STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το Ρέθυμνο πήρε το θρίλερ

Τρομερό σασπένς είχε και το δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης", με το Ρέθυμνο να επικρατεί στις λεπτομέρειες (79-78) του Απόλλωνα Πάτρας.

Νομίζαμε πως όλο το σασπένς εξαντλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά, αυτό ανάμεσα στον Κολοσσό και τον ΠΑΟΚ. Τελικά, το ίδιο αγχωτικό ήταν και το δεύτερο ματς της ημέρας, στο οποίο το Ρέθυμνο επικράτησε (79-78) του Απόλλωνα Πάτρας.

Κρητικοί και Πατρινοί δεν αντιμετώπισαν ως 40λεπτο δοκιμών την αναμέτρηση στο "Μελίνα Μερκούρη". Είχαν καλά διαστήματα, είχαν και μερικά που θα προβληματίζουν τους προπονητές τους, όμως το σημαντικότερο όλων είναι πως είχαν πείσμα και τρομερή θέληση για τη νίκη. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη είχε σε τρομερή βραδιά τον Χάρη Γιαννόπουλο που σταμάτησε στους 25 πόντους, την ώρα που οι Βεργίνης - Τσιάρας - Μπάβτσιτς μοιράζονταν επιθέσεις και πόντους για λογαριασμό του Απόλλωνα.

Σαρωτικό ήταν το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Είχε απείρως περισσότερη ενέργεια, ο εξαιρετικός Έντουαρντς βρισκόταν παντού κι ο Χάρης Γιαννόπουλος εκτελούσε κατά ριπάς, με τη διαφορά να ξεφεύγει πάνω από τους δέκα πόντους και τον Χριστοδούλου να γράφει με τρίποντο το 27-12 της πρώτης περιόδου. Ο Απόλλωνας ήταν απογοητευτικός, όμως κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά από τους 15 στους 5 μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στον Γιώργο Τσιάρα που σκόραρε από μέση και (δις) από μακρινή απόσταση για το 30-25. Ο Βεργίνης με... χειρόφρενο στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε (39-39) στο 18' και το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τον Έλληνα άσο του Απόλλωνα να βάζει κι άλλο μακρινό σουτ για το 39-42 μετά από εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας. Το 41-45 του πρώτου μέρους, ήταν αποτέλεσμα μίας εκπληκτικής περιόδου για κάθε ομάδα.

Ο Γιαννόπουλος συνέχισε να κάνει ζημιά στον Απόλλωνα στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως η ομάδα της Πάτρας ήταν πιο αποτελεσματική και κράτησε το προβάδισμα (60-62) στο 30'. Ο ρυθμός του μας είχε πέσει, το Ρέθυμνο είχε "παγώσει" και το τρίποντο του Κουζέλογκου (62-68) έφερε και το timeout του Τόνι Κωνσταντινίδη στο 33'. Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, γύρισαν το ματς, πέρασαν και μπροστά με 69-68 και από εκείνο το σημείο, το ένα χτύπημα διαδεχόταν το ένα το άλλο. Ο Τσιάρας έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 77-78, ο Γιαννόπουλος απάντησε για το 79-78 με 2/2 βολές στα 31.7", ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία του, αλλά είχε άλλη μία! Και μια τρίτη. Και μια τέταρτη. Και τις σπατάλησε όλες σε κακές επιθέσεις, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη έστω και με επεισοδιακό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ 0 (0/8 σουτ), Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.