 31'' για τη λήξη. Ο Ίνγκραμ αποπειράθηκε να γίνει ήρωας, ατύχησε και έστειλε τον Αγγελόπουλο στις βολές. Με 1/2 κράτησε σε απόσταση την ομάδα του, για να τρέξει ο Ματαλόν για το 81-83, στα 22'' πριν το φινάλε. Για κάποιο λόγο τα Τρίκαλα δεν έκαναν φάουλ. Δικαιώθηκαν... όταν γλίστρησε ο Ματζέτ, με τον Ματαλόν να ισοφαρίζει (83-83), στα 12''. Η δεύτερη παράταση έφερε την υπογραφή του Λόουρι που έχασε το τελευταίο σουτ.Με περισσότερες δυνάμεις μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα, η οποία δια χειρός Ματαλόν και Κάντζι κατάφερε να ξεφύγει με 90-86 (στο 46'). Ο Λόουερι προσπαθούσε να ξεκολλήσει τους συμπαίκτες του, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό και με ένα τρίποντο του Ίνγκραμ τα Τρίκαλα μπήκαν στο τελευταίο λεπτό όντας μπροστά με 93-88 (49'). Στα 42 δευτερόλεπτα ο Βασίλιεβιτς ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 93-91, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Μάριο Ματαλόν, ο οποίος με καλάθι και φάουλ επανέφερε τη διαφορά στο +5 (96-91). Από τη γραμμή των βολών στα 14 δευτερόλεπτα ο Βασίλιεβιτς έκανε το 96-93, ενώ με 1/2 βολές ο Ίνγκραμ έκανε το 98-93. Στη συνέχεια ο Γιαννακίδης αστόχησε σε τρίποντο και τα Τρίκαλα έφτασαν στη νίκη έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Αγγελόπουλου στον Ματαλόν. Ο Έλληνας γκαρντ από τη γραμμή των βολών και ο Κάντζι με τρίποντο έγραψαν το τελικό 102-93.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 56-52, 67-67 (κ.α.), 83-83 (α' παρ.), 102-93 (β' παρ.).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ινγκραμ 17 (2), Τρέισι 3, Μπόουι 12, Κούπκοβιτς 15 (2), Πάνος 6, Σπανός, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 13, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 26 (4), Χουχουμής 3.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ματζετ 6 (1), Γιαννακίδης 17 (5), Αγγελόπουλος 14 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 11 (3), Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 4, Γκάρετ 11, Ντιμιτρίεφ 2, Λόουερι 23.