STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το Ρέθυμνο κέρδισε την Πάτρα με 87-73

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε νικηφόρα την Basket League, καθώς κέρδισε τον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 87-73, έχοντας για κορυφαίο τον Σάφτεναρ (18π, 5ρ). Εντυπωσιακός ο Μέιερ (31π, 5/5τρ).

Για την πρεμιέρα της φετινής Basket League, το Ρέθυμνο κέρδισε στη Κρήτη τον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 87-73.

Το Ρέθυμνο είχε για κορυφαίο παίκτη του τον Ολλανδό σέντερ, Ρόλαντ Σάφτεναρ, ο οποίος σε 25 λεπτά συμμετοχής μέτρησε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιαννόπουλος (13π, 2/4τρ) και Κλουφ (14π, 4/6δ), ενώ συνείσφερε και ο Χάροου (10π, 3ασ). Οι Κρητικοί είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (13/10), ενώ υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (30-32). Οι γηπεδούχοι "τιμώρησαν" τα 19 λάθη των φιλοξενούμενων, παίρνοντας 17 πόντους στην επίθεση από αυτά.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα

Μπορεί οι Πατρινοί να ηττήθηκαν, αλλά ο Τόνι Μέιερ ήταν απολαυστικός. Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το ματς μετρώντας 31 (!) πόντους με 5/5 (!) τρίποντα, όντας ασταμάτητος στην επίθεση. Παράλληλα, μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Ο αριθμός του αγώνα

Το Ρέθυμνο σημείωσε 40 πόντους μέσα στο "ζωγραφιστό", κάνοντας ό,τι ήθελε κοντά στο καλάθι. Κόστισαν στους Πατρινούς τα 19 λάθη, εντυπωσιακή και η ευστοχία του Μέιερ με 5/5 τρίποντα και 31 πόντους στο ματς.

Που κρίθηκε το ματς

Το επιθετικό κρεσέντο του Γιαννόπουλου στα μέσα της δεύτερης περιόδου έδωσε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στο Ρέθυμνο (40-33) και από εκείνη τη στιγμή και έπειτα οι Κρητικοί δεν έχασαν ποτέ ξανά το κεφάλι στο σκορ, ελέγχοντας τον ρυθμό έως και το τέλος της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί πλησίασαν (75-72) στο 36', αλλά στη συνέχεια οι Κρητικοί "καθάρισαν" το ματς, εκτοξεύοντας την διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +14 (87-73).

ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στη πρώτη περίοδο, με το παιχνίδι να έχει συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ. Οι Κλουφ και Μέιερ ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες για τις δύο ομάδες στην επίθεση, με το 19-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κοντράρονται μέχρι το 15', καθώς στη συνέχεια πήρε το... όπλο του ο "καυτός" Γιαννόπουλος. Ο Έλληνας φόργουορντ με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το Ρέθυμνο στο +7 (40-33) στο 19', φτάνοντας τους 13 πόντους στο παιχνίδι, με τον Μέιερ να παραμένει η κύρια αιχμή στην επίθεση για τους Πατρινούς με 19 πόντους. Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 41-33.

Στη τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, με τον εξαιρετικό Σάφτεναρ να "γράφει" το 52-43 στο 26', ενώ στο 28' ο Καμπερίδης με βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (57-47), με το 64-55 να είναι το σκορ της αναμέτρησης στο 30'. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, δείχνοντας ανώτεροι στο παρκέ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο "εκτελεστής" Μέιερ μείωσε σε 69-60, φτάνοντας τους 31 πόντους στο παιχνίδι, μετρώντας 5/5 τρίποντα, με το Ρέθυμνο να διατηρεί το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό. Οι Πατρινοί στη συνέχεια έκαναν την δική τους αντεπίθεση, μείωσαν σε 73-68 στο 35' και ακολούθως σε 75-72 στο 36' με τον Ντάνκαν. Ακολούθως όμως οι γηπεδούχοι πήραν μπρος, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και εκτόξευσαν και πάλι την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, κερδίζοντας στο τέλος το ματς με σκορ 87-73

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 64-55, 87-73

Ανά δεκάλεπτο: 19-19, 22-24, 23-22, 23-18

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14π, Σάφτεναρ 18π, Γιαννόπουλος 13π, Κορόλεφ 7π, Ρέλφορντ 9π, Σχίζας 6π, Χάροου 10π, Κουκ, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10π

AΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαχατζής): Αθανασούλας 5π, Παχλμπαλντ 11π, Ντάνκαν 10π, Μέιερ 31π, Γουντς 2, Αργυρόπουλος 7π, Πελεκούδας, Νιφοράς 4π, Πέρι 3π.