STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τρίκαλα - Παναθηναϊκός 70-96

Για κάτι λιγότερο από τρία δεκάλεπτα κράτησε η αντίσταση των Τρικάλων απέναντι στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη με 96-70 και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ντεμπούτο για Κόνιαρη.

Αήττητος εντός των συνόρων παρέμεινε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε νικηφόρα (και) από τα Τρίκαλα (96-70). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε το πάνω χέρι στο σκορ από το πρώτο λεπτό και "πατώντας το γκάζι" στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το γεγονός πως ο Αντώνης Κόνιαρης πραγματοποίησε την πρώτη του (επίσημη) εμφάνιση με τα χρώματα του Παναθηναϊκού, σκοράροντας μάλιστα δύο πόντους.

Ο πρωταγωνιστής

Δεν υπήρξε κάποιος παίκτης των "πρασίνων" που να ήταν πολύ καλύτερος από τους συμπαίκτες του. Σε γενικές γραμμές άπαντες βοήθησαν εξίσου για τη νίκη, με το γεγονός πως συνολικά πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων να είναι ενδεικτικό του τι έγινε στο παρκέ.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στα Τρίκαλα να σκοράρουν μόλις ένα καλάθι στα πρώτα οκτώ λεπτά της τελευταίας περιόδου. Διάστημα στο οποίο διασφάλισαν τη νίκη τους, ξεφεύγοντας αισθητά στο σκορ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε, ο Παναθηναϊκός έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την επικράτησή του. Έστω κι αν ο Έι Τζέι Σλότερ δεν ήταν εξίσου "ζεστός". Οι "πράσινοι" φόρτωσαν παιχνίδι κοντά στο καλάθι (κάτι που έκαναν και τα Τρίκαλα), ενώ έχοντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη σε καλό βράδυ, μπόρεσαν να ξεφύγουν από νωρίς (10-20).

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων ήταν αυτός που "υπέγραφε" την κυριαρχία της ομάδας του, αφού -όχι μόνο σκόραρε αλλά- μοίραζε διαρκώς ασίστ (είχε 6 στο ημίχρονο), για να την διατηρήσει σταθερά μπροστά στο σκορ. Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Γι αυτό και η διαφορά ξέφυγε ακόμα περισσότερο στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου (23-38 στο 14'), πριν οι "παγκίτες" του Κώστα Φλεβαράκη φέρουν τα πάνω κάτω.

Με μπροστάρη τον Αλέξανδρο Σπανό, οι Τρικαλινοί βρήκαν την ευκαιρία να... αγχώσουν τον Παναθηναϊκού, αφού με το σερί 16-0 που "έτρεξαν", έριξαν τη διαφορά στο σουτ (36-38) μέσα σε ένα δίλεπτο. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλεσε μεν τάιμ άουτ, αλλά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπόρεσε να αλλάξει δραματικά την εικόνα της ομάδας του (αμυντικά κυρίως).

Εξ ου και το "πράσινο" +6 (42-48) της ανάπαυλας, που επέτρεπε στους γηπεδούχους να ελπίζουν για κάτι καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Αν κάποιος περίμενε πως στο τρίτο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" θα "πατήσει το γκάζι", λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο. Δηλαδή τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, μείωσε ακόμα και στο καλάθι (54-56 με δίποντο του Δεληγιάννη στο 25'), αλλά έκτοτε είδε τον Παναθηναϊκό να σοβαρεύεται.

Οι "πράσινοι" έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους, άρχισαν να σκοράρουν από την περιφέρεια, είχαν ως ηγέτες τους Γιάνις Μπλουμς και Βλάντο Γιάνκοβιτς, και κάπως έτσι έφτασαν στο +18 (60-78) στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε ουσιαστικά η προσπάθεια των Τρικάλων να πετύχουν την έκπληξη. Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι έπρεπε στα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα (κρατώντας παράλληλα χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους για περίπου έξι λεπτά), διαφύλαξε το προβάδισμά του και προσθέτοντας ακόμη ένα δίποντο στο "σακούλι" του, παρέμεινε στην κορυφή της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Επί τη ευκαιρία, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Αντώνη Κόνιαρη (περίπου τρία λεπτά), με τον 17χρονο πόιντ γκαρντ να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του -σε επίσημο αγώνα- με την πράσινη φανέλα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-48, 60-72, 70-96.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 9, Νικολόπουλος, Τρέισι 7, Μπόουι 2, Τσούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 14, Σπανός 8 (2), Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 2, Βαρυτιμιάδης, Κάτζι 2, Χουχούμης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Σλότερ, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 18 (5 τρίπ., 7 ασ.), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 11, Κόνιαρης 2, Μπλουμς 12 (4), Ράιτ 6.